GündemManşet

TMMOB, Danıştay tarafından durdurulan Maslak 1453’ün inşaatının devam ettiği iddiasıyla Şişli ve Sarıyer Belediyesi’ni savcılığa verdi!

agaoglu_maslak_1453-sariyer

_ayrac

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Şehir Tasarımcıları Odası İstanbul Şubesi İdare Heyeti, Ayazağa’daki Maslak 1453 Projesi’nin Danıştay tarafından durdurulmasına rağmen inşaatının halen devam ettiğini savundu. Bu yüzden İstanbul İl Şehircilik Müdürlüğü, Şişli Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

TMMOB Şehir Tasarımcıları Odası İstanbul Şubesi İdare Heyeti, iş adamı Ali Ağaoğlu’na ait Maslak 1453 Projesi’yle ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Danıştay tarafından durdurulan bu projenin halen inşaatının devam ettiğini savunan oda, bu işte sorumluluğu olduğu iddiasıyla İstanbul Şehircilik İl Müdürlüğü ile Sarıyer Belediyesi ve Şişli Belediyesi yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. TMMOB ayrıca Maslak 1453’ün tüm ruhsatlarının iptal edilmesi için de ayrıca dava açıldığını duyurdu.

İşte TMMOB Şehir Tasarımcıları Odası İstanbul Şubesi İdare Heyeti tarafından yapılan basın açıklaması;

“Kamuoyunda Maslak 1453 olarak malum inşaat projesinin legal dayanağı olan ve 16.09.2011 tarihinde Etraf ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan Şişli İlçesi Ayazağa Gecekondu Tedbire Bölgesi 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Revizyon Nazım ve Uygulama İmar Planları’nın yürütmesi Danıştay Altıncı Daire’nin aldığı 26.03.2014 ve 2012/4412 sayılabilir hükümle durdurulmuştu. Açık bir şehir suçu olan proje alanında sürdürülen inşaat faaliyetlerinin şipşak durdurulması, inşaat ruhsatının ise iptal edilmesi gerekirken; haklar atlatılmaya çalışılarak hüküm kararı tanınmayarak uygulanmamış ve alakalı müesseseler tarafından inşaatın süratle ilerlemesine göz yumulmuştur.

KURUMLAR SORUMLULUĞU BİR BİRİNE ATIYOR İDDİASI!

Dava zamanı başladığında Şişli ilçe hudutları içerisinde olan Ayazağa Gecekondu Tedbire Bölgesi 2012 senesinde Sarıyer İlçe sınırlarına dahil olmak üzere edildiği için mevzubahis dava hükmünün takibi her 2 ilçe belediyesi ile yazışma karayolu ile yapılmıştır. Yapılmış olan yazışmalarda Sarıyer Belediye Başkanlığı kendileri tarafından verilmiş bir ruhsat olmadığını belirtirken, ruhsatlarının Şişli Belediyesi tarafından verildiğini anlam etmiştir. Şişli Belediye Başkanlığı tarafından ise yazımıza yanıt dahi verilmemiştir. Kamunun kayıp yaşamasına sebep olan bu planları hazırlayıp, onaylayan İstanbul Etraf ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından odamıza sevk edilen yazıda ise alanın plansız alan olduğu, ruhsatların iptali gerektiği ve inşaatların da durdurulması gerektiği son derece açık bir şekilde anlam edilmiştir. Ancak inşaatın geldiği nokta göz önüne alındığında İstanbul Etraf ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, Sarıyer Belediyesi’nin ve Şişli Belediyesi’nin sorumluluğu birbirlerine yükleyerek mahkeme verdiği kararı uygulamadığı görülmektedir.

Tüm bu gelişmeler sonucu olarak Sarıyer Belediye Başkanlığı ve Şişli Belediye Başkanlığı’na Maslak 1453’e ilişkili olarak inşaat ruhsatlarının iptaline yönelik odamızca 13.11.2015 tarihinde dava açılmış, mahkeme verdiği kararı uygulamayarak ‘suça iştirak eden, ihmali olan tüm şahıslar ve/veya görevliler ile alakalı 16.11.2015 tarihinde suç duyurusunda bulunulmuştur. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı`na karşı ek olarak öncelik olarak açılan dava ise Danıştay Altıncı Daire’de görülmeye aynı ritimde devam etmekle beraber dosyada yürütmenin durdurulması kararı yer almaktadır.

Kamuya ait olan alanların ve doğal değerlerimizin birer birer çeşitli sermaye gruplarına verilmesine öncülük eden, kamuoyunu yanıltarak bununla beraber kamuyu zarara uğratan tüm bu projelerin karşısında TMMOB Şehir Tasarıcıları Odası olarak, tüm halkımızla beraber kamu yararından, bilimden, doğadan ve insandan yana mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez ek olarak anlam ederiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir