EğitimManşet

MASLAK’TA VEGANLAR AYAKLANDI

 

tdkoadreeynyiyo-800x450-nopad

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okuyan vegan öğrenciler, eylem başlattı. Etten süte kadar hayvansal ürünleri yemeyen veganlar, üniversitenin yemekhanesinde vegan menü çıkması için imza topluyor.

İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) geçen hafta yemek ücretinden şikayet eden öğrencilerin isyanına sahne olmuştu. İTÜ’lü öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin aynı yemeği kendilerinden 50 kuruş daha ucuza yediğini söyleyerek imza kampanyası başlatmıştı.

Bu haftada vegan öğrenciler sahneye çıktı. Çeşitli nedenlerle hayvan kökenli gıdaları yemeyen Veganlar, yemekhanede vegan menü çıkarılmasını istiyor. Vejeteryanlar için yemek çıktığını ancak kendilerinin düşünülmediğini söyleyen öğrenciler imza kampanyası başlattı.

3_808

İŞTE VEGAN ÖĞRENCİLERİN AÇIKLAMASI

“Yemekhanemizde bir süredir vejetaryen ana yemek çıkmakta. Fakat bazı günler bu yemek besin değeri düşük çıkmakla beraber erken bitmekte. Kısacası var olan etsiz ana yemekten de faydalanamadığımız durumlarla karşı karşıyayız. Aynı ücreti ödememize rağmen çoğu zaman tek veya iki çeşit yemek alabilmek zorunda bırakılıyoruz. Özellikle yurtta kalan arkadaşlarımız sıkıntı yaşamakta.

33745

Hayvan yememeyi ve hayvansal ürün tüketmemeyi bir tercih değil vicdani bir sorumluluk olarak gördüğümüzün altını çizerek bu talebimizin karşılanmasını üniversite yönetiminin bir görevi olarak görüyoruz. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 47. maddesine göre Yükseköğretim kurumları öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarının yanı sıra beslenme ihtiyacını da karşılamak, bu amaçla değişiklikler yapmak ve bunlardan öğrencilerin en iyi şekilde yararlanmaları için gerekli önlemleri almakla yükümlüdürler.  İstanbul Teknik Üniversitesi’nin vegan, vejetaryen, vegan/vejetaryen olmayıp sağlıklı yemek alternatifi isteyen öğrencileri olarak sadece tek bir kesime yönelik yemek çıkmasını kabul etmiyoruz ve yemekhanede hayvan kökenli olmayan ve hayvansal ürün içermeyen, herkesin faydalanabileceği bir menü talep ediyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir