GündemManşet

Rumeli Feneri faciasında 4 kişiye 13 kez müebbet istendi!

Sarıyer’deki tekne faciasına ilişkin 1’i firari 4 şüpheli hakkında 13 kez müebbet hapis ile 284 yıldan 362 yıla kadar hapis istemi ile iddianame hazırlandı

Sarıyer’de 27 kişinin hayatını kaybettiği tekne faciasıyla ilgili, biri firari 4 şüpheli hakkındaki iddianame tamamlandı. 4 şüpheli hakkında 13 kez müebbet ve 362’şer yıla kadar hapis talep edildi.

Rumeli Hisarı’nda 2 Kasım 2014’te meydana gelen ve 27 kişinin hayatını kaybettiği tekne faciasına ilişkin soruşturma tamamlandı. Savcı Ercan Devrim’in hazırladığı iddianamede hakkında yakalama kararı bulunan firari Afgan asıllı Mürteza Haşimi, Serkan Uyar, Doğan Odacıoğlu ve Kerem Sinayi Çakan şüpheli olarak yer aldı.

Başsavcılığa gönderilen iddianamede tekne faciasında 27 kişinin hayatını kaybettiği 9 kişinin ise bulunamadığı belirtildi. Hayatını kaybedenlerden 13’ünün çocuk olduğu kaydedildi. Hayatını kaybeden 13 çocuk için şüpheliler hakkında ‘olası kastla ölüme sebebiyet vermek suçlamasıyla 13’er kez müebbet hapis cezası istendi. Ölen diğer 14 kişi için ise şüpheliler hakkında ‘olası kastla ölüme sebebiyet vermek’ suçlamasıyla 280 yıldan 350’şer yıla kadar hapis cezası talep edildi. Göçmen kaçakçılığı suçlamasıyla da 4,5 yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezası istendi. Toplamda 4 şüpheli için 13’er kez müebbet ve 362’şer yıla kadar hapis talep edilmiş oldu. Savcılık, teknede bulunduğu belirtilen ancak ulaşılamayan 9 kişi hakkındaki dosyanın ise ayrılmasına karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir