GündemManşet Altı

CHP Sarıyer’den Özgecan Aslan protestosu!

ozgecan-sariyer-chp-protesto-2

_ayrac

CHP Sarıyer İlçe Örgütü üyesi bir grup, Mersin’de geçen yıl 11 Şubat’ta evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen 19 yaşındaki Özgecan Aslan’ı Hacıosman-Yenikapı metrosunda düzenledikleri eylemle andı.

_ayrac

Cumhuriyet Mahallesi Hacıosman Metro İstasyonu önünde toplanan CHP’liler, buradan hep birlikte metroya bindi. Gruptakiler İTÜ-Ayazağa durağında metro içinde ayağa kalkarak, beraberlerinde getirdikleri “Özgecan’ın çığlığını duydunuz mu?”, “Kadına şiddet erkeklikse erkekliğimizden utanıyoruz”, “Görmezden gelme”, “Kadın cinayetlerine son”, “Tecavüze, tacize son” dövizleri açtı. Herhangi bir slogan atmayan gruptakiler, kendilerini bekleyen arkadaşlarıyla metronun Boğaziçi Üniversitesi İstasyonu’nda buluştu. “ÖzgeCAN’ımız yandı” yazılı pankartı açan gruptakiler, Boğaziçi Üniversitesi önüne kadar alkış tutarak yürüdü.

ozgecan-sariyer-chp-protesto-1

Grup adına burada açıklama yapan CHP Sarıyer Gençlik Kolları Başkanı Nihan Sabaz, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüzün her daim mücadele gerektiren bir insan hakkı ihlali olduğunu söyledi. Özgecan Aslan’ın bundan bir yıl önce Mersin’in Tarsus ilçesinde bindiği minibüste uğradığı tecavüz girişimine direndiği için vahşi bir şekilde öldürüldüğünü anımsatan Sabaz, “Peki soruyoruz, Özgecan’ın yaşadığı bu hazin sondan sonra kadın cinayetleri konusunda ne değişti? Ne yazık ki son zamanlarda gün geçtikçe çoğalan kadın cinayetlerini çözmek adına hiçbir adım atılmadı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un en işlek caddelerinin birinde genç bir kızın tacize uğradıktan sonra aldığı tepkileri gördük. Burada tacizcinin ahlaksızlığından çok bir genç kızın gece 3’te dışarıda ne işi olduğu konuşuldu. Şiddeti gösteren erkeğe değil, kadının onu kışkırtıp kışkırtmadığına bakılıyor” diye konuştu.

ozgecan-sariyer-chp-protesto-

Sabaz, Özgecan Aslan nezdinde şiddete, tacize, tecavüze uğramış tüm kadınların hesabı sorulana kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade ederek Aslan’a rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Açıklamanın ardından vatandaşlara karanfil veren gruptakiler, olaysız bir şekilde dağıldı.

ozgecan-sariyer-chp-protesto-3

Öte yandan Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda toplanan Sosyalist Kadın Meclisleri üyesi bir grup da Özgecan Aslan’ı andı. “Özgecan’ı unutmayacağız”, “Kadın cinayetlerine son”, “Kadın cinayetlerine ceza indirimi yapılmasın” yazılı dövizler taşıyan ve çeşitli sloganlar atan gruptakiler, basın açıklamasından sonra dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir