GündemManşet

AYSIN GÜNEN’DEN “CİNSEL İSTİSMAR” ÖNERGESİNE SERT TEPKİ

aysin-gunen-3

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

AK Parti’nin büyük tartışmalara neden olan “Cinsel İstismar” önergesine bir tepki de CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Aysın Günen’den geldi.  SARIYER GAZETESİ’ne konuşan Günen, “Bu peş peşe gelecek bir tehlike zinciri. Geliyor da. Artık sessiz kalmamalıyız. 4 bin kişi salınacak. O zaman bize resimlerini versinler ki kendimizi koruyalım. Hepimiz çalışan insanız, çocuklarımız var” dedi. Günen, çözüm olarak da Avrupa’da uygulanan ve başarılı olan rehabilite merkezlerini gösterdi.

TBMM Genel Kurulu’nda AKP, önceki gün büyük tartışmalara neden olan skandal bir önergeyi Meclis’e sundu. Önergeye göre; tecavüze uğrayan çocuğun tecavüzcüsüyle evlendirilmesi durumunda ceza ertelenecek. Önerge AKP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Muhalefet partilerinin açık oylama talebi üzerine yapılan ikinci oylamada CHP ve HDP’nin itirazlarına rağmen AKP’nin son dakikada Meclis’te oylattığı önerge yine AKP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Yeterli sayıya ulaşamayan önerge Salı günü tekrar görüşülecek.

Önergede ‘cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir’ ibaresi yer aldı

ÖNERGE ŞU ŞEKİLDE

“(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçqan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir”

aysin-gunen-1

HEM ELEŞTİRDİ HEM ÇÖZÜM YOLU SUNDU

Önerge, yaşlısından gencine; çalışanından emeklisine kadar toplumun her kesiminden tepki aldı. Sosyal medya başta olmak üzere her türlü platformda tepkiler dile getirildi. SARIYER GAZETESİ’ni ziyaret eden CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Aysın Günen de bu duruma sert tepki gösterenlerden.  Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’ya önemli açıklamalarda bulunan Günen, hem önergeyi sert bir şekilde eleştirdi hem de çözüm yolu sundu.

İşte Aysın Günen’in önemli açıklamaları:

“İnsanın yaşam alanları her geçen gün daralıyor. Sıkıntı burada. Biz ataerkil bir toplumuz. Bizim toplumun içinde aile çok önemli. Bizim iki tane kriterimiz var namus ve onur. Düşünün siz kızınızın başına geldiğini. Bu durum bacın annen kardeşin herkes için geçerli. Biz yıllardır kadının toplumdaki yerinin mücadelesini veriyoruz. Hiçbir yasada kadına yönelik bir şey yok. Ona itiraz etme buna itiraz etme olur mu? Şimdi abarttı diyecekler ama her yerde tepki var”

“Televizyon iyi çalıştırılırsa toplumu en iyi eğiten kavram. Ülkemizde büyük bir skandal yaşanıyor ancak televizyonlarımız kayıp. Saçma sapan programlar yaparsan insanlar aptallaşır. Biz bunun farkına vardırtmak zorundayız.   Siyasette, iş hayatında, evinde kadınlar o kadar sindirildi ki, birinci nedeni şu. ‘Ben sokağa çıksam ne olacak ki her şey aynı devam edecek’ diyor. Toplumdaki tepkisizliğin nedeni bastırılmışlık duygusu. Bu duyguyu yenip sesimizi duyurmalıyız”

aysin-gunen-2

TARİHE UTANÇ SAYFASI OLARAK İŞLENECEK

“Tecavüz ediyor hapse koyuyorsun. İdam diyorsun ama idam edeceğin kimse yok. Sen bu idamı kimin için çıkarıyorsun? İdam da çözüm değil. Adam gözü karartmış onun kaybedeceği bir şey yok. O adam hasta ruhlu rehabilite edilmeli. Hadım edilmeli. Toplumun içinde gezdirip ‘Bakın bu nasıl bir adam?’ deyip göstereceksin.  Avrupa’da toplumun ve şehrin dışında bunlar için özel yerler açıldı. İnsanlar burada tutulup rehabilite ediliyor. Bir model uygulandı çok da başarılı oldu. Burada da denenebilir”

“Bu peşi peşine gelecek bir tehlike zinciri. Geliyor da. Artık sessiz kalmamalıyız. 4 bin kişi salınacak. Madem öyle bize resimlerini versinler ki kendimizi koruyalım. Hepimiz çalışan insanız, çocuklarımız var. Bu önerge kabul edilip yasalaşırsa gelecekteki nesillere ve tarihe karşı bunun vebalinden hepsi sorumlu olacak. Bu tasarı tarihe bir utanç sayfası olarak işlenecektir. Bu yanlıştan acilen geri dönülmelidir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir