GündemManşet

Mustafa Tok SADEM’i anlattı! Bugüne kadar on binden fazla kişiye psikolojik destek veren SADEM, kapılarını Sarıyer Gazetesi’ne açtı!

sadem-1 (1)

_ayracSarıyer Belediyesi bünyesinde 2010 yılında kurulan SADEM (Sarıyer Aile Dayanışma ve Eğitim Merkezi) sadece son 1 yılda yaklaşık 3 bin kişiye danışmanlık hizmeti verdi. Her yaştan insana psikolojik destek veren SADEM’den, Sarıyer dışından çok sayıda kişi de yararlanıyor.

***

Sarıyer Belediyesi’nin deneyimli Başkan Yardımcısı Mustafa TOK, SADEM’in başarısının arkasında Belediye Başkanı Şükrü Genç‘in sosyal projelere verdiği değerin olduğunu söyledi. Tok, SADEM ile ilgili bilinmeyenleri gazetemizle paylaştı.

_ayrac

HABER: BEKİR BATU- FOTOĞRAFLAR: TAŞKIN YÜKSEL ŞAHİN

sukru-genc1 (5)

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in büyük önem verdiği projelerden SADEM, faaliyete girdiği 2010 yılından beri on binden fazla kişiye danışmanlık hizmeti verdi. Sarıyer Belediyesi’nin deneyimli ve sevilen Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok’a bağlı Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren SADEM’den, sadece son bir yılda 3 bin civarında kişi yararlandı. Cumhuriyet Mahallesi ve Büyükdere Mahallesi olmak üzere 2 ayrı noktada hizmet veren ve tamamen ÜCRETSİZ olarak çalışan Sarıyer Aile Danışma ve Eğitim Merkezi (SADEM) kapılarını ilk kez Sarıyer Gazetesi’ne açtı. Başarılı ve sevilen Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok da SADEM hakkında gazetemize önemli bilgiler verdi.

10 PSİKOLOG GÖREV YAPIYOR

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu ve Sağlık İşleri Müdürü Dr. Ali İrfan Bilboğa, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki SADEM’i ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Cumhuriyet Mahallesi’nde modern ve ferah bir merkezde hizmet veren SADEM’in Koordinatörü aynı zamanda Sosyal Hizmet Uzmanı Emek Baran, gazetemize önemli bilgiler verdi. SADEM bünyesinde 10 psikolog, 2 yardımcı personel ve 2 sekterin görev yaptığını belirten Psikolog Emek Baran, yaptıkları tüm çalışmaların düzenli olarak raporlandığını belirtti.

SON BİR YILDAKİ SEANS SAYISI TAM 4575

emek-baran-sadem1

SADEM’e vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Emek Baran; “Biz her yaştan insana psikolojik destek veriyoruz. Çocuklara, yaşlılara, engellilere de hizmet veriyoruz. Aile içi sorunlar yaşayan çiftler, uyum problemi yaşayan çocuklar, boşanma aşamasındaki çiftler kısaca aklınıza gelen her sorun ve psikolojik olayda insanlara danışmanlık hizmeti veriyoruz. 2015 yılından beri 1200 yeni kayıt ve devam eden danışmanlık hizmetlerimizle yaklaşık 3 bin kişiye hizmet veriyoruz. Normal mesai saatleri içinde bize müracaat eden tüm insanlarımıza yardımcı oluyoruz. Danışmanlık hizmeti almak isteyen kişilerin durumlarına göre seans sayısı belirliyoruz. Seanslarımız ortalama 40-45 dakika sürüyor” dedi.

SARIYER DIŞINDAN GELENLERE DE HİZMET VERİYOR

SADEM’in sadece Sarıyer’de değil aynı zamanda ilçe ve şehir dışından gelen vatandaşlara da hizmet verdiğini belirten Koordinatör Emek Baran; “Bize sadece Sarıyer’de oturanlar değil dışarıdan da çok sayıda kişi geliyor. Biz dışarıdan gelenlere de hizmet veriyoruz. Bazıları İstanbul dışından geliyor. Şişli, Kadıköy, Kağıthane, Esenyurt, Beşiktaş gibi ilçeler olmak üzere yaklaşık 10 farklı ilçeden SADEM’e gelip hizmet alıyorlar. En çok Kağıthane, Şişli ve Beşiktaş’tan talep var. Biz hiçbir ayrım gözetmeksizin hem Sarıyer’den hem de Sarıyer dışından gelen tüm vatandaşlarımıza hizmet sunuyoruz. 10 kişilik psikolog ekibimizle birlikte tamamen bilimsel tecrübelerimiz çerçevesinde bu insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu. SADEM’in örnek bir model olduğunu belirten Baran, “Bizi Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinden, belediyelerinden arıyorlar. Biz de aynı merkezi kurmak istiyoruz, siz nasıl çalışıyorsunuz, çalışma sisteminiz nasıl diyerek bizden bilgi alıyorlar” dedi.

sinem-busra-bekci

OKULLARDAKİ DANIŞMANLIKLAR YETERSİZ

SADEM olarak Sarıyer’de öğrenim gören çok sayıda öğrenciye de destek verdiklerini vurgulayan Baran; “Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev alan danışmanlık ve psikolojik rehberlik öğretmenlerinin sayıca yetersiz olduğunu görüyoruz. Biz verdiğimiz hizmetlerle bir nevi Milli Eğitim’in ve Sarıyer’deki okulların bu konudaki eksikliğini de gideriyoruz. Ancak Sarıyer Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu konuda biraz daha ağırlıklı çalışması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

gulfem-yuksel11ÇOCUKLARDA ÖFKE KONTROL SORUNUNA DİKKAT

Sarıyer Gazetesi‘ne, merkezden yararlanan vatandaşların genel sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan psikologlar, “Çocuklarda daha çok öfke kontrol problemi, dikkat eksikliği ve aile içi sorunların neden olduğu sıkıntılara rastlıyoruz. Bazen bir resim çizdirip onun hangi sıkıntısı olduğunu anlayabiliyoruz. Bazen de cinsel istismar ve aile içi şiddet olaylarına ulaşıyoruz. Çiftlerde ise daha çok iletişim sorunu ve temelinde ekonomik sorunların doğurduğu sıkıntılar ağırlıkta. Ancak biz o kişinin durumuna göre seanslar veriyoruz ve çok faydalı sonuçlar alıyoruz. İnsanlar çok yararlı olduklarını kendileri de görüyor ve seansları aksatmamaya özen gösteriyorlar” diye konuştu.

ali-irfan-bilboga1

ALİ İRFAN BİLBOĞA; ” AMACIMIZ HERKESE ULAŞMAK”

Sarıyer Gazetesi’ne SADEM’le ilgili bilgiler veren Sağlık İşleri Müdürü Dr. Ali İrfan Bilboğa ise şöyle konuştu;” Sarıyer Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç ve Belediye Başkan Yardımcımız Mustafa Tok, bu projeye büyük önem veriyor. Bizler de SADEM olarak tüm imkanlarımız ve ekibimizle insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bizden psikolojik danışmanlık hizmeti isteyen vatandaşlarımızı, aileleri, çocukları ve engellilerimizi asla yalnız bırakmıyoruz. Engelli vatandaşlarımızı yeri gelince evlerinden servisle alıp seanslarımıza getiriyoruz. SADEM bünyesindeki ekibimizin her biri kendi dalında eğitim almış ve çok başarılı bir kadro. SADEM olarak önümüzdeki günlerde çok daha güzel hizmetler vermeye devam edeceğiz”

MUSTAFA TOK (8)

MUSTAFA TOK; “SADEM BELEDİYEMİZİN GÖZ NURU”

SADEM’in bağlı bulunduğu Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden sorumlu olan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok da gazetemize şu açıklamalarda bulundu; “SADEM ekibimiz diğer birimlerimiz gibi çok güzel ve başarılı hizmetler veriyor. Sayın Belediye Başkanımız Şükrü Genç de SADEM’e çok büyük değer veriyor. Belediye Başkanımız her zaman bizim yanımızda ve örnek projelerimizin hep destekçisi. Kendisinin, bu projelere ve çalışmalara sahip çıkması sayesinde büyük başarı yakaladık. SADEM Sarıyer dışından ve hatta il dışından da büyük ilgi görüyor. Biz bölge ve insan ayrımı yapmadan, bize müracaat eden tüm vatandaşlarımıza hizmet sunuyoruz. Genç ve çalışkan bir ekibimiz var. SADEM aynı zamanda çok ciddi bir sosyal eksikliği gideriyor ve belediyemizin toplumumuza verdiği değeri gösteriyor. Önümüzdeki günlerde ilçede görev yapan yaklaşık 600 minibüs şöforü arkadaşımızı da gruplar halinde seanslara alacağız. Çok yararlı ve önemli bir çalışma olacak. Bu konudaki alt yapı ve resmi yazışmalarımız tamamlanmak üzere”

SADEM’DE GÖREV YAPAN EKİP

Koordinatör- Sosyal Hizmet Uzmanı Emek Baran
Psikolog Evrim Gökdağ
Psikolog Gülfem Yüksel
Psikolog Sinem Büşra Bekçi
Psikolog Ayçin Ekmekçi
Psikolog Aynur Bozkurt
Psikolog Tuğçe Gürsoy
Psikolog Şükriye Bayram
Psikolog Ezgi Kahvecioğlu
Psikolog Çevik Kireçci
Psikolog Hatice Kahramanoğlu

sarıyer istinye 2

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Cumhuriyet SADEM :Cumhuriyet Mah. Arabayolu Cad. No:45 Tarabyaüstü / Sarıyer
Büyükdere SADEM : Çayırbaşı Cad. Büyükdere Camii Sok. No:2 Büyükdere / Sarıyer
SADEM: 0212 242 40 59-0212 242 19 47- 0212 242 57 40-0212 299 81 59

sadem@sariyer.bel.tr

sadem-1 (2) sadem-1 (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir