GündemManşet

ÇEK İŞADAMINI TARABYA’DA TAKSİCİ DOLANDIRDI

taksi-1

Atatürk Havalimanı’ndan Tarabya’ya gitmek isteyen Çek işadamı Lukas Vinkler, bindiği taksici korsan çıkınca dolandırıldı. Her defasında aynı mesafeye 80 TL ödeyen Lukas Vinkler, bu kez 350 TL verdi. Vinkler’in şikayetine rağmen korsan taksici yakalanamadı.

Dolandırıcılık olayı 4 Ekim günü meydana geldi. Uluslararası özel bir şirkette iş geliştirme müdürü olarak çalışan Çek vatandaşı Lukas Vinkler, şirketin Türkiye bürosundaki toplantı için Atatürk Havalimanı’na indi. Durakta taksi kalmadığından yolun karşısına geçip taksi çeviren Vinkler, ‘Tarabya Vilayetler Konağı’na’ deyince şoförün telefonla birini aradığını gördü. Yoldan aradığı kişiyi de alan şoför yola devam etti.

Başka birinin taksiye neden bindiğini anlamadığını ve sorduğunu belirten Vinkler, başından geçenleri şöyle anlattı:

“Ancak İngilizce bilmedikleri için anlaşamadık. Biraz ilerleyince yoldan aldığımız kişi direksiyona geçti. Tedirgin oldum. Zaten otelin resepsiyonuna da bırakmadılar. ‘Girişi kaçırdık’ deyip ileride bıraktılar. Türkiye’ye her geldiğimde Tarabya civarında kalıyorum ve bu güzergâha hep 80 lira civarında veriyorum. İnerken benden 345 lira istedi, itiraz ettim ama anlaşamadık. 350 verdim. 50 liraya ‘5 lira’ dedi. Yine dolandırmaya çalıştı, o an bir sorun olduğunu anladım. Sinirlendim, 350 lira verdim, 5 lira para üstü ile beraber kestiği fişi alarak indim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne şikâyet maili de yazdım. Henüz dönüş alamadım. Bu dolandırıcının bulunmasını istiyorum”

Olayla ilgili İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, taksiyi araştırdıklarını söyleyerek, “Yasal bir taksi bunu yapamaz. İkiz taksi bu. Bazı elektronikçilere yaptırdıkları hileli taksimetre ile vatandaşı da plakanın gerçek sahibini de mağdur ediyorlar. Aksi halde normal bir taksimetre ile oynamak mümkün değil. Ölçü aletleri kanununa göre taksimetre için ayrı bir ruhsat da var. Yoksa bir taksici bu rakama fiş kesmeyi bile göze almaz. İstanbul’da 150 ikiz taksi yakaladık. 2 bin ila 3 bin arasında ikiz plakalı taksi hala yollarda” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir