GündemManşet

CHP Sarıyer’den, zam yağmurlarına imza kampanyalı protesto!

chp-sarıyer-zam-protestosu1 (4)

_ayracCHP Sarıyer İlçe Başkanlığı, peş peşe yapılan zamları protesto etti, kurdukları çadırda imza kampanyası başlattı. Hacı Osman Metrosu önünde kurulan çadırda basın açıklaması yapan CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz, hükümeti ve Büyükşehir’i zamlar konusunda insaflı olmaya davet etti.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerekse hükümet tarafından yapılan elektrik, su, yakıt, doğalgaz ve ulaşım zamlarını protesto etmek isteyen partililer, Cumhuriyet Mahallesi Hacıosman Metro girişinde stant açtılar. CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz, ilçe yöneticileri, gençlik ve kadın kolları üyelerinin de katıldığı imza kampanyasına çok sayıda vatandaş da destek verdi.

Zamlara karşı toplanan imza kampanyası Sarıyerliler’den yoğun ilgi görürken İlçe Başkanı Mehmet Deniz tarafından yapılan basın açıklamasında şöyle denildi;

Değerli Sarıyer’liler, Sevgili Basın;

Türkiye her alanda yaşanılamaz hale getirildi;
Cumhuriyet tarihimizin en buhranlı döneminden geçerken,bir tarafta gereksiz başkanlık sistemi tartışmaları,darbe anayasasını değiştirme çabaları ve ülkenin her noktasında hissedilen iç çatışmalar,ülkemizi yönetemez hale gelen bir AKP iktidarı ekonomimizi de raydan çıkarmıştır.

Ülkemiz kara para aklama merkezi haline gelmiştir;

Her alanda yaşanamaz hale getirilen ülkemizde sadece mülteci akını yok aynı zamanda kaynağı belli olmayan geçen yıl verilerine göre 12milyar dolar para girişi olduğu yetkilerce açıklanmaktadır. Kaynağı belli olmayan para nereden geldiği, niçin geldiği ve ne karşılığında geldiği bilinmeyen paradır. Bir nevi yabancıların kara para aklamasıdır. İnsanın aklına ister istemez Ülkemiz kara para aklayarak bu kara günlere mi geldi? sorusu geliyor.
Dar ve sabit gelirli ekonomi oyunu ile aldatılıyor;

Enflasyon bu yıla hızlı başladı. Aylık fiyat artışları % 2’ye dayandı. Gıda zamlarına 1 ayda %4,3 artış geldi. Dar ve sabit gelirlileri bu durum kötü vurdu. Yıllık enflasyon beklentisi çift haneye yükseldi.
Ocak ayından geriye 12 aylık ortalamaya göre tüketiciler için gıda enflasyonu % 10,7 oranında,
Dar ve sabit gelirlilerin gıda maddeleri için ceplerinden çıkan para, açıklanan enflasyon rakamlarının çok üstünde, enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor.

Asgari ücret açlık sınırının altında;
2016 yılında 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı açlık sınırı bin 385 lira 26 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzer ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 512 lira 25 kuruş oldu.

7 Haziran 2015 seçimlerinde asgari ücreti arttıralım dar ve sabit gelirli rahatlasın diyerek asgari ücreti 1.500 TL. öngördük. AKP hükümeti 1.300 TL. olarak gerçekleştirdi.Dolar kurunda ki artış asgari ücret zammını aldı götürdü.2014 yılında 550 dolar maaş alan asgari ücretli 2016 yılında 434 dolar maaş alıyor.Bildiğiniz gibi ülkede her şey dolara endeksli,maaş artışını dolar kurundaki artış yok etmiştir.

Bir taraftan dar ve sabit gelirli gelir kaybı yaşarken,harcamalar da önlenemeyen hızlı bir artış devam etmektedir.Daha asgari ücret artışı vatandaşın cebine girmeden, dar gelirlilerin harcama kalemlerine bir bir zam geldi. İşte bunlardan birkaçı,elektriğe %6, doğalgaza %9, halk ekmeğe %14 ve en son ulaşıma gelen zam ise % 3,9-13,7’dir.

İBB’ nin ulaşıma yapmış olduğu zamlar dünyada petrol fiyatlarının düştüğü bir zamanda yapılması da çok manidar ve bilimsellikten uzaktır. Gerek AKP hükümetini gerekse AKP’li İstanbul Büyükşehir belediye yönetimini yapmış oldukları bu yanlış uygulamalardan ve zamlardan ötürü kınıyoruz.Bu bir ekonomi cambazlığıdır. Hükümet bir taraftan kaşıkla verdiğini diğer taraftan kepçe ile alıyor. Bu kandırmaca ekonomi oyununu protesto ediyoruz.

chp-sarıyer-zam-protestosu1 (1)

chp-sarıyer-zam-protestosu1 (2)

chp-sarıyer-zam-protestosu1 (3)  chp-sarıyer-zam-protestosu1 (5)

chp-sarıyer-zam-protestosu1 (6)

chp-sarıyer-zam-protestosu1 (7)

chp-sarıyer-zam-protestosu1 (8)

chp-sarıyer-zam-protestosu1 (9)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir