GündemManşet

İŞTE İSTİNYE-ÇUBUKLU VAPUR İSKELESİNİN YERİ

istinye-cubuklu

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

İstanbul’da köprü trafik yoğunluğunun azaltılmasına katkı sağlamak ve alternatif bir ulaşım imkanı oluşturmak üzere hazırlana İstinye-Çubuklu arasını 7 dakikaya düşürecek projede vapur iskelesinin yapılacağı alan görüntülendi.

İstanbul’un köprü trafiğini en aza indirmek ve alternatif yollar sunmak için hazırlanan İstinye-Çubuklu arası arabalı vapur projesi, 2017 yılı itibariyle hizmete giriyor. İlk etapta 3 arabalı vapurla, 10 dakikada bir sefer yapacak olan projeyle iki yaka arasının 7-8 dakikaya inmesi hedefleniyor. Proje, yolcu taşıma kapasitesi olan vapurlardan araçları karşı geçirmesiyle kalmayarak, vapurdan inen vatandaşların kolay ulaşım sağlaması için yeni toplu taşıma güzergahlarını da içeriyor.

istinye-cubuklu1

GÜNDE 100 SEFER YAPILACAK

İstinye-Çubuklu arasındaki arabalı vapur projesi hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Yunus Emre Ayözen, ” 2017 yılının başı itibariyle 3 arabalı vapur ile bu sistemi hizmete koyacağız. Geçiş aralığı 7-8 dakika olmakla beraber sefer aralıkları 10 dakikaya kadar düşmüş olacak. Her vapurla karşıdan karşıya 50 araç geçirmiş olacağız. Arabalı vapurla aynı zamanda 250 yolcunun da karşıdan karşıya geçebilecek. Günde 100 yakın sefer yapılacak. Günde toplamda 5 bin araç Anadolu’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan da Anadolu’ya geçmiş olacak ve günde yaklaşık olarak 25 bin yolculuk gerçekleşmiş olacak” diye konuştu.

istinye-cubuklu2

TOPLU TAŞIMA GÜZERGAHI OLUŞTURULDU

Sadece arabaları karşı geçirmekle kalmayacaklarını ifade eden Ayözen, “Bu projeyi destekleyici özellikle Beykoz ve Kavacık bölgesinde toplu taşıma güzergahları oluşturarak, karşıya geçecek vatandaşların taleplerini öngördüğümüz, Levent, Büyükdere aksına kesintisiz bir toplu taşıma güzergahı da oluşturmuş olacağız. Bunun yanı sıra sahil bandından gelecek yolcularında üst kodlara, Büyükdere, Levent istikametine, yine Çubuklu’dan Kavacık bölgesine yolculukların olacağını düşünüyoruz ve buna ek olarak yeni toplu taşıma güzergahları da planladık” şeklinde konuştu.

YILDA 40 BİN SEFER VE 6 MİLYON YOLCU

Arabalı vapurların yılda yaklaşık 40 bin sefer yapmasını hedeflediklerini belirten Ayözen, “Yılda yaklaşık 40 bin seferle 1.5 milyon aracın karşıdan karşıya geçişi, 6 milyon yolcunun da Anadolu’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan da Anadolu’ya geçmesini hedefliyoruz. Bu proje ilk etapta üç arabalı vapurla başlayacak ve projenin bilinirliği arttıkça, sayı daha da artırılacak” ifadelerini kullandı.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir