GündemManşet

Sarıyer Belediye Meclisi, Dağlıca için saygı duruşunda bulundu, Milli Kahramanımız Şerife Bacı’nın ismi Ayazağa’da bir parka verildi!

saygidurusu

***

MERT CİN/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediye Meclisi, Eylül ayı ilk oturumu Darüşşafaka’daki Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Toplantı yeterli sayının bulunmasıyla saat 11:00’de başladı. CHP ve AKP’li meclis üyelerinin katıldığı toplantı öncesinde, Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde şehit olan askerlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Oldukça sakin bir gündemle toplanan mecliste söz alan üyeler, hain saldırıyı kınayarak söze başladılar. AK Parti ve CHP’li meclis üyeleri ”terörü lanetliyoruz” ifadelerini kullandılar.

MECLİSTOP

ŞERİFE BACI’NIN İSMİ AYAZAĞA’DA PARKTA YAŞAYACAK

Sarıyer Belediye Meclisi, Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye taşıdığı top mermilerinin üzerine ıslanmaması için kendi donması pahasına battaniyesini örten Milli Kahramanımız Şerife Bacı’nın ismini Ayazağa’da bir parka verdi. Ayazağa’da bulunan parka Kastamonulular Derneği’nin girişimiyle Şerife Bacı isminin verilmesi belediye meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.

 ŞERİFEBACikasta

ŞERİFE BACI KİMDİR?

Şerife Bacı veya Şerife Kadın (Ölümü- Kastamonu- Aralık 1921)

Türk Kurtuluş Savaşı’nın halk kahramanlarından biridir. Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı’nda yaşlı kadın ve erkekler ile birlikte İnebolu’da bulunan cephaneleri Ankara’ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921’de donarak öldü. Seydiler Belediyesi, 1973 yılında Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmış ve ismi birçok kuruma verilmiştir.

İnebolu sahilinde bir parkın içinde 2001 yılında Türk Kara Kuvvetleri eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı Anıtı yaptırıldı. Açılısı Atilla Ateş ve Aytaç Yalman birlikte yaptı. Anıtın plaketinde “Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı’nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001” yazılıdır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu’da Seydiler’de, İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir