GündemManşet

Alevi birlikleri: Laiklik kırmızı çizgimizdir

IMG-20160427-WA0000_ayracAlevi birlikleri “Laiklik kırmızı çizgimizdir” başlıklı ortak bir basın açıklaması yaparak, Laiklik karşıtı sözleri nedeniyle TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında suç duyurusunda bulundu._ayrac

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi dernekleri, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada yer almamalı” sözlerine tepki gösterdi. Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri temsilcileri Sarıyer’de bir araya geldi.

CUMHURİYET KARŞITI BİR TAVIR

Grup adına yapılan basın açıklamasında, ”Türkiye’deki tüm halkların, kendi vekillerini seçerek gönderdiği Türkiye Cumhuriyeti’nin meclisinde; o meclisin başkanlığı görevini yürüten bir kişinin, Cumhuriyet rejiminin temel taşlarından biri olan Laiklik ile ilgili ‘yıkıcı’ tabirler kullanması, kabul edilebilir değildir.

Bu karşı duruş, bilinmelidir ki; Laikliğe, Demokrasiye ve Cumhuriyete karşı sergilenen bir tavır olarak kabul edilmektedir. TBMM Başkanı ağzındaki baklayı çıkararak, aslında AKP iktidarının zihninde yatan gerçeklik gün yüzüne çıkarmıştır. Hilafet isteklerini halifelik hayallerini bir kez daha gözler önüne sermişlerdir” denildi.

“DİN ADINA ZORBALIKLARIN ÖNÜ AÇILACAK”

Karaman’ın laiklik karşıtı sözlerini karşı yapılan protesto eylemlerinin sert şekilde müdahale edilmesine tepki gösterilen açıklamada, “Bilinmelidir ki Laiklik olmazsa olmazımızdır. Bizler için hava gibi, su gibi, ekmek gibi yaşamsal bir öneme sahiptir.

Bilinmelidir ki; ‘Laiklik’ üzerine yapılan tartışma, bir din tartışması değildir.
Farklı inançlara ait ve bu ülkede yaşayan herkesi ve tüm azınlıkları ilgilendiren bir varlık tartışması halidir. Anayasadan bugünkü laiklik maddesinin çıkarılması; muktedirin, bundan sonraki süreçte ‘kendi dini adına’ yapacağı zorbalıkların önünü yasal olarak, kendi elleriyle sonuna kadar açması halidir.”

“KARAMAN 216. MADDEYE GÖRE SUÇ İŞLEDİ”

Karaman’ın açılamalarının Türk Ceza Kanuna göre ceza teşkil ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Meclis başkanlığı gibi hassas bir görevi olan ve Türkiye Cumhuriyeti kanunları dahilinde, siyasi bir partinin milletvekilliği ile meclise giren meclis başkanının kabul edilemez sözleri; üstelik toplumun tümünü ilgilendirecek ve bu hassasiyeti üzerinden hezeyana getirecek böylesi bir söylemi; konumu gereği “fikir özgürlüğü” temelinde değerlendirildiğinde abes; ancak, -yine konumu gereği- Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre değerlendirildiğinde ise TCK’nın 216. Maddesine göre, suç teşkil etmektedir.

Meclis Başkanını seçimle göreve getiren Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni İsmail Kahraman yapmış olduğu laiklik karşıtı açıklamasından dolayı gerekli hukuki süreçleri başlatması için derhal göreve çağırıyoruz. Herkes bilmelidir ki, kaçak saray halifeliğin, Türkiye’de hilafetin merkezi olmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler