GündemManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye’ye Sarıyerli damat!

selcuk-bayraktar201

_ayracCumhurbaşkanı Erdoğan’ın küçük kızı Sümeyye Erdoğan ile sözlendiği ortaya çıkan Elektronik Mühendisi Selçuk Bayraktar, 36 yaşında ve tamamen milli imkanlarla üretilen insansız hava aracı Bayraktar’ın da beyin takımında çalışıyor.

***

Aslen Trabzonlu olan Bayraktar, aile şirketi Baykar Makine’de yönetici. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müstakbel dünürü Özdemir Bayraktar ile 1990’lı yıllarda Milli Görüş çatısı altında siyaset yaparken tanıştıkları öğrenildi.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, Sarıyer’e gelin geliyor. 31 yaşındaki Sümeyye Erdoğan, insansız hava aracı üreten Sarıyerli Bayraktar ailesinin oğlu Selçuk Bayraktar ile sözlendi. Aslen Trabzonlu olan Bayraktar ailesi, yıllardır Sarıyer Yenimahalle’de yaşıyor. Türk ordusuna insansız hava aracı üreten ve Bayraktar Projesi’ni yapan Baykar Makine’nin sahibi Özdemir Bayraktar’ın 3 oğlundan ortancısı olan Selçuk Bayraktar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye ile evlilik yolunda. Aile geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız söz kesti ve Cumartesi günü Erdoğan, Sarıyer Yenimahalle’ye gelerek müstakbel dünürü ziyaret etti. İTÜ Elektronik Mühendisi Selçuk Bayraktar, aynı zamanda AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar’ın yeğeni.

İŞTE ERDOĞAN’IN DÜNÜRÜ ÖZDEMİR BAYRAKTAR

ozdemir_bayraktar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 1990’lı yıllarda siyaset yapan baba Özdemir Bayraktar aslen Trabzon kökenli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın dostu Özdemir Bayraktar ile sürekli iletişim halinde olduğu öğrenildi. Bayraktar ailesi TSK’nın ihtiyacı olan insansız hava aracı Bayraktar projesini yürütüyor. Sümeyye Erdoğan ile sözlendiği konuşulan Selçuk Bayraktar, insansız hava aracı projesinde teknik müdür olarak görev yapıyor.

SELÇUK BAYRAKTAR KİMDİR?

 

Selcuk_Bayraktar  1997 yılında Robert Kolej’den mezun oldu. 1997-2002 yılları arasında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Upenn’de sürdürdü. Aynı zamanda ödüllü akademisyen Prof. Dr. George Pappas’ın yardımcısı olarak araştırma asistanlığı görevini sürdürdü. Araştırmaları kapsamında dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar gerçekleştirmiştir.

selcuk-bayraktar3

Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak doktora teklifi almıştır. Doktora eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürütmüştür.

Danışman hocasının Georgia Institute of Technology’ye (Georgia Tech) transfer olmasıyla MIT’den de ikinci yüksek lisans diplomasını alarak, doktora çalışmalarına Georgia Tech’de devam etmiştir.
2007 yılından bu yana Baykar Makina bünyesinde teknik müdürlük (CTO) görevini yürütmektedir. Baykar bünyesinde Milli ve Özgün olarak geliştirilen İnsansız Hava Aracı Sistemleri’nin aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirme vb. konularda çalışmaktadır.

selcuk-bayraktar1 (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir