GündemManşet

Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı; “Büyükdere bizim evimiz, biz kocaman bir aileyiz”

ali-yazici5

_ayracBüyükdere Muhtarı Ali Yazıcı, bugüne kadar yaptığı çalışmaları SARIYER OLAY’a anlattı. Başta yardımsever mahalle sakinleri ve Sarıyer Belediyesi olmak üzere, kendisine destek veren herkese teşekkür eden Yazıcı; “Biz kocaman bir aileyiz ve ailem için elimden gelen her şeyi yaparım” diye konuştu.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER OLAY

Yaklaşık 46 yıldır Büyükdere’de yaşayan, çevreyi ve mahalleliyi yakından tanıyan, yaşlısından gencine muhtaç olan herkese yardım etmek için uğraşan, iyilik meleği bir muhtar Ali Yazıcı. 7’den 70’e herkesin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarına, tüm sorunlarına destek olmaya çalışan Büyükdere’nin sevilen muhtarı Ali Yazıcı, yaptığı her çalışmayı geleneksel hale getirdiğini ve vatandaşların desteği devam ettikçe sonuna kadar da aynı şekilde çalışacağını söyledi. Kendini mahalleliye adayan muhtar Yazıcı, “Yaşlının, gencin, Laz’ın, Kürt’ün, Çerkez’in, Ermeni’nin, Rum’un, herkesin muhtarıyız. Bizim partimiz yok. Bizim partimiz; muhtarlığını yapmış olduğumuz mahallemizdir.” diyor.

ali-yazici-buyukdere-muhtar-sariyer-2016-temmuz-roportaj6

Öncelikle sizi tanıyalım, Ali Yazıcı kimdir?

1969 Trabzon-Maçka doğumluyum. Annem ve babam ben 1 yaşındayken Büyükdere’ye taşınmışlar. O yaşımdan beri burada ikamet ediyorum. Burayı çok seviyorum. Her şeyden önce, bir zamanlar koşup oynadığımız park, cadde ve sokaklarımızda, şimdi çocuklarımız oynuyor. O günleri görür müyüz bilmem ama yarın öbür gün torunlarımız da oynayacak. Dolayısıyla Büyükdere’nin muhtarı olmak, açıkçası bana onur ve gurur veriyor. Büyükdere’yi kendi evim gibi, halkını da kendi ailem gibi görüyorum. Benim bir sözüm vardır; ‘Büyükdere bizim evimiz ve biz kocaman bir aileyiz’.

ali-yazici-buyukdere-muhtar-sariyer-2016-temmuz-roportaj

Peki, muhtar olmaya nasıl karar verdiniz?

Daha önce de bir takım görevlerim vardı. Engelliler derneği başkan yardımcılığı yönetiminde bulundum, okul aile birliği yönetiminde de vardım.  Cami dernek başkan yönetimi gibi birtakım derneklerde de görev aldım. Aktif bir insanım.
Bizi seven abilerimiz ve ablalarımız, “bu işi sen en iyi şekilde yaparsın, görevin hakkını layıkıyla verirsin” dediler. Ben de “neden olmasın” deyince, 2004 senesinde aday oldum. Halkımız teveccüh gösterdi, destek verdi. Biz de onlara hizmet ediyoruz. Yapmış olduğumuz hizmetler yıllık değil, biz bunları muhtar olduğumuzdan beri geleneksel hale getirdik. Vatandaşlarımızın desteği sürdükçe devam edeceğiz. Çünkü bunları tek başımıza yapmamız mümkün değil.

DEVLET MUHTARLARIN SİGORTALARINI ÖDEMİYOR

Muhtarın aldığı maaş 1.300 TL. Bunun altını çizerek söylüyorum ki; bunun 568 TL’siyle muhtar sigortasını ödüyor.  Dolayısıyla çalışmalarımızı, hayırseverlerin katkılarıyla yapabiliyoruz. Belediye başkanımızdan almış olduğumuz destekle halkımıza kendimizi ifade ediyoruz. Bu konuda ben, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e çok teşekkür ediyorum.

ali-yazici-buyukdere-muhtar-sariyer-2016-temmuz-roportaj3

BU OLAY HEP İÇİMDE UKDE KALDI!

Şunu belirtmeden geçmek istemiyorum; parkın içinde bir muhtarlığım olsun,  vatandaşlarımız da, torunu ve çocukları parkta oyalanırken, gelsin bana derdin, sorununu anlatsın. Ama olmadı, ben onlardan villa istemedim. Bize parkın içinde muhtarlığı çok gördüler, talebimizi geri çevirdiler. Belediye Başkanımız muhtarlık yeri konusunda bana çok destek verdi, bunu da asla unutmayacağım. Çünkü bugün o destek vermemiş olsaydı benim muhtarlığımın yeri yoktu. 86 yıllık bir muhtarlığı devralmanın sevincini yaşayamadım. Muhtarlığı kazandığım akşam, ben nerede muhtarlık yapacağım diye düşünüyordum. Muhtarlığımın yapılması konusunda destek istediğim ve geri çevrildiğim, örselendiğim, itelendiğim tarafı da kesinlikle unutmayacağım!

BÜYÜKDERE HALKI MAHALLEYE PAZAR İSTİYOR

Büyükdere’nin sorunları nelerdir? İnsanlar size hangi sorunlarla daha çok geliyorlar?

En büyük sorunlardan biri trafik. Diğer sorun ise; vatandaşlar pazar istiyor. Büyükdere halkımız Çayırbaşı’na yürümek zorunda kalıyor. Gidiş dönüş toplam 6 km. Pazar yeri yapılması konusunda belediyeden talebim var.
Ayrıca gençlerimizin spor yapabileceği bir alan yok. Çocuklarımız sporu sadece halı sahada yapabiliyor. Gençlerimiz bence bu konuda eğitilebilir. Belediyemizin 8-18 yaş arası gençlere yüzme çalışması var. Yaklaşık 1 ay sonra başlayacak. Ekip de şu an kuruldu. Yüzme ve kano eğitimleri verilecek ve bu daimi olacak.

ali-yazici-buyukdere-muhtar-sariyer-2016-temmuz-roportaj2

Mahallenizin nüfusu kaç?

Mahallemizde 13.700 küsur yaşayanımız var. Bunların 7045 tanesi seçmen. Ayrıca burada Rum ve Ermeni vatandaşlarımız var. Ancak sayıları, taşınmalardan dolayı büyük oranda azaldı. Keşke bir 20 yıl daha aramızda kalsalardı… Çünkü çok sıcak ve iyi niyetli insanlar. Şu an diyorum ki; o insanların sayıları 3-5 kat daha fazla olsaydı.

Mahallede kaç cami ve kilise var?

Bir tane camimiz var, onun haricinde de dört tane kilisemiz var. Kiliselerimiz aktif, görevimiz icabı görüşmelerimiz oluyor. Camimiz de yine öyle. Belediye başkanımız cami ve kiliselerle yakından ilgileniyor. Ayrıca iki tane de okulumuz var. Mehmet İpgin İlköğretim Okulu ve Kız Meslek Lisesi.

ali-yazici-buyukdere-muhtar-sariyer-2016-temmuz-roportaj5

Yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Bugüne kadar yapmış olduğum birçok çalışma var. Bir insan ailesi için her şeyi yapar. Büyükdere halkı da benim ailem. Biz de o mantıkla elimizden geleni yapıyoruz.

Askerde olan kardeşlerimizin ailelerine 100’er lira para yardımı yapıyoruz. Maddi durumu iyi olmayan fakat okula giden gençlerimizin AKBİL ulaşım kartlarına 25’er lira para yüklüyoruz. Onun haricinde 2 yıldır – onurla gururla söylüyorum – Allah’ın izniyle üçüncüsünü yaptığımız ramazan iftarlarını geleneksel hale getireceğiz. Yine gururla söylediğim, biz muhtar olduktan hemen 3 gün sonra yaptığımız ve bunu geleneksel hale getirdiğimiz, geçmişten günümüze ne kadar vefat eden vatandaşımız varsa camimizde Mevlut okutuyoruz. Çıkışta vatandaşlarımıza lokma dağıtıyoruz. Onun haricinde, vatandaşlardan ev ve ofislerinde kullanmadıkları bilgisayarları rica ediyoruz. Yaklaşık 32 tane bilgisayar elde ettik bu şekilde ve bu bilgisayarların bakımını yaptırdıktan sonra, evinde bilgisayarı olmayan çocuklara veriyoruz. Sarıyer Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Sezgin Başalan Bey’e de bilgisayarların bakımındaki desteğinden dolayı çok teşekkür ederim.

ali-yazici-buyukdere-muhtar-sariyer-2016-temmuz-roportaj4

HER YIL 140-150 ADET RAMAZAN KUMANYASI

Ramazan kumanyası veriyoruz, bu sayı 140-150’den aşağıya düşmüyor. Bunu kendi imkânlarımızla yapıyoruz, tabi ki Sarıyer Belediyesi de yapıyor. Kumanyaları tamamen hayırseverlerimiz hazırlayıp, muhtarlığa getiriyorlar.

MAVİ KAPAĞI GETİR, ENGELLİ SANDALYESİNE KATKI SAĞLA

Ayrıca muhtarlığımız mavi kapak toplama noktamızdır. Vatandaşlarımız, biriktirdiği mavi kapakları muhtarlığımıza getirebilir. 295 kilo karşılığında bir engelli sandalyesi alıyoruz. Yine duyarlı vatandaşlarımızın katkılarıyla 26 tane manuel aküsüz tekerlekli sandalye verdik, inşallah vermeye de devam edeceğiz.

OKULLARIN ECZA DOLAPLARINI DOLDURUYORLAR

Büyükdere’deki eczacı esnafımızla görüştük. Okullardaki ecza dolaplarının içlerini doldurmalarını istedik. Onlar da bize yara bandı, sargı bezi, oksijen ve pamuk verdiler. Onlara da çok teşekkür ederim.

ali-yazici-sariyer

TÜM KURUMLARDAN TAM DESTEK
Eğer ben biraz ön plandaysam, çevremdeki beni seven insan sayısını biraz artırdıysam, bunu biraz da Sarıyer Belediyesi, elektrik idaresi, İSKİ ve Büyükşehir Belediyesi sağlamıştır. Bu kurumlardan ben en iyi şekilde hizmet alıyorum.

YAZICI’DAN, SARIYER BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR

Sarıyer Belediyemize teşekkür etmek istiyorum. İstinat duvarları yapılıyor, çocuklarımızın düşmemesi için yüksek alanlara demir korkuluklar yapılıyor, muhtar olduğumuzdan beri 98 tane sokak merdiven yapıldı. 2 tane uzun zamandır bakımı yapılmamış çocuk parkı vardı. Sarıyer Belediyesi bu parkları işler hale getirdi. Parka, Büyükdere’nin vefat eden sevilen isimlerinden, bizim de abimiz Ali Yılmaz’ın adı verildi. Diğer parka da rahmetli muhtarımız Hikmet Bayrak’ın adı verildi. Yakın bir zamanda da o parkın açılışı yapılacak.

HAYVANLAR İÇİN HİZMETLER

Kedi ve köpeklerimize mama dağıtıyoruz. Mamaları, Sarıyer Belediyesi’nden temin ediyoruz ve bunları dağıttığımız zaman bizi gören bazı hayvan severler de bu durumdan feyz alıp, bize mama getiriyor. Bir nevi insanlara da örnek oluyoruz. Buradan, Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ayhan Akbulut’a da teşekkürlerimi sunuyorum.

ali-yazici6

HALKA HİZMETTE SINIR YOK

Bunun gibi daha çok hizmetlerimiz var. Vakit buldukça hafta sonlarını ailemizle geçiriyoruz tabi ama ara sıra aza arkadaşlarımı, heyet arkadaşlarımı alıp hasta -ev ziyaretlerine, esnaf ziyaretlerine de gidiyoruz. Onun haricinde ramazan ayında teraviye gelen çocuklarımızı sevindirmek açısından, havalar sıcak olursa dondurma dağıtıyoruz. Hava serinse de çikolata dağıtıyoruz. Hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla 1 ay boyunca yapıyoruz bunları. Geleneksel hale getirdik.

“GETİR KARNEYİ, KAP DONDURMAYI”

Her yıl karne alan çocuklarımıza, karne mezuniyet günü 1000-1200, bazen 1500 kadar dondurma dağıtıyoruz. “Getir karneyi, kap dondurmayı” sloganı ile hareket ediyoruz ama karne bahane, işin esprisi o. Amacımız onları sevindirmek.

Muhtar olduğumuzdan beri şu zamana kadar bazı kitap basımevlerinden ricada bulunarak kitap istedik. Muhtar olduğumuzdan beri 1928 tane kitap dağıttık çocuklarımıza. Oyuncak da dağıttık, Büyükdere Muhtarlığı sayfamıza girdiğiniz zaman, bu saydığım hizmetlerin resimlerini zaten göreceksiniz.

GİYECEK YARDIMI İLE BAYRAM SEVİNCİ

Gururla söyleyebileceğim bir şey daha yaptım. Bir gün muhtarlığı butik haline çevirdim. Her yere elbise astık, bu giysiler giyilmemiş ve ambalajda, sıfır halde. Semtimde ne kadar butik, giyim dükkânı varsa, oralardan istedik giyecekleri. Alsit villaları ve Faysal Korusu’nda maddi durumu iyi olan vatandaşlarımız yardımda bulundular. Geçen sene ramazan bayramında 78 çocuğu sevindirdik. 97 yetişkin insanı da giydirdik.

 

GÖZ TARAMALARINA MÜSAADE ETMİYORUM

Göz taramaları yaptırıyorduk ama bir karar aldım, artık müsaade etmeyeceğim. Çünkü bazı vatandaşlardan bana “ilgilenilmiyor” diye şikâyet geldi. Vatandaşa gösterilen ilgisizlik benim için önemlidir, dolayısıyla bana karşı ilgisizlik gösterilmiş gibi hissettiğimden bu taramayı yaptırmayacağım. Sonuçta halkın üzülmesi beni de üzer.

FAZLA EKMEK AL, ALAMAYAN DA DOYSUN

Fırınlarımızda askıda ekmek uygulaması var. Ekmeğini alan vatandaşımız, fazla ekmek alıp diğerini askıda bırakabiliyor. İhtiyacı olan vatandaşlarımız ücretsiz olarak askıda bırakılan ekmeği alabiliyor.

KIŞ AYLARINDA ÇOCUKLARA BOT YARDIMI

İlk muhtar olduğum zaman, çocuklarımıza dağıttığım bot sayısı 121’di. Bunu gören vatandaşlarımız da yardım edince, sayımız 226 çifte ulaştı. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; kışın Büyükdere’de botsuz okula giden öğrenci sayısı yoktur, ya da çok azdır. Bunu da biz, okul müdürleri ve öğretmenlerle görüşerek onların bilgisi dâhilinde yapıyoruz.

“ÇOCUKLARA AĞAÇ SEVGİSİNİ AŞILADIK”

Orman Bölge Müdürlüğü’yle bir çalışma yapmıştık. Çocuklarımıza ağaç sevgisini aşılamak için çam fidanı istedik. Müdürümüz de bir tır dolusu fidan gönderdi. Öğrencilerimize, velilerimize, camiden çıkan cemaatimize, muhtarlığımızın önünden geçen insanlarımıza, yaklaşık 17 bin küsur çam fidanı dağıttık.

ali-yazici-sariyer-olay-gazetesi2

BERBERLERDEN ÖĞRENCİLERE %20 İNDİRİM

Berber esnaflarımızdan öğrencilere indirim yapmaları konusunda ricada bulunmuştuk. Berber esnafı da bu ricamızı anlayışla karşıladı ve Büyükdere’deki tüm berberler öğrencilere fiyat konusunda %20’ye kadar indirim sağladı.

“LACİVERT-BEYAZ DEYİNCE AKAN SULAR DURUR”

“Sporu seven gençlerimiz için ne yapabiliriz” diye düşünürken atkı geldi aklımıza. 1200 tane atkı yaptırdık ve bunları sayfamızdan duyurduk. Odasının bir yerinde Sarıyer atkısını görmek isteyen herkes, gelip bizden atkısını alabilir. Çok ilgi oldu, yetmedi diyebilirim. Eğer ki bu konuda yine destek bulursak, 1500 tane daha yaptırmak istiyorum.

“AMACIM DİĞER MUHTARLARI RENCİDE ETMEK DEĞİL”

Bunun altını çizerek söylüyorum, bu çalışmaları hiçbir muhtarımı rencide etmek için yapmıyorum. Mahallenin farklı yerlerine pankart astım ‘’Büyükdere kazanacak!’’ diye. Bu insanlar bana oy vermiş ve biz bugün o sözümüzün arkasında duruyoruz ve birtakım hizmetler sergiliyoruz. Ama ben bu hizmetleri verirken hiçbir muhtar arkadaşımı da rencide etmeye çalışmıyorum. Biz Sarıyer’de 38 muhtarız ve her birimizin yaptığı çalışma, hepimizin yaptığı çalışmadır. Hepimiz, Sarıyer için çalışıyoruz. 38 muhtarın hepsi bir ekiptir benim için.

“BİZ HERKESİN MUHTARIYIZ. BİZİM PARTİMİZ; MAHALLEMİZDİR”

Sevenin – sevmeyenin, dini inancı ve görüşü ne olursa olsun, herkesin muhtarıyız biz. Bize oy veren – vermeyen herkese hizmet etmek zorundayız. Hiç kimse biz muhtarları siyasi bir ortam içine çekmesin. Bazen çekmeye çalışılıyor. Biz sadece sandığın başına gittiğimiz zaman bir partiye oy veriyoruz. O gün, sadece seçim günü bir partiliyizdir. O da benim kişisel partimdir. Yaşlının, gencin, Laz’ın, Kürt’ün, Çerkez’in, Ermeni’nin, Rum’un, herkesin muhtarıyız. Bizim partimiz yok. Bizim partimiz; muhtarlığını yapmış olduğumuz mahallemizdir.

aliyazici-sariyer-olay-a-konustu

ÇEŞMEMİZİN SUYUNU GÖNÜL RAHATLIĞI İLE İÇEBİLİRSİNİZ

Büyükdere’miz de şu anda üç tane çeşmemiz var. Bu çeşmelerinin içilebilir nitelikte olup olmadığının anlamak için tahliller yaptırıyoruz. Şu anda içilebilir nitelikte olan Ali Baba Çeşme’si var. Vatandaşımız gönül rahatlığıyla buradan su içebilir.

DENİZE DÜŞEN VATANDAŞIN EVİNE TAZİYEYE GİTMEK İSTEMİYORUZ!

Bu dönem Kazıklı yolda ki korkuluklar yoktu. Sarıyer muhtarımızla birlikte Büyükşehir Belediyesine başvurduk. Ak Parti İlçe Başkanı Salih beye gittik. Bu konuda destek olmalarını rica ettik. Çünkü biz bu üzücü olayları sürekli yaşıyoruz. Denize düşme vakası her yıl 16-17’ye yükselmiştir. Bugün çalışmalara başlayacaklarının sözünü aldık. Çok sevindim. En azından bundan sonra hiçbir vatandaşımız denize düşen çocuğunun arkasından ağıt yakmayacak. Biz denize düşen vatandaşlarımızın evine taziyeye giden muhtar olmak istemediğimizi belirttik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir