GündemManşet

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Bekir Batu’ya açtığı davayı kaybetti!

bekirbatu-melih-gokcek1-1

_ayrac

Gazeteci Bekir Batu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek‘in, 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun yapıldığı gün Ankara Pursaklar’da tam 6 adet daire birden satın aldığını ve Gökçek’in Dikmen’deki villasının “tarla” arazisinde yapıldığı için kaçak olduğunu yazmıştı.

***

Gökçek, Batu hakkında “kamu görevlisine hakaret” suçundan şikayetçi olmuştu. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi dün görülen davada, Gazeteci Bekir Batu’yu haklı bularak beraat kararı verdi, davayı kazanan gazetemiz avukatlarına da 1800 TL ödenmesine hükmetti.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu, önemli bir hukuk zaferi daha kazandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kendisine hakaret ettiği ve iftirada bulunduğu gerekçesiyle Gazeteci Bekir Batu hakkında “kamu görevlisine hakaret” suçundan şikayetçi olmuş, dava açılmıştı. Gökçek’in iftira suçundan yaptığı diğer şikayet ise haberin doğru ve belgeli olması nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından dava açılmasına gerek görülmeyerek takipsizlik kararıyla sonuçlanmıştı. Batu, Gökçek’in, 17 Aralık 2013’te tam da Türkiye’yi sarsan yolsuzluk operasyonunun yapıldığı gün Ankara Pursaklar’da aldığı 6 dairenin tapularını da savcılığa delil olarak sunmuştu. Ancak iftira suçundan takipsizlik alan Genel Yayın Yönetmenimiz Batu hakkında bu kez TCK’nın 125 maddesi uyarınca “kamu görevlisine hakaret” suçundan ceza davası açılmıştı.

GÖKÇEK DAVAYI KAYBETTİ, MAHKEME BERAAT VERDİ

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, dün 2014/355 esas numarasıyla görülen 6. duruşmada davaya son noktayı koydu. Duruşmaya Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i temsilen Avukat Tahir Çetin katıldı. Mahkeme Hakimi Abdurrahman Orkun Dağ, davayı Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu hakkında beraat kararı vererek karara bağladı. Mahkeme, belgeleriyle yazılan haberde Batu’nun hiç kimseye hakaret etmediğine karar verdi. Mahkeme ayrıca “Dava giderlerinin kamu üzerine bırakılmasına, 1.800,00- TL vekalet ücretinin Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca beraat eden sanıklar müdafine ödenmesine” hükmetti. Mahkeme, böylece Gökçek’in kaybettiği davada, Batu’yu temsil eden Sarıyer Gazetesi avukatlarına 1800 TL avukatlık ücreti ödenmesini kararlaştırdı. Davalarda gazetemizi deneyimli hukukçular Av. Necati Yıldırım ile Avukat Murat Canlı temsil etmişti.

bekirbatu

GAZETECİ BEKİR BATU; “GÖKÇEK’TEN ÖZÜR BEKLİYORUM”

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, dava sonrası yaptığı açıklamada; “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, 17 Aralık yolsuzluk operasyonu sırasında Pursaklar’da 6 daire satın aldığını belgeleri ve tapu kayıtlarıyla ispatladım.  Oysa Gökçek bu daireleri daha önceden inkar etmişti. Ankara Dikmen’deki villasının “tarla”da yapıldığını ve dolayısıyla kaçak olduğunu belgeleriyle ortaya koydum. Ancak Gökçek buna rağmen hem kendisine iftira attığım hem de hakaret ettiğim gerekçesiyle benden şikayetçi oldu. Ancak hukuk kendisine gerekli cevabı verdi. Her iki şikayeti yargıdan gerekli dersi aldı. Gökçek hakkında ise benim yaptığım suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan bir soruşturma bulunuyor. Benim yazdığım haberlerin belgeli olduğu mahkemeler tarafından tescillendi. Şimdi Sayın Gökçek’e düşen görev yüce mahkemenin verdiği o kararın fotokopisini twitter aleminden paylaşmak ve benden kamuoyu önünde özür dilemek olmalıdır. Zira bize karşı açtığı davayı twitter aleminden kendisinden emin bir dille herkese duyurmuştu, şimdi de takipçilerinin o davaların sonuçlarını bilmeleri gerekir. Dava açmaktan çok davayı kazanmak daha önemlidir. Biz ne yazdıysak her zaman arkasında durmasını biliriz. Gökçek’e karşı bir tazminat davası açmayı düşünmüyorum, olay benim için kapanmıştır. Davayı takip eden deneyimli avukatlarımız Necati Yıldırım ve Murat Canlı Bey’e çok teşekkür ediyorum ” diye konuştu.

NECATİ YILDIRIM; “SİYASETÇİ ELEŞTİRİYE AÇIK OLMALI”

Gazetemiz Avukatı Necati Yıldırım da; “Basın özgürlüğü hepimiz için çok önemlidir. Gazeteciler gerçekleri belgeleriyle ortaya çıkarmak ve insanları bilgilendirmekle görevlidir. Sarıyer Gazetesi’nin yayınlandığı haberlerin doğruluğu ve gerçekliği mahkeme tarafından bir kez daha tescil edilmiştir. Ülkeyi yöneten siyasetçilerin kendileriyle ilgili yazılan haberlere ve yapılan eleştirilere tahammül etmesi ve hoşgörülü olması gerekir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Gökçek’in de her konuyu mahkemeye taşıyıp mahkemeleri yerli yersiz meşgul etmemesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

İŞTE GÖKÇEK’İN KAYBETTİĞİ DAVANIN KARAR ZAPTI

melih-gokcek-bekir-batu-sarıyer-gazetesi-mahkeme-karari

İŞTE GÖKÇEK’İN 17 ARALIK’TA 6 DAİRE BİRDEN SATIN ALDIĞI PURSAKLAR’DAKİ O BİNA

melih-gokcek-daire

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir