GündemManşet

CHP Sarıyer, Yeniköy Bağlar’da halka açık parti toplantısı düzenledi!

chp-sariyer-toplanti-yenikoy1

_ayrac

CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı, her ay ilçedeki farklı bir mahallede halkla iç içe toplantı düzenleyecek. Yeniköy Bağlar Mevkii’nde yapılan ilk toplantıya CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz ile partinin üst düzey isimleri de katıldı. 

_ayrac

Halkla bir araya gelecek olan CHP Sarıyer İlçe Örgütü bu kapsamda ilk olarak Yeniköy’de toplantı düzenledi. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, İstanbul Milletvekili Didem Engin katılarak parti çalışmaları hakkında bilgiler verdi. CHP İlçe Başkanlığı bu ay ki örgüt toplantısını Yeniköy Mahallesi Bağlar Mevki’de “Üye Hukuku Nedir” “Üyenin Halkla Teması” “Üyelerin Hakları Nelerdir” Aktif ve Pasif Üyelik” gibi geniş kapsamlı gündemle toplandı.

Sarıyer Belediye Meclis üyeleri ve bir çok CHP’linin katıldığı toplantıda Sarıyer’de yapılan siyasi çalışmalar, örgütlenme, yaşanan seçimlerin kritiği ve bugüne kadar yapılan çalışmalar değerlendirildi.

chp-sariyer-toplanti-yenikoy

CHP Sarıyer halkla iç içe olacak 

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz yeni dönemde yeni bir yol izlediklerini belirterek, bundan sonra yapılacak olan örgüt toplantılarını Sarıyer’in her mahallesinde yapacaklarını belirtti. Deniz, halkla iç içe yapılacak olan bu toplantılarda partide yapılan çalışmaların halka anlatılacağını ve Sarıyer Belediyesi’nin hizmetlerinin tanıtılmasının sağlanacağını vurguladı. Deniz, vatandaşların beklentisi ve isteklerinin tespit edilerek, bu ihtiyaçların giderilmesi hakkında yeni bir proje geliştirdiklerini de söyledi.

Toplantıya CHP Sarıyer Yönetim Kurulu üyeleri, Sarıyer Belediye CHP meclis üyeleri, Belediye başkan yardımcıları ve çok sayıda partili katıldı.

Öte yandan Avukat H. Saim Öztürk toplantıda yaptığı sunumda şunları söyledi; 2011 Seçimlerinden sonra çalışma gruplarında ve seçim çalışmalarında görev yaptığımız esnada üye örgüt ilişkileri konusunda edinilen izlenim ve deneyimlerimize göre CHP’de parti üyelik ilişkilerinin yeni bir anlayışla ele alınması gerektiğini değerlendiriyorum.

Parti üyeliği,hak ve yetkileri,disiplin işlemleri ve üyelikten çıkarma gibi konular 2820 sayılı Seçim Kanununun verdiği yetkiye dayanarak parti tüzüklerinde düzenlenmiştir. CHP Tüzüğünün 6 ve 7. maddeleri parti üyelerinin görevlerini ve haklarını düzenlemiştir.Parti üyelerinin siyasi faaliyetleri esnasında partileri aleyhinde olumsuz sonuçlar doğurabilecek disipline aykırı eylem,söylem ve işlemleriyle ilgili Disiplin işlemleriyse Parti Tüzüğünün 67,68,69,70 ve 71 . maddelerinde düzenlenmiştir. Üye hakları ve üye hukukunun kullanılması esnasında bu maddelere işlerlik kazandıracak.

Parti organizasyonlarının neler olması gerektiği,üyelerin bilinçli aktif ve etkili bir siyasal organizasyonun aktörü olmalarını nasıl sağlayabiliriz. Kanımca önemli olan bu sorunun cevabıdır. Çeşitli referanslarla yada kendiliğinden partimize katılmak isteyenler, internet kanalıyla veya bizzat örgüte başvurarak iki resim,kimlik fotokopisi,imzalı bir beyannameyle başvurarak üye olabilmekte ve kendileriyle hukuki ilişki kurulmasına rağmen irtibat büyük ölçüde kesilmektedir. Kurumsal kimliği olan ve yüzyıla yakındır hayatta kalabilmiş bir siyasi partinin benzeri değerleri taşıyan Avrupalı örneklerinde olduğu gibi üye olanlarını mutlaka gruplar halinde kısada olsa örgütün yapısı,işlevleri,ilkeleri,amaçları,programı, ideolojisi, tüzüğü,üyelik hakları ve görevleri konusunda eğitime alması ve kendisine ana dokümanların özet olarak verilmesi olmazsa olmazlardandır.

Bu eğitimi veremediğiniz takdirde üyelerin verimli ve yaratıcı olması,görev alması,sorumluluklarını yerine getirmesi beklenemeyeceği gibi parti için sorun çıkarma ve disiplin ihlallerinde bulunulması kaçınılmazdır. Üyelik hukuku başlayan kişilerden parti tüzüğünü alıp okumaları ve kurallara uymalarını beklemek hayal olur. Kurum tarafından Statülerinin gerektiği asgari bilgilerle donatılmaları ve daha sonra yükümlülüklerini yerine getirmeleri beklenmelidir. Partimiz üyelerinin eylem,söylem ve işlemlerinin disiplinsizlik olarak değerlendirilmesinde kişilik haklarını zedeleme,hakaret,partiye telafisi imkansız zararlar vermesi halleri objektif biçimde ele alınmalıdır. Partimize ait disiplin kuralları düzenlenirken her tarafa çekilebilecek tanımlamalardan kaçınılmalı ve disiplin suçları açık ve net olmalıdır.Üye hakları 10 maddede düzenlenirken,disiplin suçlarının 20 madde olarak düzenlenmesi dikkat çekicidir ve konu yeniden ele alınmalıdır.

Parti içi demokrasiyle,parti içi disiplinin çok iyi anlaşılması,otoriter bir anlayıştan kaçınılması,başıboşluğun eğitimle aşılması uygun bir yaklaşım sayılmalıdır.Yönetim kademeleriyle üyelerin görev ve sorumluluklarını bilmesi bir eğitim işidir.Eğitimde öncelik İlçe yönetim kurulları(Görev başı oryantasyon),yeni üyeler(Üyelik başlangıcından en geç bir ay içinde),son bir yılda üye olanlarla, seçimlerde ve çalışma gruplarında çalışmış ve kendiliğinden eğitim talebinde bulunanlarda olmalıdır.

Daha sonra geriye doğru üye kayıtları esas alınarak aktif olanlar eğitime davet edilmelidir. Eğitim davetlerine mazeretsiz olarak icabet etmeyenlere en fazla bir davet daha yapılmalı ve partili olma statüleri gözden geçirilmelidir. Üyelerin halkla teması ve ilişkileri konusu da yine ciddi bir eğitim ve organizasyon konusudur. Bu konu hem eğitim ve hemde pratik olarak davet edilen üyelere anlatılmalı davranış biçimleri halkla ve birbirleriyle ilişkileri işlenmelidir. Askeri terminolojide sık kullanılan bir söz vardır”Savaş eğitim alanında kazanılır”.Bizi ancak çalışan eğitimli ve bilinçli üye ile , organize olmuş, denetlenen bir örgüt yapısı iktidara götürür .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir