GündemManşet

Kuzey Ormanları Savunması Garipçe’de

İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin, 3. Köprü Boğaz Geçiş Güzergahı imar planlarını iptal etmesinin ardından Kuzey Ormanları Savunması (KOS), mahkeme kararını tebliğ etmek için ‘suç mahalline’ gitti.

Garipçe Köyü’nden başlayarak binlerce ağacın talan edildiği inşaat alanına yapılan yürüyüşe birçok Kent Savunması ile CHP İstanbul Milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker, CHP Parti Meclisi Üyesi Yasemin Cankurtaran, HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün destek verdi. Mahkeme kararını tebliğ etmeden önce basın açıklaması yapan çevreciler mahkemenin verdiği kararın haklılıkların ispatı olduğunu söyledi.

3.kopruicerik

‘SUÇ İŞLİYORSUNUZ’
Açıklamada “Projenin durdurulmadığı her gün suç işliyorsunuz! Mahkeme kararını uygulayın, proje ruhsatını iptal edin ve inşaatı durdurun. Biriktirdiğiniz suçlara bir yenisini daha eklemeyin!” uyarısında bulunuldu. KOS, siyasi partilere seslenerek “Yolsuzlukları kırmızı çizgisi ilan etmiş, seçim bildirgelerinde doğa ve yaşamı savunma vaadi vermiş tüm siyasi partileri uyarıyoruz! Doğayı ve yaşamı savunanların yanında yer alın! Bizim kırmızı çizgimiz Kuzey Ormanlarıdır” dedi.

Açıklamanın ardından mahkeme kararını tebliğ etmek için bekleyen çevreci aktivistler jandarma engeline takıldı. İki otobüs jandarma ve bir jandarma TOMA’sı ile karşılaşan çevreciler, kararı ICA şantiye personel müdürü Özgür Kaya’ya tebliğ etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir