GündemManşet

HASRETİN İKİ YAKASINDA ACI BAL EYLENDİ

mubadiller-sariyer-turkiye-yunanistan-2

_ayrac

Türk – Yunan nüfus mübadelesinin 93. Yılında iki ülkeden gelen mübadiller Sarıyer’de buluştu. Sarıyer Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği etkinliğe Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yanı sıra birçok mübadil yakını katıldı. 

_ayrac

Sarıyer Merkez Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Lozan Mübadilleri Vakıf Başkanı Arif Ümit İşler ve Kavala Belediyesi Sosyal ve Kültür İşler Daire Başkanı Anastasia İosifidu birer konuşma yaptı. Konuşmacılar, her iki ülkede de geride kalan tarihi eserlerin, ibadethanelerin ve birçok kültürel mirasın korunması için yetkililerden sağduyulu olmalarını ve gerekli yasa ve kanunların ivedilikle hayata geçirmelerini istediler.

mubadiller-sariyer-turkiye-yunanistan-1

Denize çelenk ve karanfiller bırakıldı

Anıttaki törenin ardından temsili olarak kıyıya yanaşan teknelerle birlikte denize çelenk ve karanfiller bırakıldı. Denize karanfiller atılırken 93 yıl önce yaşanan acılar bir daha yaşanmasın diye dualar edildi.

Etkinliklerin ikinci bölümü Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde devam etti. “Hasretin İki Yakası Mübadil Aile Öyküleri Sergisi” ve kokteyl ile başlayan program, Lozan Mübadilleri, Kavala ve Sarıyer Belediyesi korolarının konserleriyle devam etti. İki yakanın türküleri dostluk için söylendi. Oldukça keyifli geçen akşam sonunda hasretin iki yakasında yaşanan acı bal eylendi.

mubadiller-sariyer-turkiye-yunanistan-3

Başkan Genç’ten “Sarı Gelin” türküsü

Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, Kavala Belediye Korosu ve Sarıyer Belediye Korosu’nun sunduğu müzik ziyafeti, salonu dolduran vatandaşlar tarafından keyifle dinlendi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de “Sarı Gelin” türküsüyle renk kattığı gecenin sonunda karşılıklı hediye ve çiçek takdimi yapıldı.

mubadiller-sariyer-turkiye-yunanistan-

mubadiller-sariyer-turkiye-yunanistan-4mubadiller-sariyer-turkiye-yunanistan-5mubadiller-sariyer-turkiye-yunanistan-6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu