GündemManşet Altı

Erasmus Plus Sarıyerli gençleri bekliyor

başkanerasmus

Sarıyer Belediyesi ‘nin 2012 yılından bu yana farklı ülkelerdeki gençler arasındaki barış ve hoşgörü duygusunu güçlendirmek amacıyla başlattığı Erasmus Plus programının tanıtımı Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

 ERASMUS PLUS – Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı kapsamında 60 Sarıyerli genç, Avrupa programından yararlanarak, öğrenme ve iş birliği fırsatları yakaladı.

Başkan Genç, Barışa Katkı Sunan Projenin Sunumunu Yaptı

Polonya Cumhuriyeti Başkonsolusu Grzegorz Michalski, ABD  Başkonsolosu Charles F. Hunter ve Eski Şili Fahri Başkonsolosu’nun eşi Ebru Sanver’in katılımıyla gerçekleşen program, Sarıyerli gençlerin hikayelerinden oluşan Avrupa Gönüllü Hizmeti tanıtım videosuyla başladı. Türkiye Ulusal Ajans Eğitmeni Ayşe Dinçer Deriner, Avrupa boyutunda toplumsal barışa katkı sunan projenin tanıtımını yaptı.

erasmusplus

Bu Projelerle Gençler Barışı Konuşuyor Olmalı

Sarıyer’de Avrupa Gönüllü Hizmeti programı ve sonuçlarından bahseden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, farklı dili konuşan insanların aynı duyguları paylaşmasının önemini belirleterek kendi deneyimlerinden de örnek verdi.  Genç şöyle konuştu; ‘’ Gidip gelen arkadaşların gönüllü hizmeti detaylı şekilde, buradaki arkadaşlarına anlatması gerekiyor. Gönüllülükte beklenti olmadığı zaman hedefe varılır. Bu işi daha iyi duyurup sayıyı arttırmamız gerekiyor. Sarıyer’in dünyanın bir kenti olarak, Avrupa’da bir yerde olmasını istiyorsak, çalışmalar etkin bir şekilde devam etmelidir. Avrupa’da kardeş şehir projemiz var. Almanya Aachen şehriyle çok önemli işler yapıyoruz. 6 okul karşılıklı kardeş oldular. Sadece Avrupa’ya giden gençlerin değil, farklı ülkeden Türkiye’ye gelen gençlerin bir arada duygularını paylaşıyor olmasının getirdiği yarınlar olmalı, barış olmalı. Bu diyalogların olmasıyla gençler barışı konuşuyor olmalı. Projeye destek olan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum’’.

Programda Sarıyer’den gönüllü olarak gidilen Bulgaristan Focus Derneği’nin faaliyet sunumu gerçekleşti. 2-12 aylık süreçlerde sosyal içerikli projelerde yer alan Sarıyerli gençlerin AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti)süreçlerinden örnekler verilen kısa sunumlarda gönüllü olarak birçok aktivitede yer alan öğrencilerin farklı ülkelerin kültürlerini paylaşmaktan oldukça memnun oldukları gözlemlendi.

Gecenin sonunda Trio grubunun performansı katılımcılar tarafından büyük beğeni aldı.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler