ManşetSiyaset

… VE KILIÇDAROĞLU İŞARETİNİ VERDİ; GÖKAN ZEYBEK

ayse-yildirim1

_ayrac

Cumhuriyet Gazetesi’nin deneyimli isimlerinden Köşe Yazarı Ayşe Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Merkez’in İstanbul İl Başkanlığı yarışında tavrını Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek‘ten yana koyduğunu yazdı.

_ayrac

***

İşte Cumhuriyet’in deneyimli yazarı Ayşe Yıldırım’ın “Kılıçdaroğlu’ndan beklenen işaret geldi” başlığıyla yazdığı o köşe yazısı;

***

“Kılıçdaroğlu’ndan beklenen işaret geldi”

Genel başkanlık yarışında rahat olan CHP’de PM hesapları nedeniyle il kongreleri kıran kırana geçiyor. İstanbul’da son dakikaya kadar Kılıçdaroğlu’nun il başkanını işaret etmemesi örgütte yaşanan karışıklığa tuz biber ekti. 26 aday ortaya çıktı. Son dakikada kendi adayını işaret etmesi İstanbul’da yeni dalgalanmalara yol açtı.

Önce İzmir il kongresinde yaşanan gerginlik damga vurdu CHP’ye. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun desteklediği Alaattin Yüksel, İzmir milletvekili Tuncay Özkan’ın desteklediği Nevzat Kavalar karşısında kıl payı sayılacak 12 oy farkla zafer elde etti. Kongrede Kocaoğlu ile Özkan arasında yaşanan söz düellosunun yankıları ve yansımaları ise hâlâ sürüyor. Kılıçdaroğlu’nun Kocaoğlu’na kırıldığı konuşuluyor. Kocaoğlu’nun kontenjan milletvekilleri için söylediği sözler incitmiş CHP liderini.

Ama kulislerde daha derin bir kırılmanın da yaşandığı ileri sürülüyor. Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de Alaattin Yüksel’e çok da sıcak bakmadığı anlatılıyor. Bu nedenle olsa gerek ki taban da “Kılıçdaroğlu Nevzat Kavalar’ı destekledi” söylentileri ortaya çıktı. Kavalar’ı destekleyen İzmir milletvekili Tuncay Özkan’ın telefonlarda genel merkez adına konuştuğu hissiyatını yaratmasına da bu söylentilerin neden olduğu anlatılıyor. İzmir’de hâlâ tartışmalar sürerken bu hafta sonu yapılacak İstanbul kongresinin de tansiyonu yüksek geçmesi bekleniyor.

Düne kadar 26 adayın ismi ortalıkta dolaşıyordu. Ne yazık ki 26 adayın büyük bir kısmı da Ankara’dan işaret bekliyordu. İşaret geciktikçe bazı isimler adaylıklarını açıklamaya başladı. Ne de olsa kongre için 270 kişilik bir liste hazırlanması gerekiyordu: İl yönetimi için 40 asil, 40 yedek isim. Disiplin kurulu için 9 asil, 5 yedek. 176 kişilik kurultay delegesi listesi. Kongreye iki gün kala Ankara’dan beklenen işaret geldi. Önceki güne kadar iki ismin ön plana çıktığı CHP Genel Merkezi’nin ağırlığını Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek’ten yana koyduğu belirtiliyor.

Şu ana dek 24 ilçe başkanının desteğini alan ve Genel Merkez’in ön planda tuttuğu ikinci isim olan Cemal Canpolat da dün adaylığını açıkladı. Kimi partililere göre İstanbul’daki süreçte ‘mezhep’ kaygısı da etkili oldu. Gerek Erdoğan ve AKP’lilerin gerekse parti içi muhalefetin ‘mezhep’ vurgusu nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun büyük kentlerde Alevi il başkanı istemediği kulislere yansıyan bilgiler arasında.

Beklenen işaret gelmeseydi büyük bir kaos yaşanmasından endişe ediliyordu ancak hem açıklamanın gecikmesi hem de işaret edilen isim ilk anda şok dalgası yarattı. Eski bir partili olmasına rağmen bir haftaya kadar adı adaylar arasında bile geçmeyen Gökhan Zeybek ismi kimi adaylar ve parti örgütünde kırgınlık yarattı.
Aralarında Oğuz Soydan’ın da yer aldığı bazı isimlerin adaylıktan çekildiği öğrenildi.

Şu ana dek adaylığını açıklayan Kenan Sönmez, Kadir Gökmen Öğüt, Ali Mutlu Köylüoğlu, Ali Fatinoğlu, Necdet Saraç, Koza Yardımcı’nın ne yapacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak Cemal Canpolat’ın sonuna kadar yarışacağı belirtiliyor. Dün adaylığını açıklarken de buna vurgu yapan Canpolat’ın “Partinin yüzünü sola çevireceğiz. Barış türküsü söyleyenler bizimle yürüsün” sözleri, uzun süredir tartışılan parti politikalarının kongreye de damga vuracağının işaretiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir