GündemManşet

Deneyimli siyasetçi Metin Akman, 1 Kasım’ı yorumladı!

METIN AKMAN-metin-akman1

_ayrac

SARIYER BELEDİYESİ ESKİ BAŞKAN YARDIMCISI METİN AKMAN YAZDI…

_ayracDostlarım; demokrasilerde çareler tükenmez çok önemli bir tespittir. 7 Haziran seçimlerinde halkın iradesini hiçe sayan iki partiden biri tekrar seçimde açık ara iktidar oldu, diğeri ise zorlu barajı geçebildi. Demokrasilerde her şey sistem içerisinde parlamentoda halkın seçtiği vekiller tarafından çözüme ulaştırılır. 7 Haziran’da seçilen vekiller meclisi çalıştıramadıkları için kaybettiler.

Partiler yeterli sayıya erişebildikleri halde bahanelerle bir araya gelemediler ve sonları hüsran oldu. Siyaset çok ince bir beceridir, siyasetçi halkın mesajlarını tam okuyabilmeli ve bu algıyla halkın isteklerine tercüman olabilmelidir. Halk sana birleşme ve çözüm bulma mesajı vermişse ve sen bu sese kulak vermemişsen senin siyaset sahnesinde yerin yok demektir. Bir siyasi partinin hedefinde iktidar olmak yönetmek olmalıdır. Oy oranın beraber hareketle yönetmeye müsaade ediyorsa ve halkın isteği bu yönde tecelli etmişse bunu denemek mecburiyetindesin demektir. Halkın iradesine karşı çıkan yok olmaya mahkumdur. 7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyon kurulabilseydi halkın daha çok yararına olabilirdi.

Paylaşım halkın ihtiyacı yönünde daha faydalı ve ekonomiye dağa az yük olarak gerçekleşecekti. 7 Haziran boş geçince 1 Kasım’da 13 senedir iktidarda olan parti daha önce karşı çıktığı ve kaynak yok diye suçladığı partilerden çok daha fazla ve ağır ekonomik vaatlerde bulunarak tek başına iktidar oldu. Tek parti iktidarının istikrar getireceği seçilen partinin en önemli söylemidir.

13 sene iktidarda olduğu halde ilk 5 sene çok güzel ve üstün performansla yönetmiş ondan sonraki dönemlerde gittikçe kötüye giden bir ekonomiyle ve kötü bir paylaşımla yönetmiştir. İşte halkın 7 Haziran’da dur demesi bu yüzdendi. Diğer partiler tarafından okunamamıştır. Biz bu sonuçtan ders çıkardık diyen eski iktidar partisi, koalisyona yanaşmayan partilere ceza keserek siz bu işi beceremezsiniz dedi ve yeniden açık ara oy farkıyla tek başına iktidar oldu. Şimdi beklenti ilk 5 senenin performansını yakalayabilmesidir.

Yeni Meclis’in hayırlı işler yapmasını temenni ediyoruz. Yeni meclis’e düşen en önemli görevlerden biri de yeni sivil anayasayı hazırlayabilmesidir. Başkanlık sisteminin hemen konuşulmaya başlanması da seçim söylemi olmamasına rağmen gündeme oturtulmaya çalışılması da tuhaf bir durumdur. Bana göre öncelikle barajsız bir meclis oluşturulmaya çalışılmalıdır, bu şekil denenmeden başka sistemlere geçmek doğru değildir.

Zaten halkımızda başkanlık sistemini istemiyor eğer seçim vaatlerine girseydi başarı olmayacaktı. Yeni Bakanlar kurulunun Türkiye’ye mutluluk getirmesini yürütmeyi halkımızın beklentileri doğrultusunda yapmasını en samimi duygularımla diliyorum, güzel ülkemizde mutlu ve huzurlu yaşamak hepimizin hakkıdır.

Hoşça kalın…. Sevgi’yle kalın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir