GündemManşet

ARDASER Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Topçu; “Ağlayarak dernek olunmaz”

ardahan-i-sevenler-dernegi-orhantopcu1-3

_ayrac

5 yıl önce kurulan ve yaptığı bir birinden önemli çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken Sarıyer Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Topçu, SARIYER OLAY’ın sorularını yanıtladı.

***

Derneğin kuruluşundan beri kendi ayakları üzerinde durduğunu belirten Topçu; “Dernekler gerçek anlamda kendi kimliğini yakalamışsa hiçbir bürokratik engelle karşılaşmaz. Ağlayarak dernek olunmaz” diye konuştu.

_ayrac

NEVRA YERLİKAYA/ ÖZEL RÖPORTAJ

Sarıyer Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (ARDASER) 2011’de kuruldu. Derneğin temelini Orhan Topçu, Ekrem Tekçe, Özcan Yıldız, İlimdar Kılıç, Cemil Şit, Necdet Akbaş, Mikail Aktürk, Demir Gündaş, Hacı Demirbaş, Hacı Halil Yılmaz attı.

Orhan Topçu’nun beş dönemdir başkanlığını yaptığı ARDASER’i diğer sivil toplum kuruluşlarından ayıran özellikler var. Bunlardan biri; derneğin kuruluş amacının kar elde etmek olmaması ve herhangi bir yerden maddi destek almaması. ARDASER Başkanı Orhan Topçu, SARIYER OLAY’a konuştu ve çok dikkat çekici mesajlar verdi.

“BÖLGEMİZİ TANITIYORUZ”

ardahan-i-sevenler-dernegi-orhantopcu1-5

Bölgelerini tanıtan bir derneğin olmadığını ve bu açığı kapatmak için dernek kurmaya karar verdiklerini belirten Orhan Topçu, “Derneğin bütün giderlerinin Yönetim Kurulu tarafından karşılanması şartı ile derneğimizi kurduk. Resmi olarak 900, gayri resmi olarak 1500 üyemiz var. Bütün üyelerimiz gönüllü olarak görev alıyor. Ardahanlılar’ın derneği olarak kurulduk ama hiçbir ayırım yapmıyoruz. Hepimiz bölgesini ve ülkesini seven insanlarız. Bu bağlamda herkesi bağrımıza basıyoruz” dedi.

“ARDASER DEMOKRASİ AYNASIDIR”

ardaser

ARDASER’in, hemşerileri için bir demokrasi aynası olduğunu belirten Topçu, “ARDASER, bölgenin kültürünü, onurunu ve siyasetini Sarıyer kamuoyuna tanıttı. Bize yakışan da buydu. Demokrasinin doğuşu Kars’tır. Biz de topraklarımızın bu halini bu topraklara taşıdık. Zaman içinde güçlendik ve bu duruma geldik. Yerel yönetimlerle ilişkilerimiz de güçlendi. Özellikle Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç ve bütün belediye personeli her zaman yanımızda olmuştur, kendilerine çok müteşekkiriz. Bölgemiz her zaman farkını korur. Onurlu ve kişilikli duruşumuzu koruduk dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz” dedi.

Dernek bünyesinde yaşanan problemleri Yönetim Kurulu toplantılarında çözüme kavuşturduklarını ifade eden ARDASER Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Topçu, “Sorunlarımızı kendimiz çözüyoruz. Aslında bizim sorunumuz yok denecek az. Gönüllü üyelerimizle Sarıyer’de bölgemizi, insanımızı temsil etmeyen gurur duyuyoruz. Dernekler gerçek anlamda kendi kimliğini yakalamışsa hiçbir bürokratik engelle karşılaşmaz. Biz de kurulduğumuz günden bu yana gücümüzü katlayarak koruyoruz” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE BURS İMKANI

Topçu şöyle devam etti; “ARDASER, faydalı birçok girişimde bulunuyor. Bunların başında da öğrencilere burs olanağı sağlamak var. İhtiyacı olan öğrencileri tespit eden dernek üyeleri elbirliği ile öğrencilerin eğitim masraflarını karşılıyor. Bölgenin tanıtımı için de etkinlikler düzenlediklerini belirten Orhan Topçu, “Senede bir toplu yemek organizasyonumuz var. Ramazan ayında iftar yemeği veriyoruz. Dünya Göz Hastanesi’nde hemşerilerimize ücretsiz göz muayenesi yaptırıyoruz. Dernekler yardımsever olmalıdır. Topluma faydalı olan dernek “Biz derneğiz” diyebilir. Biz ARDASER olarak gururla bunu söylüyoruz. Halkımıza faydalı olmak için çalışıyoruz”

ardahan-i-sevenler-dernegi-orhantopcu1-2

“AĞLAYARAK DERNEK OLUNMAZ”

Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydoğan Cevahir ve Prof. Dr. Ayhan Toraman‘ın ARDASER fahri üyesi olduğunu vurgulayan Topçu, “Dernek demek; kravat takmak takım elbise giyinmek demek değildir. Elbise ve çanta ile dernekçilik yapılmaz. Dernekler topluma fayda sağlamak dışında yörelerinin dokusunu da taşımalıdır. Biz her zaman onurumuzla faaliyetlerimizi sürdürdük. Ağlayarak da dernek olunmaz. Para kazanmak kolaydır ama onur kazanmak zordur. Bazı hemşerilerimiz bizi buraya yanlış tanıttı ama onları ikaz ettik. Hiçbir memleket ayırımı gözetmeden, hiç kimseyi dışlamadan yolumuza devam edeceğiz” dedi.

“SARIYERLİ HEMŞEHRİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

“Biz ARDASER olarak Sarıyer’de hemşerilerimizin sorunlarına çözüm bulmak için varız” diyen Orhan Topçu, “Dernek olarak sosyal, kültürel, ekonomik alanlarda hemşerilerimizin yanında olacağız. Bölgemizin tanıtımında daha etkin rol oynayacağız. Dahası faaliyetlerimizi çeşitlendirerek değişik etkinliklere ve projelere imza atacağız” dedi.

ardahan-i-sevenler-dernegi-orhantopcu1-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir