GündemManşet

Türk Kadınlar Birliği Sarıyer Şube Başkanı Hülya Demir ile çok özel!

 hulya-demir10

***

Türk Kadınlar Birliği Sarıyer Şubesi Başkanı Hülya Demir, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Demir; “Kadın üreticidir kadın olmazsa ot bile bitmez. Kadın gücünün farkında değil. Biz bu gücü ortaya koymaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 ***

hulya-demir12

BAŞAK KARATAŞ/ ÖZEL RÖPORTAJ 

Bize kısaca kendinizi anlatır mısınız?

Sarıyer’e 1989’da geldim. 1989’dan beri dernek çalışmaları ve esnaf olarak, ben aynı zamanda bir esnafım bir dönem emlak ve sigorta acenteciliği yaptım, siyaset yaptım, hayatımda birazcık hareket istedim ve sonucunda kendimi siyasetin içinde buldum. CHP’de kadın kolu başkanıydım. Kadın Kolları Başkanlığı yaptım.

Bize Türk Kadınlar Birliği (TKB) hakkında bilgi verebilir misiniz?

1924’te Nezihe Muhittin tarafından kurulmuş. Çok eski bir dernek kadın için gerçekten çok emek vermiştir. Dernek Atatürk’ümüzün zamanından beri var olan bir dernek. Kuruluş amacımız Türkiye’deki sosyal ve siyasal alanda kadının hakkını korumak. Derneğimizin Kıbrıs ve Türkiye genelinde birçok şubesi var.

TKB’ne girme kararını nasıl aldınız, Sarıyer Şubesi’ni açarken nasıl bir yol izlediniz?

Siyaset hayatıma 6 yıllık ara vermiştim ama bu dönem içerisinde arkadaşlarımla dernek çalışmalarımız devam etmekteydi. Yaptığımız çalışmalar sırasında Sarıyer’de 16 yıldır TKB’nin olduğunu ve çoğu insanın, bende dâhil, haberi olmadığını gördüm. Diğer arkadaşlarımın tabi ki emeği var bir derneği 16 yıl ayakta tutmak hiç kolay değil. Dernek yeri tutamadıkları için faaliyetleri evlerden yürütmek zorunda kalmışlar ve reklam alamadıkları ya da almadıkları için derneğin varlığını halka duyuramamışlar. Derneği duymuştum ve bazı arkadaşlarım sayesinde derneğin 16 yıldır sürdürüldüğünü fakat 16 yıl üzerine fazla üye yapamayıp çok fazlada kendilerini tanıtamadıkları için kapatma kararı aldıklarını. Eski yönetimin aldığı bu kararı duyunca çok üzüldüm. Yani çok eski bir dernek kadın için gerçekten çok emek vermiş dernek. Atatürk’ümüzün zamanından beri varlığını devam ettiren bir dernek. Böyle geçmişi güzel bir derneğin Sarıyer’de kapanmasına gönlümüz razı olmadı. Siyasetteki ekip arkadaşlarım, biz siyasetten ne kadar uzaklaşsak ta ayrılmadık, ekip halindeyiz dost olarak görüştük onlara güvendiğim için hatta ilk kez eski yönetimle görüşmeye gittiğimde onlara sormadan gittim. Yani artık o kadar arkadaşlarıma güveniyorum ki benim bu kararıma itiraz etmezler dediğim için direkt gittim. Talepte bulundum dedim ki “Biz devralmak istiyoruz yani bu derneğin burada kapatılmasına gönlümüz razı değil.” konuştuk arkadaşlarda olumlu baktılar, arkadaşım Bilge Karaduman’la gitmiştim, onlarda razı geldiler. Bunun üzerine girişimlere başladık kapatmanın ötesinde devralmayı tercih ettik ve kongre yaptık.  Aralık ayında kongremizi yaptık. Bütün arkadaşlarımla birlikte toplandık ve karar aldık biz bu derneği görev aldıysak bu derneğin yürümesi gerekir, diye düşündük. Önce kendi kimliğimizi ortaya koymamız gerektiğini düşündük ve biz bir yer aramaya başladık. İlk başta bir yer bulmalıydık yani bu evden, diğer arkadaşlar denemişler, olmuyor başka yerde adres göstererek de olmuyor. Çok aradık çünkü sıfır bir bütçe ile alınan bir dernekti. Malum kiralarımız fahiş fiyatlarda yönetimdeki arkadaşlarla yer ararken sağ olsun birkaç arkadaşımızın tavsiyesi ile biz burayı bulduk. Ve buranın tadilatıyla başladık, yani dernek üyeliğinin dernek çalışmalarının ötesinde önce yerimiz olsun daha sonrada ayakta durabilecek gücümüz olsun istedik.

 Şubeyi açarken TKB Genel Merkezi’nden ya da herhangi bir kuruluş/dernekten yardım aldınız mı?

sariyer-belediyesi2-1

Öncelikle Genel Merkezimiz maddi olarak o kadar güçlü değil bu yüzden her şube kendi ayakları üstünde durmakla yükümlü. Şubenizi açarken ilk yerle başladık yerimizi belirledik. Belediyemizin desteği oldu. Malum biliyorsunuz güzel bir açılışımız oldu belediyemizin desteği ile. Yani biz ustalara kalacak olsaydık herhalde biz üç ay burada sürünürdük. Ama sağ olsun Başkan Yardımcılarımız olsun başkanımız olsun belediyeden ustalar verdiler. Hemen on günde tadilatımızı yaptık buranın ve çok güzel bir açılış yaptık sizde şahit oldunuz. Açılıştan sonrada ayakta kalabilmek için şimdi de yemeğimiz var. Malum her etkinlikte mali güce ihtiyacımız var. Bu tür derneklerin devletten herhangi bir kazancı yok, etraftan bağış toplamak çok kolay değil ama biz etkinlik yapmayı tercih ettik hem bu yemekle kendi adımızı duyuralım biraz daha reklamımızı yapalım hem de para gücümüz olsun bu şekilde başladık. Yemekten sonra, birazcık güçlendiğimiz için biraz kendimize güven geldiği için olacak her hâldeki, birçok projemiz var. Tabi ki yönetimde olan arkadaşlarımızın, benim, dışardan gelen projelerimiz var. Projelerimiz tümünü birden değil de tek tek hayat geçirmeyi planlıyoruz. Tabi ki projelerimizi hayata geçirirken üye desteğine ihtiyacımız var.

Peki, Türkiye’deki kadınların durumlarını yorumlar mısınız, sizce Türkiye’de yaşayan kadınları bu durunda olmalarının nedeni nedir?

Şuna inanıyorum ki kadınların durumu zaten ülkemizde inanılmaz sorunlu. Yani bir taraftan din kisvesi altında, bir taraftan töre diyorlar her gün herhalde dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar kadın katliamı var.  Bu kaçınılmaz, ama ben şuna da inanıyorum ki kadınlarımız örgütlenemiyor maalesef kadınlarımız öz güvenini bulamıyor. Evden dışarı çıkamıyor bir kere bizim kadınlarımızda şu var “Ben anneyim, ben eşim, ben evimde önce evimin sorumluluğumu halletmem lazım.” hâlbuki bence kadın önce kendini düşünmeli. Evlat büyüyor evleniyor ve gidiyor eş desen malum eşlerin hiç birinin sadakatine kolay kolay inanmıyorum tabi ki içlerinde çok sadakatli eşlerde vardır ama ben erkeğin sadakatine de pek inanan insan değilim. Bunun içinde kadınların önce kendilerini düşünmesi gerektiğine inanıyorum.

Kadınlar için yapacağınız projeleri anlatabilir misiniz?

hulyademir13

Kendilerine öz güvenleri yok ve ben kendi ayakları üstünde durmalarını özellikle derneklerde çalışmalarını istiyorum siyasette bir yere kadar. Siyaset onlara ters gelebilir ama dernek siyaset gibi değildir. Dernek çok farklı bir şeydir, kadınların bir araya gelmesi yani hiçbir etkinlikte olmasın ama şu derneğe gelip şura da bir çay kahve içip bizlerle sohbet etmesi bile kadınlara bir değişiklik veya kendine olan özgüveni bulmasına yardımcı olacaktır, ben buna inanıyorum.

“Topluma katılmaları lazım”

Bir şekil toplumun içine girmeleri lazım ve toplumun içerisine de ancak derneklerle ne kadar kadına ulaşabilirsek şimdi hedefimiz kadınlara ulaşmak. Amacımız ilk önce Sarıyer’deki kadınlara ulaşmak. İhtiyacı olan veya olmayan insanlar vardır. Bir grup insan vardır ki ihtiyacı yoktur ama yalnızdır, bir grup insan vardır ki gerçekten ihtiyacı vardır maddi manevi ihtiyacı vardır, biz onlara ulaşmaya çalışacağız. Ulaşabilirsek ne mutlu bize hiç olmazsa bir kısmına ulaşmak. Yani kadının ayakta durabilmesi için tabi ki projelerimiz var belediyemizle de çalışacağız kaymakam bey sağ olsun her zaman kapısını açık olduğunu belirti yani birçok projemiz var ama bunlar devlet prosedürleri altında gideceğimiz için hemen bir takım şeylere girmemiz zor biraz zaman alacak. Zaman içerisinde de kadın örgütlenmesi bütün kadınlara hatta sizin sayenizde sizin gazeteniz sayesinde inşallah bütün kadınlara ulaşır. Bunun yanı sıra mahallelerde birçok arkadaşlarımız var. Mahalle toplantıları yapmak istiyorum. Yani gönlümüzdeki düşüncelerimiz bunlar mahallelerde mahalle sorumluları bulmak. Mahalle gönüllü çalışan arkadaşlarımızı sayesinde toplanabildiğimiz kadar mahalle toplantılarında kadınlara kendimizi anlatabilmek derneğimizi tanıtabilmek amaçlı bir takım mahalle toplantılarını gerçekleştireceğiz. Yani bununla duyururuz diye düşünüyorum bunun yanı sıra fikirlere de açığız. Derneğimizin kapısı herkese açık tüm kadınları bekliyorum. Düşüncelerini burada aktarmalarını onların buraya gelip üye olup ya da olmayıp her cuma yönetim toplantımız var. Bütün kadınların TBK Sarıyer Şubesine bekliyoruz.

Şuan kaç üyeniz var ve üye olmak isteyenler size nasıl ulaşabilir?         

Şuan çok yeniyiz daha malum aralıkta aldık ama üyelik yapmadık aralıktan açılışa kadar ve açılışımızda yapılan üyeler, eski yönetim ve üyelerle birlikte toplam 38 üyemiz var. Çok azız ama inşallah benim hedefim 1-1 buçuk yıl içerisinde 300 üye almak. Ayrıca burayı her gün açmaya çalışıyorum öğleden sonra burası hep açık cumaları özellikle yönetim kurulu toplantımız var açık bunu bildirmeye çalışıyoruz. Üyelik şartlarımız çok basit 3 adet vesikalık fotoğraf ve burada dolduracakları bir form. Yıllık aidatımız 50 tl öyle büyük bir rakam değil. Derneğimiz biliyorlar ise hemen ADD’nin yanı onu bilmiyorlarsa Merkez Cami’nin hemen karşısındaki pasajın 1. katı. TKB Sarıyer Şubesi Facebook’tan açabildik. Web sitesi olarak TKB açacağız ama birazcık maddi sorun olduğu için açamadık. Ama Facebook sayfamızdan etkinliklerimizi yayınlıyoruz, fikirlerimizi paylaşıyoruz çünkü Facebook adresine herkesin ulaşabileceğini düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kadın üreticidir kadın olmazsa ot bile bitmez. Erkeklerin bunu artık anlaması lazım artık bunu insanlara bildirmek lazım ama tabi kadınlar kendileri bunu yaratmalılar. Kadınlar önce kendilerini tanımalı, kendi gücünün farkında olmalı. Kadın gücünün farkında değil. Biz bu gücü ortaya koymaya çalışıyoruz. Kadın aslında inanılmaz güçlüdür bunu bizim gibi bir takım insanlar evet kadının güçlü olduğunu biliyoruz ama maalesef ki örfler, adetler, din baskısı derken ne yazık ki kadını 3. Sınıf vatandaş yapıp. Kadının korkmasını sağlıyor. Erkeklerden kadınlardan korkuyor korktukları için kadını ezerek sindirmeye çalışıp hükmetmeye çalışıyorlar. Ben bunu istemiyorum kadın bilmeli ki kadın güçlüdür, keşke tüm kadınlar bunu bilebilse. En başta anneler yapıyor bunu erkeği güçlü gösterip erkeği kendinden üstün göstermek veya kız çocuğuna erkeği üstün gösteriyor yani oğlum bir bardak su ver demektense kızım bir su ver hadi kızım yemek sofrasını kurmama yardım et. Niye oğlum sofrayı kuralım demiyor. Hâlbuki dünyanın en iyi aşçıları erkeklerdir. Peki, neden evde kadınlar “Aa erkek çalıştırılmaz, eşim geldiği zaman evde olmalıyım”. Eşinde bir görevi vardır, her iki tarafında kendine göre görevleri vardır. Konu birazda öz güvenle alakalı  İşimiz zor ama çok güzel kadınlarımızın gücünü kendine fark ettirebilse. Tabi ki önümüze çok engel çıkacağını biliyoruz ama biz buna hazırız, biz bunu göze aldık. Biz inandığımız için bu yola çıktık. İnşallah yüzümüzün akıyla çıkarız.

hulya-demir15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir