GündemManşet

ATATÜRK ANMASINDA ATATÜRK DİYEMEDİ

10_kasim_programi

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78. yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan törende bir skandal yaşandı. Konuşmacı Prof. Dr. Mustafa Kaçar,  “Cumhuriyetin Miras Aldığı Bilim ve Atatürk” başlıklı konuşmasında Atatürk adını hiç söylemedi.

Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 78. yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Okulun Ayazağa yerleşkesindeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anma programına; Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca, rektör yardımcıları, akademisyenler, öğrenciler ve idarî personel katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kaybettiği saat olan 09.05’te siren sesi eşliğinde yapılan saygı duruşuyla başlayan tören, İstiklal Marşı ile devam etti.

ATATÜRK’ÜN ADINI HİÇ SÖYLEMEDİ

Ancak anma programı kapsamında bu yıl davetli konuşmacı olan isim Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar’ın sunumu dikkat çekti. Kaçar’ın “Cumhuriyetin Miras Aldığı Bilim ve Atatürk” başlıklı konuşmasında Atatürk adını hiç söylememesi salonda bulunanların gözünden kaçmadı.

Çokça Osmanlıca ifadelerin yer aldığı konuşmada eğitim ve bilimin Osmanlı döneminde nasıl geliştiği, bazı padişahların nasıl ısrarla eğitime vurgu yaptığı aktarıldı. Ancak Kaçar’ın, konuşmasında, Cumhuriyet dönemi eğitim hamlelerine yer vermemesi gözden kaçmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir