GündemManşet

Eyüp Belediyesi’nde “korsan gazete” krizi!

eyup-belediyesi-remzi-aydın2-2_ayrac

AK Partili Eyüp Belediyesi’nin aylık olarak hazırlatıp ilçe genelinde ücretsiz dağıttırdığı “EYÜP POSTASI” isimli gazete siyasi krize neden oldu.

***

Çoğu zaman künyesiz ya da eksik künyeyle basılan, bu yüzden de hukuken “korsan” sayılan gazeteyi hazırlayan FSM Ajans’a aylık 80 bin lira ödendiği iddiası AKP ile CHP’yi karşı karşıya getirdi.

***

CHP, konuyu meclise taşırken, hukukçular ise; AK Partili Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın eksik ve basılmayan künye yüzünden basın savcılığı tarafından cezalandırılabileceğini hatırlattı.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

AK Partili Eyüp Belediyesi’nde şu günlerde korsan gazete krizi yaşanıyor. Eyüp Belediyesi’nin, Kanal 7 televizyonunun eski çalışanlarınca kurulduğu konuşulan FSM (Fikir, Sanat, Medya) isimli ajansa hazırlattıkları ve ilçe genelinde ücretsiz olarak dağıttırdıkları EYÜP POSTASI isimli gazete AK Parti ile CHP’yi karşı karşıya getirdi.

Yaklaşık 1 yıldır faaliyet gösteren ve aylık olarak basılan EYÜP POSTASI’nın hem belediye bütçesine maliyeti hem de künyesiz ve kimi zaman eksik künyeli basılışı tepkilere neden oldu. Belediye bütçesiyle basılan ve tamamı kuşe kağıttan oluşan 32 sayfalık gazetede, siyasi parti propagandası yapılması da işin tuzu biberi oldu…

CHP’Lİ MURAT ÇELİK; “EYÜP’ÜN PARASI ÇARÇUR EDİLMESİN”

Eyüp Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Murat Çelik, siyasi parti propagandası yaptığı için ilçe genelinde tepkilere neden olan gazetenin maliyetini meclis gündemine taşıdı. Bu konuda meclise yazılı önerge veren Çelik, tepkisini sözlü olarak da dile getirdi. CHP’li Murat Çelik “Eyüp Belediyesi bu gazete için ne kadar ödemektedir. FSM Ajans, bu işin ihalesini ne kadara ve hangi şartlarda almıştır? Bu gazetenin traji ne kadardır, bu gazetede neden parti propagandası yapılmaktadır. Eyüp halkının parası çarçur mu edilmektedir? Bu gazete neden eksik künyeli ya da künyesiz basılmaktadır” diye sordu.

EYÜP POSTASI’NIN MEVKUTE BEYANNAMESİ VAR MI?

eyup-postasi

Öte yandan Sarıyer Gazetesi’nin görüşlerini sorduğu bazı hukukçular, söz konusu gazete nedeniyle Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın basın savcılığı tarafından cezalandırılabileceği uyarısında bulundu. Hukukçular; “5187 Sayılı Basın Kanunu gereğince söz konusu gazetenin İstanbul Cumhuriyet Basın Savcılığı’na mevkute beyannamesi vermesi gerekir. Eğer bu beyanname verilmeden yayın yapılıyorsa bu gazetenin sorumluları cezalandırılır. Ayrıca basın savcılığına mevkute beyannamesi verilse dahi künyedeki her hangi bir eksiklik ve künyesiz basım parasal ceza gerektirir. Ulusal gazetelerde bu ceza 20 bin lira 500 bin lira arasında değişir, yerellerde ise bu ceza daha azdır. Basın savcılığına yapılacak herhangi bir şikayet halinde ya da savcılık re’sen o gazetenin sorumluları hakkında cezai işlem yapılabilir” diye konuştu.

Devamı gelecek!

eyup-postasi11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir