GündemManşet

FERAHEVLER MUHTARI TURAN ÖZTÜRK, SARIYER OLAY’A KONUŞTU

Ferahevler Mahallesi Muhtarı Öztürk, SARIYER OLAY’a konuştu;

ferahevler-muhtari-turan-ozturk1-9“Diğer mahallelere örnek oluyoruz”

_ayracSarıyer’in son dönemde çıtasını yükselten mahallelerinden olan Ferahevler Mahallesi’nin gelişimi hız kesmiyor. Büyük yatırımcılar bu gelişmeyi fırsat bilerek gözünü Ferahevler’e dikti. Son dönemde mahallede özellikle gıda sektöründe faaliyete geçen markaların sayısı azımsanmayacak boyutta. Ferahevler Mahallesi Muhtarı Turan Öztürk ile semti ve semtin sorunlarını konuştuk.

_ayrac

ÖZEL RÖPORTAJ: NEVRA YERLİKAYA/ SARIYER OLAY

Ferahevler Mahallesi’nde yaşanan hızlı gelişim, mahallenin sosyo-ekonomik seviyesini arttırdığı gibi çevre mahallelerin de kendilerini geliştirmesine ön ayak oluyor. Tarabya’nın komşusu olan Ferahevler, arkasında orman önünde deniz bulunan adı gibi “ferah” olan fiziki yapıya sahip. Hem fiziki güzelliği hem de gelişme ivmesinin yükselişi mahalleyi Sarıyer’in gözdesi yapıyor.

Sarıyer’in son dönemde dev gelişme kaydeden mahallesi olan Ferahevler Mahallesi’nin muhtarlığını dört dönemdir Turan Öztürk yapıyor.20 yıldır muhtarlık yapan ve doğma büyüme Ferahevler’li olan Öztürk, topraklarına olan aşkını mahalle için büyük çalışmalara imza atarak gösteriyor. Mahallenin “yardımsever muhtar abisi” olarak sevilen ve sayılan Turan Öztürk, gazetemizin Haber Müdürü Nevra Yerlikaya’ya mahallenin değişen çehresini anlattı….

“Bütün işlerimizi gönüllü olarak yapıyoruz”

Turan Öztürk, mahalle muhtarlığının sadece bir meslek olmadığını içinde manevi değerler de barındırdığını belirtti. İnsanlığa karşı sorumluluklarını layıkıyla yaptıklarını dile getiren Öztürk, “Biz diğer muhtarlıklardan ciddi anlamda farklıyız. Bütün çalışmalarımız gönüllülükle yürütülüyor. İş ve giysi yardımlarımızdan özel desteklere kadar destek sunuyoruz. İnsanların mutlu olduklarını görmek bizi de mutlu ediyor” dedi.

Türkiye’nin kaymakamlık binasında olan tek muhtarlığı

ferahevler-muhtari-turan-ozturk1-4

Ferahevler Mahallesi, beş yıl önce hizmet vermeye başlayan Ferahevler Kaymakamlığı binasında hizmet veriyor. Muhtarlık, bu yönüyle bütün muhtarlıklardan ayrılıyor. Bu durumun vatandaşların işlerini kolaylaştırdığını belirten Muhtar Turan Öztürk, “Kaymakamlık binasında Grup Sağlık Başkanlığı, Tarım Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Vakıf Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Ana Sağlık Ocağı ve Tüketici Hakem Heyeti SGK Sarıyer Şubesi bulunuyor. Bütün bu resmi yapıların burada olması halkın hizmet almasını daha rahat ve konforlu hale getiriyor. Vatandaşlar, eskiden ayrı yerlerde olan birimlere şimdi tek bir oluşumda ulaşıyor” diye konuştu.

Kurumsal yapıya doğru gidiliyor

Ferahevler Mahallesi 210 sokak ve 30 caddeden oluşuyor. 35 bin nüfusu olan mahalle son dönemde gelişme ivmesini yükseltti. Bu yükselişte, kentsel dönüşüm çalışmalarının etkisi büyük. Bölgenin imarının büyük sektörel yapılaşmalara müsait olmadığını vurgulayan Ferahevler Muhtarı Turan Öztürk, “Mahallede ticari değil konut imarı olduğundan dolayı yapılar iki buçuk katla beş buçuk kat arası yüksekliklerde oluyor. Ama Ferahevler’de ilkler başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin 100 bin metre karelik yeri, üzerinde oturanlar tarafından satın alınarak kat karşılığı sözleşmelerle mütehattitlere verildi. Bu da bölgede ciddi birdönüşüm başlatmış oldu. Sadece üç yıl içinde mahallede, kurumsal yapılaşma yaşanacak. Ciddi iş alanları oluşacağı gibi büyük işletmeler de mahallede yer almaya başlayacak.Bu da mahallenin yükselme çıtası için önemli gelişmeler” dedi.

Okullar ve camiler yenileniyor

ferahevler-muhtari-turan-ozturk1-11

Son dönemde dev gelişim içine giren Ferahevler Mahallesi tabiri caizse şantiye alanı gibi. Mahalledeki değişim eski binaların yıkılıp restore edilmesiyle devam ediyor. Mahallenin en eski okullarından olan Hürriyet İlköğretim Okulu’nun yıkıldığını belirten Öztürk,”Yenilenen okul yeni sömestride aktif hale gelecek.Okulun eski halinden eser kalmayacak. Bunun yanında Merkez Camii de yenilenen diğer yapı. Halkımız yenilenen camide ibadetlerini daha rahat yapacaklar. Japon Parkı’nın devamında da yeni birpark çalışması devam ediyor. Terörörgütüyle girdiği çatışmada şehit olan hemşehrimiz Uğur Taşçı’nın adını taşıyan spor kompleksi de Eylül ayında hizmete girmiş olacak. Kentsel dönüşüm, yüzünü mahallemizde en iyi yapılarla gösterecek” dedi.

“Belediyeyle uyum içinde çalışıyoruz”

Genel olarak Ferahevler’de sorun olmadığının altını çizen Turan Öztürk, “Sayın Belediye Başkanımız Şükrü Genç bizimle her zaman alakalı. Bir sorunumuz olduğunda bize sormadan da çözümler buluyor.Bu anlamda çok şanslıyız. Belediyeyle daima uyum içindeyiz. Böylece her türlü sorunumuz çözülüyor” dedi.

“Diğer mahallelere örnek oluyoruz”

ferahevler-muhtari-turan-ozturk1-3

Ferahevler Mahallesi, gösterdiği değişimlerle hem girişimcilerin hem de diğer ilçelerde yaşayanların gözünü diktiği yer olmayı başardı. Bu başarının temelinde gönüllü yaptıkları çalışmaların ve halka karşı sorumluluk bilinçleri olduğunu ifade eden Öztürk, “Bugüne dek yaptıklarımız, oturduğumuz koltuğa karşı sorumluluklarımızdır. Hiçbiri büyütülecek şeyler değil. Yaptığımız birçok şey bölgede ilk olduğundan ilgi görüyor. Yaptığımız birçok hizmetle diğer mahallelere örnek oluyoruz. Biz durmamaya kararlıyız. Daha iyilerini yapmaya devam edeceğiz. Bütün çalışmalarımız diğer mahallelerce takip ediliyor.” dedi.

Ferahevler’de tapu sorunu kalmadı

Ferahevler Mahallesi’nde mülkiyet sorunları neredeyse kalmadı. Sarıyer’in neredeyse tamamında görülen tapu sorunları Ferahevler’de yaşanmıyor. Bu sorunun ilk defa kendilerinde çözüldüğünü ifade eden Öztürk, “Büyükşehir Belediyesi’nin arazilerinin üzerinde bulunan binaların tapularını Sarıyer de ilk defa biz aldık. 450 gecekondunun tapusunu aldık. Ciddi bir alanda mülkiyet problemi çözülen ve satışa hazır hale gelen ilk mahalleyiz. Mülkiyet problemlerinin çözümü konusunda yüzde 85 başarı sağladık. Şu anda sadece insanların satın alıp tapu alması kaldı. Bunu ötelememizin sebebi de satış fiyatlarının insanların alamayacağı boyutta olması.Siyasi kanatla bunu çözmeye çalışıyoruz. Bunlar çözülür ve insanların satın alabileceği rakamlara çekilirse mülkiyet problemimiz kalmayacak. Mülkiyet sorununu çözmüş olmamız da diğer mahallelere örnek olacak. Bizde bu sorunun çözülmesi diğer mahallelere de ciddi örnek teşkil edecek” şeklinde konuştu. Şu anda yapılan çalışmalar diğer mahalleler tarafından takip ediliyor ve örnek alınıyor.

Mülkiyet sorunlarını çözmek 14 yıl sürdü

ferahevler-muhtari-turan-ozturk1-1

Tapu sorunlarının çözüm sürecinin uzun ve yorucu olduğunu belirten Ferahevler Mahallesi Muhtarı Turan Öztürk, “14 yıl süren çok uzun süreçli çalışma oldu. Zorlu aşamalardan geçtiğimiz çalışmada 18 imar uygulaması yapıldı. Uygulamada, herkese yer ayırılmasından o yerlerin ölçümlerinin yapılmasına kadar birçok aşamadan geçtik. Büyükşehir’den satış kararı alındı ardından oluşturulan komisyonda fiyatlar belirlendi ve ihale usulüile satışa gidildi. Şu anda mülkiyet sorunu çözümekavuşan 65 bin metre karelik yer satışa hazır” dedi.

İş de buluyor eşya da

Ferahevler Mahallesi Muhtarı Turan Öztürk, genç-yaşlı birçok insanın yardımına koşan iyiliksever muhtar. Sosyal yardımlar kapsamında ihtiyacı olan birçok insana eşya yardımında Öztürk, muhtarlığa hayırseverler tarafından getirilen giysileri elleriyle düzenliyor. On yıldan fazla süredir sosyal yardım yaptıklarını ve bu anlamda da ilki başardıklarını belirten Öztürk, “Bu hizmeti asla aksatmıyoruz. Yardımsever vatandaşlar giysi ve eşya getiriyor biz de onları mağdur insanlara ulaştırıyoruz.Bunun dışında,eleman arayan işverenleri ve iş arayanları buluşturuyoruz. Topluma faydalı olmalıyız çünkü herkes bunu hak ediyor ve sonra sizin hakkınızı da veriyor” dedi.

ferahevler-muhtari-turan-ozturk1-5 ferahevler-muhtari-turan-ozturk1-8sehit-ugur-tasci-parki-sariyer-ferahevler-6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir