Köşe YazılarıManşet

Metin Akman; “6 Aralık kaybedeni olmayan bir yarış olmalı!”

METIN AKMAN-metin-akman1

Dostlarım…

1 Kasım sonrası CHP’de taşlar bir türlü yerine oturmadı. CHP diğer muhalefet partileri gibi oy kaybı yaşamasa ve hatta 7 Haziran’a göre az da olsa oylarını attırsa da parti içinde başlayan fırtına halen dinmemiştir.

Artık kongre tarihini bekleyip en iyi neticenin alınması için çalışmaların yapılması gerekmektedir. Kurultayın en demokratik şekilde yapılması birlik beraberliğin tam olarak sağlandığı bir kurultay olarak gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

Sarıyerimiz’de de ilçe kongresi heyecanı yaşanmaktadır. Sarıyer’de Belediye Başkan’ı CHP’lidir. Bunun anlamı yerel yönetimde Sarıyer’de iktidar CHP demektir. Bu durum İlçe Başkanlığı seçimini daha da önemli ve heyecanlı kılmaktadır. Şimdiki İlçe Başkanı Sayın Mehmet Deniz yeniden aday olmuştur. Mehmet Deniz gibi başka adaylar da çıkmıştır, demokratik bir seçim olması dileğimizdir. Mehmet Deniz halen CHP Sarıyer İlçe Başkan’ı olan sağ duyulu, tecrübeli bir siyasetçidir. Geçmişte bazı hataları olmuş olabilir ama herkes hata yapabilir, mühim olan yapılan hatalardan ders çıkartmış olmaktır.

***

Siyasetçileri tecrübeli yapan yapmış oldukları hatalardan almış oldukları derslerdir.

Mehmet Deniz bugün ki duruşuyla bu tecrübeyi edindiğini göstermektedir. 2014 Belediye başkanlığı seçiminde yeniden başkan adayı olan Şükrü Genç ile birlikte Sarıyer’de seçimi bir kez daha kazanabilmek için çok çalışmıştır. 7 Haziran seçimlerinde ve 1 Kasım seçimlerinde ilçe başkanı olarak gecesini gündüzüne katarak bizzat teşkilatın başında çalışmıştır.

1 Kasım seçimlerinde CHP, Sarıyer’de oy artışı olmasına rağmen diğer partilerdeki dağılmalar yüzünden çok az farkla 2. parti durumuna düşmüştür. Bu durumdan sorumluluğu vardır ama hatalı bir davranışı yoktur.

***

Diğer önemli bir aday da Ali İhsan Özdemir’dir. Genç dinamik ve azimli bir görüntü sergilemektedir. Daha önce belediye Başkan aday adayı olmuş ama aday olamamıştır. Sarıyer’de CHP’nin genç ve yeni bir yüzüdür. CHP’de yönetim yapısında yapacağı yenilikler konusunda delegeleri ikna etmeğe çalışmaktadır. Yaptığı bazı gençlik hataları var mıdır varsa bunlardan ders çıkarmış mıdır? Bunları devam eden siyasi hayatında yapacaklarıyla anlayacağız.

Başka adayların isimleri dolaşmakta ama adaylıklarını açıklamadıkları için kendilerinden bahsetmeme gerek olmadığı kanaatindeyim. İşin özü CHP Sarıyer’de ilçe başkanlığı seçimi kaybedenin olmayacağı bir seçim olmalıdır. Bunun anlamı kazananların kaybedenleri kucaklayarak yönetimde onların da haklarını koruyacak onların da müracaatlarını görüşlerini değerlendirecek ve onların da seslerini dinleyecek bir sistemle yönetme gayreti içerisinde olmasıdır.

***

CHP’nin Türkiye genelinde almış olduğu oy oranı küçümsenecek bir oran değildir. CHP Sarıyer’de ise bütün aksi gelişmelere rağmen ucu ucuna 2. parti durumundadır. Halkımızı tümüyle kucaklayan politikalarla hizmet üretimleriyle yeniden birinci parti olması zor olmayacaktır. Hem ilçe yönetimi hem belediye yönetimi omuz omuza, hizmet aşkıyla dolu ve özverili insanlarla yollarına devam etmelidirler. Gülen yüzlerin çoğalması lazım. Bunun başarılacağından eminim.

Demokrasi yarışında şimdiden herkese başarılar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir