GündemManşet

Diyanet; imamları uyardı; Şatafatlı ve gösterişli cübbe- sarık giymeyin!

sariyergazetesi

_ayracDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle il ve ilçe müftülüklerine kılık kıyafet uyarısında bulundu. Genelge kapsamında Sarıyer’deki din görevlileri de şatafatlı ve görkemli cübbe gitmemeleri konusunda uyarıldı.

_ayrac

ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

“Sarık-Cübbe Genelgesi” başlıklı talimat yazısında il ve ilçe müftülüklerine bağlı din görevlilerinin sarık ve cübbe giyerken şatafatlı ve gösterişli cübbeleri giymemeleri uyarısında bulunuldu.

Genelgede şu ifadelere yer verildi

Personelimizce vaaz, imamet, hitabet gibi din hizmetlerinin ifası esnasında sarık ve cübbe giyildiği malumlarıdır.
Son dönemlerde özellikle cübbe tercihlerinde sadelikten uzaklaşıldığı, hiçbir estetiği bulunmayan aşırı derecede nakışlı, gösterişli ve dikkat çekici renklerde cübbelerin giyilmeye başlandığı, bu durumun mesleğin mehabet ve saygınlığı ile bağdaşmadığı ve cübbelerin renk ve şekil bakımından bir bütünlük arz etmediğinden tepkilere sebebiyet verdiği müşahede edilmektedir.

Bundan böyle sarık-cübbe seçimlerinde daha özenli ve dikkatli davranılması, gösteriş ve şatafattan uzak, açık renkli, sade ve nakışsız cübbelerin tercih edilmesi, sarık-cübbe temizliğine ve sarığın naylon ile kaplanmamış olmasına dikkat edilmesi ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederi

Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ/Diyanet İşleri Başkanı

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler