GündemManşet

Ayazağa’daki Verda Üründül Kız Yurdu’nun kurucusu vefat etti!

sedat-urundul1

***

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

***

Ayazağa’daki Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu‘nun kurucusu ATA İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Üründül, hayatını kaybetti. Sedat Üründül, 96 yaşında hayata gözlerini kapadı. Sedat Üründül aynı zamanda ünlü spor yazarı olan Ömer Üründül’ün de babası. Sedat Üründül’ün cenazesi, 6 Ocak Çarşamba günü Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

VERDA ÜRÜNDÜL KIZ YURDUNU YAPTIRDI

urundul2 1992 yılında hizmete açılan ve Ayazağa Kampüsü içinde yer alan Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu, kendisi de İTÜ Mezunu olan Dr. Yük. Müh. H. Sedat Üründül’ün yaptığı bağışla, İTÜ Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Yurda, Sedat Bey’in merhum eşi Verda Hanım’ın ismi verilmiştir. 25 Şubat 1992 tarihinde yapılan bir törenle temeli atılan Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu, 02 Aralık 1992 tarihinde 105 öğrenci alabilecek kapasite ile hizmete açılmıştır.

verda-urundul1

SEDAT ÜRÜNDÜL KİMDİR?

1920 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Şişli Terakki’de okudu. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. Yüksek öğrenimini İTÜ İnşaat Fakültesi’nde yaptı. Beraber çalıştığı iki mühendis arkadaşı ile Palet İnşaat Şirketi’ni kurdular. Atatürk Barajı yapımı için kurulan “Ata İnşaat” şirketinin en kıdemli ortağı olarak yönetim kurulu başkanlığını yaptı. İTÜ senatosu tarafından 1996 yılında kendisine fahri doktora verildi. İTÜ Geliştirme Vakfı tarafından ismi anaokuluna ve çevre mühendisliği çevre laboratuvarına verilmiştir.

Sarıyer Ayazağa’daki Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu’nu yaptırmış ve eşinin adını vermiştir. Kendisi şu anda Ata İnşaat Ltd. şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir. Ayrıca Sedat Üründül; futbol yorumcusu Ömer Üründül’ün babasıdır.

urundul3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir