Manşet

Boğaziçi Dernekleri’nden Boğaziçi belediyelerine çağrı!

BODEP-Bogazici-Dernekler-Platformu

Boğaziçi’nde bulunan 11 semt derneğinin oluşturduğu Boğaziçi Dernekleri Platformu (BODEP), Boğaziçi Belediyeler Birliği’ne üye belediyelere ortak bir başvuruda bulunarak doğal, kültürel, kentsel bir SİT alanı olan Boğaziçi’nin yapılaşmaya açılmasına ortak olmamaları çağrısında bulundu.

9 Ocak tarihinde yapılan 2. Boğaziçi İmar Planı Çalıştayı’nda alınan son kararlara göre ; Boğaz öngörünüm bölgesinde binaların boyları uzayacak, inşaat alanları genişleyecek, Boğaziçi yapılaşma sınırını belirleyen öngörünüm çizgisi yeniden belirlenecek, imara kapalı arsalar kısmi imara kavuşacak ve kaçak yapılara da af yolu açılmış olacak.

24 Ocak’ta Beylerbeyi’nde toplanan Boğaziçi Platformu‘na üye 11 dernek, Boğaziçi’ndeki yapılaşma çabalarına karşı Boğaziçi Belediyeler Birliği‘ne ortak bir çağrıda bulunma kararı almıştı. Alınan karar uyarınca hazırlanan ve üye derneklerin onayına sunulan çağrı metni, 11 STK adına BODEP Koordinatör Başkanı Kamile Yılmaz tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e gönderildi. Ortak çağrı metni şöyle;

“9 Ocak 2015 tarihinde yapılan Boğaziçi İmar Planı Çalıştayı’nda Boğaziçi Sit Alanı’nı kapsayan imar planlarının değiştirilerek yapılaşma sağlanmasına karar verildiğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Alınan kararlara göre, yapı yüksekliği artırılarak, yapılaşma sınırını belirleyen öngörünüm çizgisi yeniden belirlenecek ve yapılaşma yasağı nedeniyle imara kapalı arsalar kısmi imara kavuşacak.

Boğaziçi’nde 1983 yılından beri korunmaya çalışılan görünümü olumsuz yönde etkileyecek ve Boğaziçi’ndeki betonlaşmayı artıracak olan bu değişikliği kabul etmemiz olanaksızdır. Bilindiği gibi, Boğaziçi Yasası’nda asıl amaç, İstanbul Boğaziçi alanının kültürel ve tarihi değerlerini ve doğal güzelliklerini kamu yararı gözetilerek korumak, geliştirmek ve gelecek kuşaklara taşımak için bu alandaki nüfus yoğunluğunu artıracak yapılanmayı sınırlamaktır.

Birçok eksikliğe rağmen, bir dünya mirası olarak kabul edilerek yönetilmesi gereken Boğaziçi hem doğal ve kültürel, hem de kentsel sit alanıdır.

Boğaziçi Platformu’nu oluşturan Boğaziçi semt dernekleri olarak bu girişime karşı çıktığımızı belirtiyoruz. Kamu yararı olmayan bu girişime ortak olmamanızı talep ediyoruz.”

Derneklerin listesi 

1-Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği
2-Bebekliler Derneği
3-Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği
4-Beylerbeyililer Derneği
5-Boğaziçi Arnavutköylüler Derneği
6-Büyükdere Çevre,Kültür ve Güzelleştirme Derneği
7-Emirgan’ı Sevenler Sosyal Dayanışma Derneği
8-Kandilli Derneği
9-Kuzguncuklular Derneği
10-Rumelihisarı Koruma ve Güzelleştirme Derneği
11-Sarı Platform Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir