GündemManşet

Merdan Ali Gürkan; ” Çatı kovalamadım, ihale peşinde koşmadım”

 

merdan-ali-gurkan1

_ayrac

CHP’li Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Merdan Ali Gürkan, zehir zemberek ifadeler içeren bir yazı kaleme aldı. Yazısını sosyal medya üzerinden takipçileriyle paylaşan Gürkan, isim vermeden kendi partisi ve partililerini eleştirdi, çok çarpıcı sözler sarf etti.

_ayrac

ÖZEL HABER/ HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

***

İşte meclisin en genç üyesi CHP’li Merdan Ali Gürkan’ın neredeyse her cümlesi büyük ses getirecek “o” yazısı;

***

Nasıl olsa iktidar olamıyoruz, boşuna mücadele etmeye gerek yok. Elimizdeki erklerin imkanlarından faydalanalım. Hem bu fırsat hep ayağımıza gelmez. Sanki en tepedekinin, alttakilerden ne farkı var! Kimse beni hor görmesin. Artık dürüstlük mü kalmış?” 

Evet haklılar aslında!

Defalarca iş için başvuru yapmışlardı. Gitmedikleri makam kalmamıştı. Hakları da vardı üstelik. Hepsinde de, “İmkanı yok alamayız. Alırsak işçilerin parasını ödeyemeyiz.” cevabını alıyorlardı. Sonra bir bakmışlar kendisi bayrak asarken aşağıdan küfür eden adamı işe almışlar. İşsizlik başa bela, tersoluğu hiç ağzıma bile almıyorum. En delikanlı adamı bile bozuyor. İşsiz gezdiğim zamanlar olmuştur. Allah’tan sigara içmezdim. Hem kahvehane çayını da pek sevmezdim. E evli de değilim! Ama ya çayı ve sigarayı sevip birde evli olsaydım! Eyvallah!
Bazen yolda görürler, boynuma sarılıp “Aman evladım, senin ceddine kurban, sen bize yardım edersin. Çatıyı bir metre daha çıkarsak bizim oğlana bir yer olur garibim kiralarda sürünmesin.” yada, “… Ah bu emeklilik! Aldığımız soframızı kaldırmıyor. Çocukta üniversitede. Şu çatıyı bir metre yükseltsek, belki kiraya veririz.

Kira demek ikinci maaş demek.” derler. Korkarım çatılardan. Yerelde temiz siyaset yapanın başının belasıdır. Kötü alıştırmışlar milleti. Birilerinin hep zenginleşme aracı olmuştur çatılar.

“Tamam ver beş lira, ver on lira, ben senin işini görürüm.” Görür mü? Kim bilir? Ah o çatılar! 

Sandık güzel şey. Demokrasicilik oynuyoruz işte! Ne yapalım? Çıkan sonuç her daim “partimize hayırlı olsun” dur. Ama kazanma hırsı? Göz dönmesi? Bir dakika! Ahlakınız yanınızda değil mi?

Bazen evden çıktığında insan ceketini alırken onu da oraya bırakabiliyor. Sağ olsunlar, şu genç yaşta onurlu örgütüm bizi meclis üyesi yaptı. Ezildim. Kendime hiç başkan dedirtmedim. Olmaz! Onlar benim abilerim, ablalarım, kardeşlerim. Ne zaferi, ne alkolü severim, yani ikisine de sarhoş olmam. Haliyle, dedim ki; “Ben hayırlı işler yapmalıyım. Semtimizde çok fukara var, yanlarına gidelim, dertlerini sorup dermana vesile olalım.” Çok şükür, 1.5 senede 300 hanenin kapısını çaldık. Neler gördüm, neler duydum! Bazen eve gelip ağladığımda oluyordu, adaletsizliğin karşısında duvarları yumrukladığımda.
Çatıları kovalamadım. İhale peşine düşmedim.

Kimseye yalakalık yapmadım. Doğruluğu savundum, doğruları söyledim. Boyun eğmedim! Babama ilk sosyalist mücadele vereceğimi söylediğimde, “Sosyalist olmak Adam olmaktır, Adam olmak sosyalist olmaktır.” demişti. Hamd olsun adam olmaktan hiç vazgeçmedim.

Son olarak Nazım Usta’nın Şeyh Bedrettin Destanı’ndan bir alıntı cümle çırpınışımıza bir soluk olsun;

“Bedreddin gülümsedi. 
Aydınlandı içi gözlerinin, 
dedi: 
— Mademki bu kerre mağlubuz 
netsek, neylesek zaid. 
Gayrı uzatman sözü. 
Mademki fetva bize aid 
verin ki basak bağrına mührümüzü…”

2 yorumlar

  1. bu kardeşimi içtenlikle kutluyorum bu ve bunun gibi insanları desteklmek insanı onur ve borcumuzdur gelecekte siyaset yapacak ülkeye sahip çıkacak bu genç nesildir.kaşarlaşmış yalaka üç beş tatlı kelime ile sırt sıvazlayan sahte gülücüklerle halkı sömüren siyasetçilere teslim olmamalıyız bu jeneresyon umut vaad ediyor

  2. Bir gereksiz Laz ,halk anonimine, yanlışlar ritüeline 12 Eylül öncesi eklemeler yapmıştı.Zaten ayıp , yanlış olan alınan rüşvet karşılığını da yapmamak :0))Şimdi Sarıyer’de de òyle 90’larda o çatı kapama ki hepsi çok katlı binalara, çekme katlara dönüşmüştü göz yummalarını yapanlara sonraları destek verilmedi.Yanlısa karşı çıkma olarak degil ahde vefanında çürümesinden.Yanlışın türevinin, türevi. Akp yapınca yanlış biz yapınca ‘Ya idare edelim be, benim, bizim işte’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir