GündemManşet

BARIŞ ÇIĞLIĞI YİNE SARIYER’DEN YÜKSELDİ

unnamed

_ayracSarıyer Belediyesi, ilkini 1 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirdiği Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’nin sekizincisini, bu yıl TİM Maslak Show Center’da düzenledi.

_ayrac

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Sarıyer’den bir kez daha “İnadına Barış”, “İnadına Birlik ve Beraberlik”, “İnadına Sevgi” çığlığı yükseldi. Onur konuğu olarak Zülfü Livaneli’nin de katıldığı gece, Altan Erkekli’ nin okuduğu barış şiirleriyle başladı.

Sarıyer Belediyesi her yıl olduğu gibi; çok sayıda yabancı misyon şefini, farklı din ve mezheplerin temsilcilerini, kanaat önderlerini ve değerli sanatçıları bir araya getirdi.

636083676548139467

Şarkılar barış için söylendi

Sevilen sanatçılardan Nükhet Duru, Işın Karaca, Grup İmera, Cem Belevi, Buray, Rojin, Yunan Sanatçı Natalia, Tarık Sezer Orkestrası’nın sahne aldığı Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’nde Şef Zafer Gündoğdu yönetiminde, Sarıyer Belediyesi Korosu ve Sarıyer Oda Orkestrası, Ceren Gündoğdu Sarıyerlilere unutulmaz bir akşam yaşattılar.

unnamed_3

“İnadına birlik türküleri söylemeye devam edelim”

Belediye Başkanı Şükrü Genç, coşkulu bir kalabalığın katıldığı etkinlikte söze, “Biz her yıl 1 Eylül’de burada siz dostlarla bir araya geliyor, Dünya Barış Günü’nü kutluyor, Boğaz’dan Barış çağrısı yapıp Barış çığlığı atıyoruz” diyerek başladı.

unnamed_1

Vedat Türkali’nin “Bekle Bizi İstanbul” dizeleriyle Zülfü Livaneli’yi sahneye davet eden Başkan Genç konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu sene 8’inci senemiz ancak hala savaş var ve hala tüm acımasızlığıyla devam ediyor. Her gün bir başka evde ağıtların yakıldığı, anaların evlat acısıyla yandığı, yıkıldığı bir ülkenin çocukları olarak bugün Barış çağrımızı daha bir gür sesle yapmalıyız, ıslığımızı, çığlığımızı daha kuvvetli atmalıyız. Kardeşi kardeşe, komşuyu komşuya, insanı insana vurdurmaya çalışanlara inat birlik ve beraberlik türküleri söylemeye devam edelim.

Şarkıların, şiirlerin barış ve kardeşlik için hep bir ağızdan, alkışlar eşliğinde seslendirildiği gece, Zülfü Livaneli’nin Ey Özgürlük şarkısının katılımcıların büyük bir coşkuyla söylenmesiyle son buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu