GündemManşet Altı

Lozan Mübadilleri 92.yılında ata topraklarında

yunanistan

Sarıyer Belediyesi, Sarıyer’de yaşayan Lozan Mübadilleri’ni Lozan Antlaşması’nın 92.yılında ata topraklarına götürdü. Dedelerinin doğduğu, büyüdüğü toprakları ziyaret etme fırsatı bulan torunları dört otobüsle Yunanistan’a gitti. 

 Yunanistan gezisi için Bahçeköy’den yola çıkan kafile önce 522 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşamış bir kent olan Vodina’yı ziyaret etti. Yeni adı Edessa olan ve şelaleleri ile ünlü olan kenti gezen Sarıyerli heyet, küçük bir köy olan Fuştan ve Karaçova’dan sonra Atatürk’ün doğduğu Selanik’e ulaştı.

 Özellikle mübadillerin yoğun olarak göç ettiği Fuştan köyünde oldukça duygusal anlar yaşandı. Mübadiller yanlarında getirdikleri kahve ve lokumları bölgede yaşayan Rum vatandaşların kapılarını çalarak hediye ettiler. Ardından köy mezarlığına giden mübadiller zaman içerisinde mezarlık olma özelliğini kaybeden yerde dedeleri için dua ettiler.

Mübadele süreci sonrası 1960 yılına kadar Yunanistan’da bulunan evlerine tekrar dönme umudunu içlerinde yaşayan mübadiller ev anahtarlarını boyunlarında taşımışlar. Giderek umutlarını yitiren dedelerinin içlerinde taşıdıkları özlemle hayata göz yumduklarını anlatan torunları bugün o evlerden kalıntıları gözyaşlarıyla gezdiler.

yunanistan2

 Başkan Şükrü Genç ve Başkan Yardımcısı İsmail Erdem’e Teşekkür

2013 yılında düzenlenen tura katılamayan, ata toprakları hasretini giderme fırsatı bulmayana mübadiller bu yıl gerçekleştirilen tur sayesinde özlemlerini giderdiler. Bu iki seyahatin mübadiller için çok önemli olduğunu dile getiren Lozan Mübadilleri Dernek Başkanı Hüseyin Sönmez: “Çok uzun süredir Sarıyer’de yaşıyoruz. Ata toprakları özlemi hepimizin içerisinde yıllarca sürdü. Sağ olsun Şükrü Genç başkan bizi ilk defa 2013 yılında bu topraklara ulaştırdı. O dönem katılamayan diğer mübadil dostlarımızı da unutmayarak bu yılda bize bu fırsatı sundu. Kendisine çok şey borçluyuz. Çok teşekkür ediyoruz. Bize ilk defa bu fırsatı veren belediye başkanı oldu.” dedi.

 Konuşmasında Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Erdem’e de değinen Sönmez: “Belediye Başkanı Şükrü Genç ile birlikte bu seyahatin gerçekleşmesinde büyük emek veren bir isimde İsmail başkan oldu. En başından bu turun gerçekleşmesine kadar her zaman yanımızdaydı. Her ayrıntıya dikkat etti. Bizlerin huzurla ve mutlulukla bu seyahati gerçekleştirmesi için büyük destek oldu, kendisine de teşekkür ediyorum.” dedi. 

yunanistan3yunanistan4yunanistan5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu