Manşet

Sarıyer, Uğur Mumcu’yu andı

 Sarıyer halkı, ölümünün 22.yıl dönümü dolayısıyla Usta gazeteci Uğur Mumcu’yu anmak üzere Sarıyer Meydanı’nda toplandı.

IMG_1467

 

Ayşe SALTIKALP-Elif Özge YALÇIN 

Ölümünün 22. yıl dönümünde Sarıyer Meydanı’nda Uğur Mumcu’yu anmak üzere yapılan törende, bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı  Fahrettin Serdaroğlu ve Türk Kadınlar Birliği adına  Bilge Karaduman‘ın yaptıkları konuşmaların ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği temsilcisi Murat Canavarcı’nın, Uğur Mumcu’nun ”Sesleniş” adlı yazısını okumasıyla tören sonlandırıldı.

 

IMG_1509

 

 

Türkiye’nin temel direği laikliktir

Fahrettin Serdaroğlu konuşmasında Bugünün  Uğur Mumcu’nun öldürülüşünün 22. yıl dönümü ama aynı zamanda Gaffar Okkan’ın da 15. Yılı olduğunu her ikisini de  saygıyla ve sevgiyle andığını belirterek, ”Uğur Mumcu dostları, bu ülkeye her başarısızlığa uğradığında yeni bir proje uygulanıyor. Bu tarihe kadar tam dört proje uygulanmaya çalışıldı ve onların arasında ölen isimlerin arasında Türkiye’nin şahdamarı olan Uğur Mumcu da yer alıyordu. Günümüzde uygulanmak istenen “algı operasyonu”; varları yok, yokları ise var ediyor. Türkiye’nin temel direği laikliktir. Laiklik olamadan cumhuriyet, demokrasi, kadın-erkek eşitliği ve çağdaş eğitim olmaz. Bu yüzden Laiklik ilkesine en sıkı şekilde sarılacağız.”dedi.

 

IMG_1512

 

Uğur Mumcular  unutulmaz, Uğur Mumcular ölmez

Fahrettin Serdaroğlunun ardından Türk Kadınlar Birliği adına söz alan Bilge Karaduman konuşmasında şunları söyledi: Uğur Mumcu Daha seksenli yıllarda çeteleri, siyaset ve tarikat ilişkilerini, aydınlatılamayan cinayetleri; dinciliğe, ırkçılığa ödün veren siyasal iktidarların iç yüzünü gözler önüne sermiştir. Yazılarını ve kitaplarını” bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz” ilkesi ışığında oluşturan Uğur Mumcu doğru bildiği yolda her türlü tehdide rağmen korkmadan yoluna devam etti. ”Bir kişiye yapılan haksızlık tüm topluma yapılmıştır” diyen Uğur Mumcu, üzerine gittiği her konuda haklı çıktı. Ben Uğur Mumcu’yum, ben bu ülkede yaşayan haksızlığa adaletsizliğe karşı çıkan binlerce Uğur Mumcu’dan biriyim. Onu öldürmek; yığınları susturmak, halkın düşüncesini öldürmek demekse, bugün onu unutmayanlar göstermişti ki Uğur Mumcu’lar unutulmaz Uğur Mumcu’lar ölmez.”  Karaduman, Uğur Mumcu’nun  kendisini tanımlamış olduğu ve Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan yazısını okuyarak konuşmasını sonlandırdı.

 

IMG_1511

 

Tören, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği temsilcisi Murat Canavarcı’nın Uğur Mumcu imzalı “Sesleniş” adlı yazıyı okumasıyla sonlandı.

 

IMG_1491 IMG_1490 IMG_1489IMG_1490IMG_1491IMG_1506

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir