GündemManşet

Burası İstanbul’un göbeği Ayazağa! Ortaçağı yaşayan 208 Sokak’ta 30 yıldır elektrik-su-telefon-kanalizasyon yok!

ayazaga1 (2)

_ayracŞişli Belediyesi sınırlarındayken Sarıyer’e bağlanan Ayazağa’daki 208 Sokak’ta yaşayan vatandaşlar, İstanbul’un göbeğinde “orta çağı” yaşıyor. Ayazağa Merkez’e yaklaşık 4 kilometre mesafedeki bölgede tapulu evlerinde yaşayan vatandaşlar, tam 30 yıldır “gaz lambası ve mum” kullanıyor.

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

İstanbul’un göbeğinde Sarıyer Ayazağa’da yaklaşık 50 kişinin yaşadığı 208 Sokak’ta vatandaşlar, adeta orta çağı yaşıyor. Ayazağa mahalle merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki bölgede 15 civarında ev bulunuyor. Evlerinin tamamı tapulu olan vatandaşlar, yaklaşık 30 yıldır ilkel şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

ELEKTRİK YOK, SU YOK, KANALİZASYON YOK!

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’ya konuşan bölge sakinleri yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı; “Biz İstanbul’un göbeğinde yaşıyoruz. Yıllarca Şişli sınırları içinde yaşadık. 208 Sokak’ta yaşayan vatandaşlar olarak çok zor şartlarda hayat mücadelesi veriyoruz. 30 yıldır elektriğimiz yok, suyumuz yok, alt yapımız yok. Şişli Belediyesi’ne bağlıyken çok kez belediyeye gidip talebimizi ilettik, onlarca kez toplantı yaptık. Ancak yine de sorunlarımız çözülmedi. Bizim buradaki evlerimiz ve yerlerimiz tapulu. Mum ışığı ve gaz lambası ile aydınlanmaya çalışıyoruz. Bazılarımız evlerinde güneş paneli kullanıyor. İçme suyumuz yok çünkü bizim sokağa İSKİ bugüne kadar hiç bir tesisat döşemedi. Bu yüzden hastalık tehlikesi altındayız. BEDAŞ yıllardır bizim sokağa elektrik getirmiyor, elektrik direkleri döşemiyor. Ayrıca kış aylarında toprak kaymaları nedeniyle yolumuz tehlike arz ediyor. Kanalizasyon ve alt yapı olmadığı için kış aylarında sele maruz kalıyoruz, hayvanlarımız telef oluyor. Kısaca İstanbul’un göbeğinde orta çağı yaşıyoruz. İnsanca yaşamak bizim hakkımız değil mi? Biz devletin verdiği tapulu evlerimizde yaşıyoruz. BEDAŞ, İSKİ, Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi’nden bize yardım eli uzatmasını istiyoruz.”

_ayrac

ayazaga1 (4)  ayazaga1 (3)  ayazaga1 (5) ayazaga1 (6)

ayazaga1 (7)

ayazaga1 (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir