GündemManşet

Dolandırıcı polise Sarıyer’de suçüstü!

polise-operasyon1

_ayrac

İki iş adamına sahte evrak gösterip “Gözaltına alınacaklar listesindesiniz. Para verirseniz sizi bu listeden çıkarırım” diyen polis memuru, meslektaşlarınca suçüstü yakalandı. 

_ayrac

SABAH‘ta yayınlanan habere göre 26 yaşındaki K.N., İstanbul Hassas Bölgeleri Koruma Şube Müdürlüğü‘nde polis memuru olarak çalışıyordu. Bir arkadaşı, maddi durumu iyi birkaç iş adamı tanıdığını, bu iş adamlarından gözaltına alınacaklarına inandırarak para alabileceklerini söyledi. İkili gözlerine kestirdikleri iş adamlarını dolandırmak üzere senaryo hazırladı.

Sahte tutuklama evrakı bulundu

Senaryo çerçevesinde sahte gözaltı ve fezleke hazırlanacak ve iş adamları terör örgütü PKK ile irtibatlı olduklarına inandırıldıktan sonra para karşılığı bu evrakların imha edileceği sözü verilecekti. Sahte gözaltı evrakı ve fezlekeyi hazırlayan iki dolandırıcı, iş adamları ile telefonlaşarak Sarıyer‘deki bir lokantada buluşma gerçekleştirdi. Başka şubede çalıştığı halde kendisini Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde çalışıyor diye tanıtan polis memuru K.N., iş adamlarına haklarında terör örgütü PKK üyesi oldukları iddiası ile emniyetin bir çalışması olduğunu söyledi.

Polis memuru, yanındaki çantada buna ilişkin hazırlanan fezleke ve gözaltı evrakı bulunduğunu iddia etti. Amirinin emekli olmak üzere olduğunu iddia eden K.N., eğer ona yardım ederlerse dosyanın rafa kaldırılacağını, gözaltına alınmalarına gerek kalmayacağını vaat etti. Bu sırada konuşmalara şahit olan bir kişi durumundan şüphe ettiği K. N.’yi sahte polis şüphesiyle 155’e ihbar etti. Olay yerine gelen resmi polisler, polis kimliği gösteren K.N.’nin çantasında iş adamları Nurettin A. ve Muammer Y. adına hazırlanmış tutuklama evraklarını buldu. Yapılan incelemede evrakların sahte olduğu anlaşıldı.

Arkadaşıma uydum

Gözaltına alınarak Sarıyer Asayiş Büro Amirliği’ne götürülen K. N. ilk ifadesinde bir arkadaşına uyduğunu, bu arkadaşının zengin kişilerden para almak için bir senaryodan bahsettiğini, bu senaryo çerçevesinde sahte evrakları kendisinin hazırladığını itiraf etti. Savcılığa sevk edilen ve tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemede hâkim karşısına çıkarılan ve pişman olduğunu söyleyen K. N. cezaevine gönderildi. Soruşturma sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir