GündemManşet

Dernek Başkanı Yaşar Taşkent; “Çayırbaşı’da 50 aile donmak üzere”

yasar-taskent1111

_ayrac

İstanbul’da bu yıl en çok kömürün dağıtılacağı açıklanan Sarıyer’de, “doğalgazsız” tek mahalle olarak bilinen Çayırbaşı’na bugüne kadar tek çuval kömür dağıtılmaması vatandaşları çileden çıkardı.

***

“Kış ortasına geldik kömürü yazın mı dağıtacaksınız” diye soran Çayırbaşı Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Taşkent, “Mahallemizde şuanda yaklaşık 50 aile teneke ve baraka evlerde her an donmak üzere. Doğalgazlı evlere kömür yardımı yapılırken, şimdiye kadar Çayırbaşı’na tek çuval kömür dağıtılmamasını kınıyorum” şeklinde konuştu.

_ayrac

MERT CİN/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

***

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, bu kış İstanbul’da en çok kömürün 7 bin 700 ton ile Sarıyer’de dağıtılacağını ve ilçede 5 bin 500 aileye kömür yardımı yapılacağını açıklamıştı. Ancak yapılan bu açıklamaya rağmen Sarıyer’in doğalgazsız tek mahallesi Çayırbaşı’na bugüne kadar tek çuval kömür yardımı yapılmaması tepkilere neden oldu.

DOĞALGAZSIZ TEK MAHALLE ÇAYIRBAŞI’YI UNUTTULAR

Sarıyer Çayırbaşı’da yaşayan vatandaşlar, Sarıyer Kaymakamlığı’nın yaptığı kömür yardımının mahalleye geç yapılacak olmasından dolayı rahatsız. Çayırbaşı Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Taşkent, mahalle sakinlerini rahatsız eden sorunun detaylarını Sarıyer Gazetesi’ne anlattı.

TENEKE BARAKA EVLERDE YAŞAYAN 50 AİLE DONMAK ÜZERE

Çayırbaşı Mahallesi’nde 2 bin 700 civarında Roman vatandaşının yaşadığına dikkat çeken Çayırbaşı Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Taşkent, “Şu anda Çayırbaşı’da 50 aile geceleri donma tehlikesi yaşıyor. Bu aileler teneke ve baraka evlerde yaşıyor. Bu insanlara kış ortası olmasına rağmen tek çuval kömür dağıtılmadı. Çayırbaşı doğalgazı olmayan tek mahalle. Sağlık ocaklarına baksınlar en çok hastalanan çocukların Çayırbaşı’dan olduğunu görecekler. Sarıyer Kaymakamlığımız kömür yardımını sıraya koymuş. Mahalle sırasına göre Çayırbaşı’na yapılacak yardıma daha iki ay var. Kaymakamlık 2 ay sonra kış bitince mi mahalleye kömür dağıtacak. Çayırbaşı’da vatandaşlar ısınmak için elektrikli aletlere yükleniyorlar. Bu yüzden mahallede yangın tehlikesi hakim. İnsanlar ısınmak için evlerinde yangın çıkarabilirler zaten evlerin durumu buna müsait. Bu yüzden Sayın Kaymakamımız Gürsoy Osman Bilgin‘den rica ediyoruz. Mahallemize yapılacak kömür dağıtımı erkene alınsın. Bu yardım hemen yapılsın yoksa mahallemizde ciddi sıkıntı var. Çayırbaşı’nın durumu diğer mahallelere benzemez bu yüzden öncelik tanınsın. İnsanlar donarak öldükten sonra mı kömür dağıtımına başlanacak” diye konuştu.

***

komur-sariyer-encokkomur11

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler