GündemManşet

Hayırsever (!) iş adamı Rıza Sarraf, Sarıyer’deki Adile Sadullah Mermerci Polis Okulu’na 4 bin lira bağışlamış!

kilyos-okulu4 _ayrac

ABD’de tutuklu bulunan Rıza Sarraf’ın mahkeme verdiği dilekçede, Türkiye’de bağış yaptığı kişi ve kurumların isimlerini tek tek deşifre ettiği ortaya çıktı. Toplam 10 milyon 200 bin lira bağış yaptığını yazan Sarraf’ın, Sarıyer’deki Adile Sadullah Mermerci Polis Okulu’na M. Arslan isimli bir kişi aracılığıyla 4 bin 50 TL bağış yaptığı ifade edildi.

_ayrac

Sarraf’ın reddedilen kefalet dilekçesinde, yaptığı bağış ve yardımlar da yer aldı. Ocak 2013’ten Mayıs 2016’ya kadar muhtelif kişi ve kurumlara Reza Zarrab’ın 10.2 milyon lira yardım ve bağış yaptığı belirtiliyor.

ABD’de tutuklanan ve New York Güney Bölge Mahkemesi’ne yaptığı 50 milyon dolarlık kefalet başvurusu reddedilen Rıza Sarraf başvuru dilekçesinde fotoğraflar ve dekontlarıyla beraber Türkiye’de yaptığı insani yardım ve bağışlara da yer verdi.

10 MİLYON 206 BİN LİRA BAĞIŞLAMIŞ

Toplam 48 sayfa tutan bağış ve yardım listesinde Sarrraf’ın 4 Ocak 2013 ile 2 Mayıs 2016 arasında muhtelif kişi ve kurumlara 10 milyon 206 bin lira yardım yaptığı gösterildi. Kefalet dilekçesinde yardımların bir kısmının banka dekontları da bulunuyor. Zarrab’ın sunduğu ve bu dönemde yaptığı bağışları sıraladığı 111 kalemden oluşan listede, toplam miktarı 7 milyon TL’yi bulan 44 bağışın Toplumsal Eğitim ve Gelişim Derneği’ne (TOGEMDER) yapıldığı yer aldı. Başvuru dilekçesinde Rıza Sarraf’ın Türkiye’de “saygın ve hayırsever bir işadamı olduğu” da kefaletle bırakılması için gerekçe gösterildi.Zarrab’ın Royal Denizcilik, Volgen Gıda ve kendi adıyla bağış yaptığı diğer dernek ve isimlerden bazıları şöyle:

rıza-sarraf1

SARIYER’DEKİ POLİS OKULUNA DA BAĞIŞ YAPMIŞ

“Türkiye Organ Nakli Vakfı’na 500 bin TL, Cemal Hoca isimli şahıs aracılığıyla Kur’an kursları ve TÜRGEV’e bağışlar. Ekonomi Bakanlığı aracılığı ile çok sayıda öğrenciye burs, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne 175 bin TL ve Darüşşafaka Fizik Tedavi Merkezi’nde yatan İsa Öztürk için 60 bin TL ve Mehmet Özkul’un hac yardımı için 10 bin dolar ödeme.”Zarrab, Beşiktaş Polis Hizmetleri ve Derneği’ne 200 bin TL, Kilyos Polis Okulu’na M. Aslan aracılığı ile 4 bin 50 TL nakit yardımı ve Polis Amca Derneği’ne ise Tarkan konseri için 11 bin 500 TL yardımda bulunduğu da dilekçede yer aldı.

Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir