GündemManşet

ROMAN FEDERASYONU BAŞKANI SİNAN KARACA ÖZTÜRK; “ÇAYIRBAŞI’NA ETÜT EVİ YAPILMASINI İSTİYORUZ”

IMG_7866

_ayracMarmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Sinan Karaca Öztürk ile derneğin başkan yardımcısı Murat Erkürekçi Sarıyer Gazetesi’ni ziyaret etti. Federasyona üye Çayırbaşı Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Taşkent ile birlikte gazetemizi ziyaret eden Romanlar, önemli mesajlar verdi.

_ayrac

MERT CİN/ SARIYER GAZETESİ

***

Sarıyer Gazetesi’ni ziyaret eden Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Sinan Karaca Öztürk, yaptıkları çalışmalar hakkında önemli bilgiler verdi. Federasyon bünyesinde 22 derneğin bulunduğu söyleyen Öztürk şöyle konuştu; “İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Balıkesir gibi pek çok şehirde üye derneklerimiz var. Sarıyer’de de Yaşar Taşkent’in başkanlığı yaptığı Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği de bizim üyemiz. Amacımız Roman vatandaşlarımızın sıkıntılarının çözümü konusunda çalışmalar yaparak ülkemizin daha da güçlenmesini sağlamak. AKP ülkemizi kutuplaştırdı. Ülkemizin kurtuluşu ancak eğitimden ve bilinçli vatandaşlarımızın sayısının artmasından geçiyor. Bu yüzden özellikle Roman vatandaşlarımızın yaşadıkları bölgelerde eğitim sorunlarını gidermemiz gerekiyor. Sarıyer’de Sayın Belediye Başkanımız Şükrü Genç’ten Çayırbaşı’na ETÜT EVİ yapmasını rica ediyoruz. Çayırbaşı’na yapılacak Etüt Evi sayesinde burada yaşayan vatandaşlarımız alacakları çeşitli kurslarla iş ve aş sahibi olabilecekler. Sayın Şükrü Genç Başkanımızın bu konuda çok duyarlı olduğunu biliyoruz. Ben kendisiyle bir telefon görüşmesi yaptım ve kendisi bize yapıcı davrandı, olumlu mesajlar verdi. Çayırbaşı’ndaki üye derneğimizle olan bazı sıkıntılar vardı, onları karşılıklı iletişimle aşacağımıza inanıyorum. Sarıyer çok önemli ve büyük bir ilçe. Burada Sayın Şükrü Genç’in çok güzel hizmetler yaptığını biliyoruz. Bizlerin Etüt Evi talebimizi de yerine getirirse önemli bir eksiklik giderilmiş olacak.”

ŞÜKRÜ GENÇ’İN ROMAN ÇOCUĞUNA BAKIŞINI ASLA UNUTAMAM

IMG_7870

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in bir fotoğrafta bir Roman çocuğuna bakışını gördüğünü ve bu durumdan çok etkilendiğini ifade eden Öztürk; ” Ben bir fotoğraf gördüm. O fotoğrafta Şükrü başkanın bir Roman çocuğuna öyle içten ve öyle insanı bir bakışı vardı ki ben o fotoğraftan çok etkilendim. Facebook’ta o fotoğrafı paylaştım 5 binden fazla beğeni aldı. Bir Roman çocuğuna böylesi içten ve insani bakan bir kişi gerçek anlamda iyi bir insandır diye düşündük. Doğrusu bu olaydan çok etkilendik. Şükrü Genç başkanı bizler çok seviyoruz. Bu yüzden onun adaylığı sürecinde de ciddi anlamda mücadele verdik. Onun başarılı bir insan olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

KEMAL KILIÇDAROĞLU BİZE CİDDİ ANLAMDA SAHİP ÇIKIYOR

IMG_7872

Türkiye’de Roman vatandaşlara en ciddi desteği CHP’nin verdiğini ifade eden Sinan Karaca Öztürk; “Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, belediyelere resmi yazı göndererek bizlerden gelecek tüm taleplerin en kısa sürede yerel yönetimler tarafından yapılması konusunda talimat verdi. CHP bize gerçek anlamda sahip çıkıyor. Biz de federasyon olarak CHP dışındaki zihniyete mesafeli duruyoruz. Çünkü ülkemizin artık refaha çıkmasını, insanlarımızın daha çağdaş bir ülkede yaşamasını istiyoruz” dedi. Sarıyer Gazetesi’ne kendilerini ağırladıkları için teşekkür eden Öztürk, “Sarıyer’i çok seviyoruz, insanlarımızı çok seviyoruz. 1 Kasım’da sevgi ve dostluk kazansın. Bu kutuplaşmalar ve kötü gidişat artık bitsin” diye konuştu.

TAŞKENT; “ŞÜKRÜ GENÇ İLE ARAMIZI BOZMAK İSTEYENLER VAR”

Sarıyer Gazetesi’ne objektif haberciliği nedeniyle teşekkür eden Çayırbaşı Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Taşkent ise yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Çayırbaşı’nda ne yazık ki çözülmesi gereken bir çok sorunlar var. Örneğin küçük yaştaki çocuklar uyuşturucu batağına düşürülüyor. Çocuklarımızın yiyecek ve giyecek eksikleri var. Pek çoğu fakirlikten okula gidemiyor. Sarıyer’i yöneten devlet yetkililerinden yardım bekliyoruz. Sarıyer’de ne yazık ki bazı insanlar benim Şükrü Başkan ile aramızı bozmaya çalışıyor. Şükrü Genç’e yakın görünen bazı kişiler de bizimle ilgili olarak kasıtlı bir şekilde yanlış bilgiler ulaştırıyor. Şükrü Başkan bana kızabilir, beni eleştirebilir ancak beni birinci ağızdan dinlerse bana hak vereceğini görecektir. Ben zaman zaman onu eleştiriyorum ancak asla bunlar bir düşmanlık değildir, kendisi Sarıyer’in belediye başkanıdır. Doğru bir iletişim sağlanırsa bu sorunlar çözülecektir. Ben buna inanıyorum. Birileri de ne yazık ki yalan yanlış bilgilerle aramızı açmaya çalışıyor” diye konuştu.

BEKİR BATU; “İYİ NİYET SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNÜN TEMELİDİR”

IMG_7862

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sarıyer Gazetesi olarak güzel ve yararlı olan tüm çalışmalara destek olmaya çalışıyoruz. Türkiye’de yaşadığımız kutuplaşma atmosferinin Sarıyer’de de egemen olmaması için mücadele veriyoruz. Umuyorum ki iyi niyetli olunması halinde çözülmeyecek sorun yoktur. Yanlış anlaşılmalar ya da kırılganlıklar ancak iyi niyetle aşılabilir. Sarıyer’de Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü konusunda devlet yetkililerinin gerekli tüm çalışmayı yapması gerekiyor. Belediyede işe alım konusunda Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in, Çayırbaşı’na pozitif ayrımcılık yapması çok önemli ve yerinde bir uygulama. Özellikle burada yaşayan insanlarımızın iş sahibi yapılmasına öncelik verilmesi çok doğru. Çünkü iş sahibi olan ve evine ekmek götüren insanlar önce kendisini, sonra ailesini ve sonra da çevresini olumlu yönde değiştirir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir