EğitimManşet

HALİL ÇAKIR; “HEDEFİMİZ ŞİŞLİ ÜNİVERSİTESİ OLMAK”

  sisli-meslek-yuksekokulu1-1   _ayracKuruculuğunu Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün yaptığı Maslak’taki İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu kapılarını SARIYER OLAY’a açtı. Okulun bağlı olduğu İstanbul Şişli Vakfı’nın başkanlığını da yapan Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Halil Çakır gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Çakır “Okulumuz kalite olarak üniversite düzeyinde. Hedefimiz resmi olarak üniversiteye dönüşmek” diyor.

_ayrac

ÖZEL RÖPORTAJ/ SARIYER OLAY

sisli-meslek-yuksekokulu1-10

Sarıyer Maslak’ta bulunan ve kuruculuğunu Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün yaptığı İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu, kapılarını ilk kez SARIYER OLAY’a açtı. Okulun bağlı olduğu İstanbul Şişli Vakfı’nın başkanı ve Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Halil Çakır, okulu gazetemize gezdirdi. Aynı zamanda Şişli Belediyesi Meclis Üyeliği görevini de sürdüren Çakır, Sarıyer’e hiç yabancı değil, zira uzun yıllardır Pınar Mahallesi’nde yaşıyor. SARIYER OLAY İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu ile Haber Müdürümüz Nevra Yerlikaya’yı ağırlayan Çakır, gazetemize oldukça samimi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. SARIYER OLAY’ın ziyareti sırasında iş adamı Bayramali Koçoğlu ile Zabıta Müdürü Adem Molla da bizlere eşlik etti.

“AMACIMIZ ULUSLARARASI DÜZEYDE EĞİTİM VERMEK”

İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Halil Çakır, okulunun misyonunu; ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim veren, alanında çağın gerektirdiği bilgiye sahip, teknolojiye hakim ve değişen dünya koşullarına uyum sağlayan elemanlar yetiştiren, saygın ve güvenilir bir yüksek öğretim kurumu olmak şeklinde özetliyor.

Çakır, vizyonlarını da şöyle açıkladı; “Okulumuzun vizyonu; ülkemizin ekonomi, endüstri, sağlık ve sosyal alanlarında hizmet veren kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu yüksek nitelikli insan gücünü yetiştirmektir. Bu anlamda diğer mesleki alanlardaki istihdam sorunlarını çözmek için de konusunda uzman, liderlik vasıflarını haiz, iyi eğitimli elemanların yetişmesini sağlamak başlıca hedefimizdir.”

MUSTAFA SARIGÜL’ÜN DESTEĞİ İLE KURULDUK

sisli-meslek-yuksekokulu1-2

Okuldaki öğrencilerin de çok sevdiği bir isim olan Halil Çakır, okulun ilk öğrencilerini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında aldığını söyledi. Okmeydanı’nda açılan ilk yerleşkenin kapasitesinin küçük olmasından dolayı Esentepe’ye taşındıklarını belirten Çakır, “Sayın Mustafa Sarıgül’ün arzusuyla onun başkanlık döneminde kurulduk. Kendisinin desteğini hiçbir zaman unutamayız. Bundan sonraki hedefimiz üniversite olmak” dedi.

ÜNİVERSİTE OLMAK İÇİN HER ŞEYİMİZ HAZIR

Şişli Meslek Yüksekokulu’nun üniversite olmak için bütün vasıflara sahip olduğunu vurgulayan Halil Çakır,”Eğitim-öğretim demek sadece öğrenci kaydı alıyor olmak demek değildir. Burası gençler için iş istihdamları yaratıyor. Üniversite olmak için bütün koşullara sahibiz. Ben inanıyorum ki bu bina yakında Şişli Üniversitesi olarak yola devam edecektir. YÖK Başkanı’nın bize özellikle sorduğu soru “Neden üniversite olarak gelmediniz?” oldu” dedi.

ÖNEMLİ OLAN TEORİYİ PRATİKLE BİRLEŞTİRMEK

“Benim her zaman inanarak belirttiğim bir şey var; teorik bilgiler her yerden alınır ama pratik her yerde öğrenilemez. Öğrencilerimle sohbetlerimde de iyi bir seçim yaptıklarını söylüyorum” diye konuşan Çakır, “Meslek okulundan mezun olan insanlar teoriyi pratikle beraber öğrendiği için her zaman tecrübeli ve başarılı olur. Öğrenciye vereceğimiz en önemli şey pratik eğitimdir. Okulumuzun çevresi oldukça elverişli. Maslak İstanbul’un en merkezi yeri. Okulumuzun böyle bir lokasyonda olması öğrencilerimiz için avantaj. Okulumuz metro durağına da yakın. Bu nedenle ulaşım sorunumuz yok” dedi.

GÜNÜMÜZDE ÜNİVERSİTELER APARTMANLARDA AÇILIYOR

sisli-meslek-yuksekokulu-mudur-yardimcisi-doc-dr-ergin-gumus

Şişli Meslek Yüksekokulu’nu diğer okullardan ayıran en büyük farkın İstanbul’un göbeğinde yer alması ve akademik donanımın mesleğe yönelik oluşturulması olduğunu ifade eden Halil Çakır, “İstanbul’da apartman dairelerinde meslek yüksekokulu veya üniversiteler açılıyor. Burası 30 bin metre kare açık alandan oluşan geniş bir alan. Geniş derslikler, konferans salonu, spor ve yaşam alanları, kütüphane, anfi gibi özellikleriyle tam bir eğitim arenası. Modern bir yapıda hizmet veriyoruz. Öğrencilerimiz hem mesleki eğitimlerini sağlıyor hem de sosyal yaşantılarını güçlendiriyor” dedi.

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 60’I TAM BURSLU

İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu, öğrencilerine başka hiçbir yerde olmayan bir ayrıcalık daha tanıyor, zira buradaki öğrencilerin yüzde 60’ı burslu, üstelik tam burslu. Bu konuya da değinen Çakır; “Çoğu öğrencimiz Anadolu’dan gelen öğrencilerimiz. Özellikle maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocuklarına kapılarımızı açtık. Gelecek planlarımız arasında öğrencilerin konaklaması için yurt yapmak var. Öğrencilerimizin konforlu ve mutlu bir şekilde eğitim almalarını sağlıyoruz” dedi.

sisli-meslek-yuksekokulu1-4

GÜMÜŞ; “OKULUMUZUN EN BÜYÜK FARKI KİŞİLİĞİDİR”

Şişli Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ergin Gümüş de, okulun en büyük farkının kişiliği olduğunu vurguladı. Gümüş; “Bugün ülkenin her yerinde üniversitelere bağlı meslek okulları var fakat sadece 7 tane bağımsız meslek okulu var. Bizim işimiz sadece mesleki eğitimdir. Okulumuzun 22 tane bölümü var. Eğitimi en son teknoloji ile veriyoruz” dedi.

AB STANDARTLARINDA EĞİTİM

sisli-meslek-yuksekokulu1-8

Müfredatın AB standartlarına uygun olarak hazırlandığının altını çizen Gümüş, “Mezun olan öğrencilerimizin Avrupa’daki eşdeğer öğrencilerle aynı konumda bulunabilmeleri için AB standartlarına uygun müfredat hazırladık. Dolayısıyla bizden mezun olan öğrencilerimiz iki diploma alıyor.” dedi.

ÖĞRENCİLERE 2 AYRI DİPLOMA VERİLİYOR

Şişli Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan öğrenciler iki diploma sahibi oluyor. Gümüş, buradan mezun olan öğrencilerin yurt dışında iş başvurusu yaptığında oradaki okullardan mezun olan öğrencilerle eşdeğer olduğunu belirterek, “Örneğin, bizden iki diploma ile mezun olan Bankacılık mezunu öğrencimiz yurt dışındaki bir bankaya iş için müracaat ettiğinde, o ülkede eğitim görmüş başka adayla eşdeğer oluyor. Ayrıca okulumuzda ERASMUS Programı da uyguluyoruz. İngilizcesi yeterli olan her öğrencimiz AB Fonları tarafından masrafları karşılanmak üzere yurt dışında eğitimine devam etme şansına sahip. Bu da Türkiye’de sadece bizim okulumuzda uygulanıyor” diye konuştu.

sisli-meslek-yuksekokulu1-6

2 BİN 700 CİVARINDA ÖĞRENCİ OKUYOR

2012 yılından beri günden güne yenilenerek ve değişerek öğretim hayatına devam eden Şişli Meslek Yüksekokulu’nda bugüne kadar üç diploma töreni yapıldı. Toplam öğrenci sayısının 2700 civarında olduğunu belirten Müdür Yardımcısı Ergin Gümüş, “Mezunlarımızın takibini yapıyoruz. Dikey geçişle üniversitelerde eğitim görmeye başlayan öğrencilerimiz ve iş hayatına atılan başarılı öğrencilerimiz var. Bu tablolar bizi mutlu ediyor.” dedi.

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

sisli-meslek-yuksekokulu1-11

Şişli Meslek Yüksekokulu’nu diğer okullardan ayıran bir diğer özelliği aktif öğrenci kulüplerinin olması. Bu yönüyle de genç öğrencilerin kariyerlerinde rol aldıklarını belirten Gümüş, “Okulumuzda dans, siyaset, spor, müzik, tiyatro, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, gezi ve sosyal aktivite, kültür ve edebiyat ve GFB kulübü bulunuyor. Kulüplerimizin hepsi aktif. Öğrenciler eğitimlerinin yanı sıra bu kulüplerde yer alarak kendilerini geliştiriyor” dedi.

NEDEN ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU?

Şişli Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ergin Gümüş, okulun son dönemde en çok tercih edilen okul olduğunu belirtti. Gümüş, tercih sebeplerini şöyle sıraladı; “Okulumuzda uygulanan bütün programlar sektörlerle ilişkili. Örneğin Bankacılık Bölümü’nde eğitim gören öğrenciler günlerinin yarısını Denizbank’ta geçiriyor. Turizm Bölümü’nde eğitim gören öğrenciler Point Otel’de zaman geçiriyor. Acil Yardım Bölümü’nde okuyan öğrencilerimiz 112 Acil Servis’te mesleği öğreniyor. Yani burada teori pratikle bir arada yürüyor. Öğrencilerimiz buraya sadece teorik bilgi almaya gelmiyor. Eğitim gördükleri mesleği de öğrenip mezun oluyor. Bütün öğrencilerimize yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyorum” dedi.

YÜKSEKOKUL’DAN ÇOK ÖTE…

mustafa_sarigul1

İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU

1994 yılında kurulan İstanbul Şişli Vakfı, vakfın kuruluş amaçları içinde yer alan “Mesleki alanlarda ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirecek eğitim kurumları açmak” maddesi gereğince 2012’de İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu’nu kurdu. Okulun kuruluşunda, ekonomiye katkısı, yöreye katkısı, yaratacağı istihdam, geleceğin mesleği olması ve bölgemizde sektörlerin duyduğu ihtiyaç faktörleri göz önünde bulunduruldu. Bir meslek okulu olmaktan çok öte vasıflar taşıyan Şişli Meslek Yüksekokulu “nitelikli insan” yetiştirmek temelinde günden güne devleşiyor.

Şişli Meslek Yüksekokulu’nun iki yerleşkesi bulunuyor. İstanbul’un finans ve ticaret merkezi olan Maslak’ta ve Esentepe’de bulunan yerleşkelerde toplam 22 eğitim programı bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana mesleki eğitimde günden güne yenilenen ve değişen okul, gelecek neslin eğitim için ilk tercihleri arasında yer almayı başardı. Yüksek kalitede eğitim vermenin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler de sunan okulda öğrenci kulüpleri de bulunuyor.

22 EĞİTİM PROGRAMI

sisli-meslek-yuksekokulu1-9

Şişli Meslek Yüksekokulu’nun Esentepe Yerleşkesi’nde Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı, Diş Protez Teknolojisi, Fizyoterapi Programı Fizyoterapi Programı, İlk ve Acil Yardım Programı, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı, Mimari Restorasyon Programı, Moda Tasarımı Programı, Radyoterapi Programı, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programı, Yaşlı Bakımı Programı Yaşlı Bakımı Programı uygulanıyor.

Maslak Yerleşkesi’nde ise Adalet Programı Adalet Programı, Bankacılık ve Sigortacılık Programı, Çocuk Gelişimi Programı, Dış Ticaret Programı, Grafik Tasarımı Programı, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Sağlık Yönetimi Programı, Spor Yönetimi Programı, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı uygulanıyor. Tüm bunların dışında okul bünyesinde 10 tane de idari birim yer alıyor.

SEKTÖRLE İŞBİRLİĞİ

Şişli Meslek Yüksekokulu, sadece öğrenci kaydı alan bir eğitim kurumu değil. Kayıt aldıktan sonraki her dönemde ve mezuniyette de öğrencilerini önemseyen bakışa sahip olan Şişli Meslek Yüksekokulu, öğrencilerinin staj ve istihdam olanaklarını arttırmak için sektörün önde gelen firmalarıyla işbirliği anlaşmaları yaptı ve İŞKUR ile kariyer protokolü imzaladı. Şişli Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlileri kitap, dergi ve ulusal-uluslararası sempozyum bildirisi gibi birçok akademik çalışmaya imza attı.

sisli-meslek-yuksek-okulu

İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU

T:444 78 68
F:+90 212 250 95 53
info@sisli.edu.tr
Esentepe Yerleşkesi

Esentepe Mah. Büyükdere Cad. No: 100
34394 Şişli / İSTANBUL

Maslak Yerleşkesi

Maslak Mah. Atatürk Oto Sanayi Sitesi 55. Sok. No:2 Maslak / Sarıyer
Doğuş Center arkası, 42 Alışveriş Merkezi’nin yanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir