GündemManşet

15 Temmuz direnişinin sembolü olan kamyon, Hacıosman’da yapılacak Demokrasi Müzesi’nde sergilenecek

demokrasi-kamyonu-sariyer

_ayracİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 30 Mart yerel seçimler öncesi söz verdiği ve seçim sonrası İBB Meclis kürsüsünden açıkladığı, Sarıyer Maslak’ta 1 milyon 200 bin metrekarelik alan “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı” olarak düzenlenecek.

_ayrac

Darbe girişimine karşı direnişin sembollerinden biri olan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine 15 Temmuz gecesi Şerife Boz’un çocukları, torunları ve komşularını yanına alıp direksiyonun başına geçerek, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde darbeci askerlerin üzerine sürdüğü “Kırmızı kamyon” da bu parkta yapılacak “Demokrasi Müzesi”nde sergilenecek. Topbaş’ın talimatı üzerine, belediye yetkilileri, Şerife Boz’u, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında tahrip olan araç – gereçler ve diğer eşyalarla birlikte ibretlik olarak bu alanda yapılacak müzede sergilenmeye ikna etti.

DEĞERİ PARAYLA ÖLÇÜLMEZ

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı’na Hacıorman’daki mevcut ormanlık arazi de dahil edilirken, bu alanda sosyal tesisler ve müze dışında hiçbir yapı olmayacak. İçinde 2 de gölet bulunacak parkta yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuk oyun ve piknik alanları ile Emirgan Korusu’nda olduğu gibi peyzaj çalışmaları yapılacak.

Boz’u güçlükle ikna ettiklerini belirten İBB yetkilileri, kamyonu satın almak için ne kadar para ödendiğini ise açıklamayıp, “O kamyonun değeri parayla ölçülmez” dediler.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir