GündemManşet

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ DİDEM ENGİN’DEN ÇİFTE ÖNERGE!

didem-engin1 (4)_ayracCHP’nin başarılı isimlerinden İstanbul Milletvekili Didem Engin, hükümeti OHAL’i fırsata çevirmemesi ve tüm muhalif sesleri susturmaya yönelik adımlardan kaçınması uyarısında bulundu. Engin ayrıca FETÖ bahanesiyle Milli Eğitim’deki kadrolaşmaya da dikkat çekti.

_ayrac

DİDEM ENGİN HÜKÜMET’İ TEKRAR UYARDI: DEMOKRASİ TİYATROSU OYNAMAYI BIRAKIN, İSTİHDAM YARATIN!

 

OHAL ilanını fırsat bilerek muhalif sesleri susturmaya çalışan AKP Hükümeti’nin son uygulamalarını eleştiren Didem ENGİN, “AKP Hükümeti artık gündem değiştirmek için çabalamayı bırakıp, istihdam yaratacak projeler üretmeli ve halkımızın sorunlarına öncelik vermeli” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, Bakanlar Kurulu tarafından Olağanüstü Hal’in 3 ay daha uzatılmasına yönelik kararını eleştirerek AKP’yi Meclis’i işlevsiz hale getirmek ve yargı denetiminden kaçmak için OHAL’e sığınmakla suçladı. “AKP Hükümeti, muhalif televizyon ve radyoları susturarak gerçekler konuşulmasın istiyor, Yön Radyo gibi türküleriyle ön plana çıkmış bir radyoyu bile kapatmak için girişimde bulunabiliyor” diyen Didem ENGİN, Hükümet’in hiçbir muhalif sese, türkülere bile tahammülü kalmadığını belirtti. “AKP içte ve dışta demokrasi tiyatrosu oynamaya devam ediyor” diyen Didem ENGİN, ekonomideki olumsuz gidişe de değindi.

Üzülerek ifade ediyorum ki, halkımızda karamsarlık ve endişe her geçen gün daha da yaygınlaşıyor” diyen Didem ENGİN, işsiz sayımızın 3 milyon 127 bine yükseldiğini, kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısının ise 2 milyon 780 bini aşmış durumda olduğunu hatırlattı.

Hükümet’i tekrar uyaran Didem ENGİN, “AKP Hükümeti artık gündem değiştirmek için çabalamayı bırakıp, istihdam yaratacak projeler üretmeli ve halkımızın sorunlarına öncelik vermeli” diyerek konuşmasını tamamladı.

Değerli basın mensubu,

29 Eylül 2016 tarihinde açıklanan ve kamuoyunca büyük tartışmalara yol açan sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarına ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle vermiş olduğum yazılı soru önergesi ve ilgili basın açıklaması ekte bilgilerinize sunulmuştur.

Sevgi ve saygılarımla

Didem ENGİN /CHP İstanbul Milletvekili

————————————

didem-engin1 (6)

DİDEM ENGİN’DEN HÜKÜMET’E SERT UYARI:  “AMACINIZ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDA YENİ BİR FETÖ YARATMAK MI?” 

29 Eylül 2016 tarihinde açıklanan ve kamuoyunda şaibeli soruları nedeniyle yoğun tepkiye yol açan sözleşmeli öğretmenlik mülakatını Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı bir soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, “FETÖ’nün Devlet içine sızmasındaki en önemli etken AKP’nin liyakat ilkesine aykırı kadrolaşma hevesi iken görüyoruz ki AKP yaşananlardan hiçbir ders almadan, binlerce öğretmen adayının emeğini, umudunu hiçe sayarak etik dışı bir mülakatla kadrolaşmaya devam ediyor” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulaması ile uzun yıllardır Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) başarı sıralaması ile gerçekleştirilen öğretmen atamalarının mülakatla yapılması şartını getiren bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlandığını hatırlatan Didem ENGİN, 668 sayılı KHK ile getirilen mülakat şartı sonucunda 19-27 Eylül tarihlerinde toplam 12.292 kişilik kontenjan için 36.876 kişinin mülakata alındığını belirtti. 29 Eylül 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklanan mülakat sonuçlarının adaylarda büyük tepkiye neden olduğunu söyleyen Didem ENGİN, “Kamuoyunda mülakatların adil ve objektif kriterlere göre yapılmadığına dair ciddi bir kanaat oluşmuştur” dedi.

Sorular Öğretmenlik Becerilerini Ölçmekten Uzak!

Sözleşmeli öğretmenlik mülakatlarına yönelik olarak adaylarca dile getirilen şaibeler hakkında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ciddi bir inceleme başlatılması gerektiğini belirten Didem ENGİN, sözlü mülakat soru listesinin açıklanması gerektiğini söyledi. Mülakata giren bazı adaylara ‘Reis denince aklınıza ne geliyor?’, ‘Gezi’ye katıldınız mı?’, ‘Orhan Pamuk okudunuz mu?’, ‘Oruç tutuyor musun?’, ‘Namaz kılıyor musun?’ gibi öğretmenlik mesleği ile ilgisi olmayan, kişinin siyasi veya dini görüşünü anlamaya yönelik sorular sorulduğu iddialarını da Meclis’e taşıyan Didem ENGİN,  “Mülakatları yapan görevliler hangi kriterlere göre belirlenmiş ve yetkilendirilmiştir? Mülakatları yapan görevlilere mülakatların amaç ve çerçevesi konusunda bir ön talimat verilmiş midir?” sorularını yöneltti.

Başarı Sıralaması Neden Açıklanmıyor?

Adayların mülakat öncesi ve sonrası başarı sıralarının halen açıklanmamasını da eleştiren Didem ENGİN, “Yüksek başarı sırasına sahip kimi adaylara çok düşük mülakat puanı verilmiş, düşük başarı sırasındaki kimi adaylara ise çok yüksek mülakat puanları veriliyor. Ortada açık bir adaletsizlik var. Başarılı adayların hakkı yeniyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu şaibe iddialarının önüne geçmek için mülakat öncesi ve sonrası başarı sıralamalarını açıklamalı” dedi.

FETÖ de Devlete Böyle Sızmıştı!

Tek hayalleri olan öğretmenlik mesleğine kavuşabilmek ve mesleklerini onurlu bir şekilde yapabilmek için KPSS’ye giren binlerce gencin öğretmenlik mesleğine yetkinliklerini ölçmekten uzak böyle bir mülakat sisteminin kabul edilemez olduğunu belirten Didem ENGİN, “Daha önce FETÖ’nün Milli Eğitim kurumları içinde yapılanmasına her türlü katkı ve desteği sağlayan AKP, öğretmen alımlarında objektif olmayan bu mülakat yöntemiyle eğitim kurumlarımızda bu defa da bir başka cemaatin yapılanmasını mı amaçlamakta? Birkaç yıl sonra bu sefer de başka bir cemaat tarafından mı ‘kandırıldık!’ diyecekler, başka bir cemaat için mi ‘ne istediler de vermedik!’ diyecekler? dedi.

AKP Kul Hakkına Giriyor!

Liyakat ilkesinin önemini hatırlatan Didem ENGİN, başta öğretmen atamaları olmak üzere tüm kamu kurumlarına personel alımlarında uygulanacak olan yöntemin objektif, şeffaf ve bilimsel kriterlerle liyakat ilkesine uygun olması gerektiğini vurgulayarak, “14 yıldır liyakat ilkesine uymamanın nasıl bir canavar yaratabileceğini hepimiz gördük, biz gördük ancak AKP görmedi, görmek istemiyor. Halen daha liyakat ilkesinin önemini idrak edemediler. Yapılan şey kul hakkına girmektir, torpili olmayana ‘senin devlette yerin yok’ demektir. AKP artık aklını başına almalı, yapılan bu hukuksuzluktan bir an evvel dönmelidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir