GündemManşet

Bak şu işe! İstanbul’da en çok kömür CHP ile AKP’nin kıran kırana yarıştığı Sarıyer’de dağıtılacak! Seçim yatırımı mı devlet şefkati mi?

komur yardım1

_ayrac

AK Parti hükümeti, bu yıl kış aylarında fakir vatandaşların kullanması için dar gelirli ailelere yine kömür dağıtacak. İstanbul’da tam 83 bin aileye kömür yardımı yapılacak. Ne var ki Sarıyer; İstanbul’da en çok kömür yardımı yapılacak ilçeler sıralamasında ilk sırada yer aldı. Bu kış öncesi Sarıyer’de tam 5 bin 500 aileye 7 bin 700 ton kömür dağıtılacak. İkinci sırada yer alan Sultanbeyli’de ise 6 bin ton kömür dağıtılacak.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Her dönem “oy avcılığı” için siyasi yatırım olarak değerlendirilen ve siyasetin değişmez malzemeleri arasında yer alan “kömür yardımı” bu yıl da vatandaşların yüzünü güldürecek. AK Parti hükümeti, yaklaşan kış ayları öncesi İstanbul’da tam 83 bin aileye kömür yardımı yapacak. Kömür yardımı yapılacak ilçeler sıralamasında en çok kömür dağıtımının 5 bin 500 aile ve 7 bin 700 ton kömür ile Sarıyer olması dikkat çekti.

AK PARTİ, SARIYER İÇİN KESENİN AĞZINI AÇTI

İstanbul’da en çok kömür alacak aile 6 bin aileyle Sultanbeyli olurken dağıtılacak 6 bin ton kömür ile bu ilçe Sarıyer’in de gerisinde kaldı. Yani İstanbul’da en çok kömür dağıtılacak ilçe 7 bin 700 ton ile Sarıyer olurken, Sultanbeyli 6 bin ton ile ikinci sırada yer aldı. Sultanbeyli dağıtım yapılacak aile sayısı ile (6 bin aile) Sarıyer’in (5 bin 500 aile) hemen önünde yer aldı, ancak dağıtılacak kömür miktarı olarak Sarıyer ilk sırada yer aldı. Kömür dağıtımında 39 ilçe arasında Sarıyer’in liste başında olması, “Fakir vatandaşlara devlet şefkati mi gösteriliyor” yoksa “Sarıyerliler’e 1 Kasım teşekkürü mü yapılıyor” ayrıca “2019 yerel seçimlerine hazırlık mı” yorumlarına da neden olacağa benziyor.

YARDIM LİSTESİNİ ENERJİ BAKANI AÇIKLADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, 13 yılda yoksul ailelere dağıtılan kömür miktarının 20 milyon tonu aştığını açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, sosyal devlet olma ilkesinin gereği olarak 2003-2015 yılları arasında her yıl ortalama 2,3 milyon ihtiyaç sahibi aileye kömür yardımı yapıldığını belirtti. İstanbul’da bu yıl 83 bin 876 ailenin 91 bin tonluk kömür talebinde bulunduğunu, bugüne kadar 12 bin tonunun dağıtılırken; 78 bin 574 tonunun ise dağıtılmaya çalışılacağını bildirdi.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu‘nun yazılı soru önergesine yanıt veren Alaboyun, “15 Ekim 2015 tarihi itibariyle teslimatı gerçekleştirilen 900 bin ton kömür ile birlikte 13 yılda toplam dağıtılan kömür miktarı 20 milyon tonu aşmıştır. 13 yıldır sürekli uygulanan ihtiyaç sahibi ailelere kömür dağıtımı bu yıl da kesintisiz bir şekilde devam ettirilmektedir” dedi.

Alaboyun, İstanbul’daki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılan ve dağıtılacak olan kömür miktarı hakkında da bilgi verdi.
İstanbul genelinde bu yıl 83 bin 876 aileye 90 bin 903 ton kömür dağıtılacak. Bugüne kadar 12 bin 328 ton kömür dağıtılırken, 78 bin 574 tonunun dağıtımı için hazırlıklar devam ediyor.

İSTANBUL’DA EN ÇOK KÖMÜR SARIYER’DE DAĞITILACAK

İstanbul’da kömür dağıtımının en fazla yapılacağı ilçe 7 bin 700 ton ile Sarıyer olurken, Sultanbeyli ise yardım alacak aile sayısıyla (6 bin aile) ilk sırada yer aldı. Sultanbeyli’ye 6 bin ton kömür dağıtılması planlanırken; Sarıyer ise 5 bin 500 aile ile listenin ikinci sırasında yer aldı, ancak dağıtım yapılacak kömür miktarı dikkate alındığında Sarıyer 7 bin 700 ton ile birinciliği kimseye kaptırmadı. Bağcılar, Küçükçekmece, Esenler ve Arnavutköy, 5 bin aileyle üçüncü sırada yer aldı.

Bakırköy’den kömür yardımı alacak aile sayısı 90 olurken, bunu 100 aileyle Beşiktaş, 200 aileyle Şile, 450 aileyle Güngören izledi.

2 yorumlar

  1. Sarıyer diğer ilçelerden daha soğuk iyi düşünmüşler ,birde tapuları dağıtsalar oyları silme alırlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir