GündemManşet

IŞIK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ŞİRİN TEKİNAY SARIYER OLAY’A KONUŞTU: “ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ DEĞİŞMELİ”

sirin2_ayrac

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay, SARIYER OLAY’a önemli açıklamalarda bulundu. Tekinay, “Şu andaki sistem, tek kelimeyle kötü.  Üniversiteye giriş sistemi değişmeli. Teknoloji ve bilgiye erişim kolaylaşmalı demokratikleşmelidir diye düşünüyorum” dedi.

_ayrac

ÖZEL RÖPORTAJ/ NEVRA YERLİKAYA

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay, SARIYER OLAY’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Işık Üniversitesi’nde öğrenciye verilen değeri anlatan Tekinay, “Üniversitenin, Feyziye Mektepleri’nin ‘iyi insan’ yetiştirmek misyonu var ve biz de Işık Üniversitesi olarak 21. yüzyıla yakışır çapta eğitim ve öğrenim modeli sergiliyoruz. Eğitim anlayışımızda öğrenci odaklıyız. Bizim öğrencilerimiz üniversitemizin yönetiminde söz sahibidir” diye konuştu.

dsc_6997

1996 yılında kurulan Işık Üniversitesi, Feyziye Mektepleri Vakfı’nın 130 yıllık “iyi insan” yetiştirme kültürüyle hayat buldu. Modern alt yapısı, yurtları, kütüphaneleri, derslikleri, spor, sanat ve sosyal tesisleri ile eğitim veren Işık Üniversitesi’nin Şile ve Maslak’ta kampüsü bulunuyor.

Işık Üniversitesi’nde, 5 fakültede 35 programı ile lisans, 2 Yüksekokulda 21 programı ile önlisans; Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerinde 22 yüksek lisans ve 5 doktora programıyla lisansüstü; Yabancı Diller Okulu ve Sürekli Eğitim Merkezi eğitim veriyor. Maslak Kampüsü’nde Güzel Sanatlar Fakültesi, Yüksekokullar, Sürekli Eğitim Merkezi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü yer alırken diğer fakülteler ve birimler de Şile Kampüsü’nde yer alıyor. Şile’deki kampüs, 24 saat yaşayan, sağlıklı, engelsiz, güvenli, doğayla iç içe bir yer. Üniversitenin iş dünyasına dönük yüzü olan Maslak Kampüsü’nde ise hareketli bir şehir içi ortamı sunuluyor.

IŞIK’TA ŞİRİN TEKİNAY DÖNEMİ

Işık Üniversitesi Rektörü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şirin Tekinay 14 ay önce Işık Üniversitesi’ne dahil oldu. Tekinay, eğitim, öğretim ve araştırmada 5 boyutlu Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik yaklaşımı olan STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Math) yaklaşımının ve YapLab’larla Yapıcı Hareket’in öncülerinden. ABD’de geçen 20 senelik kariyerinin ardından Türkiye’ye dönen Tekinay, bilgi birikimi ve sempatisi ile öğrencilerinin ve çalışma arkadaşlarının kalbini fethetti.

Tekinay ile Işık Üniversitesi’nden ve başarılı kariyerinden söz ettik…

Öncelikle Türkiye ve öğrencileriniz adına Türkiye’ye hoş geldiniz diyorum. Işık Üniversitesi Rektörü olarak 14 ay önce göreve başladınız. Bu süreci değerlendirir misiniz?

Hoşbuldum. Ülkeme dönmekten mutluyum. 14 aydır Rektörlük görevindeyim. Bu süreç dolu dolu geçti. Üniversitemizde yenileşim atılımını başlattık. Önümüzdeki 5 yıllık strateji planımızı hazırladık. Bütün yenilikleri uygularken 20 yıllık üniversitenin güçlü yönlerini de destekleyerek adımlar atıyoruz. Büyüyoruz;  eğitime getirdiğimiz yenilikler anlamında büyüme gösteriyoruz. Bu büyümeyi yaşarken eldeki köklü alanları da öne çıkarıyor ve destekliyoruz. Önümüzdeki dönem çok canlı olacak.

dsc_6990

“EĞİTİMİ 21.YY ANLAYIŞIYLA BİRLEŞTİRİYORUZ”

Genel olarak Işık Üniversitesi’nin vizyonunu nasıl özetlersiniz?

Okulumuz, güçlü kadrosu ve yenilikçi yönetimi ile iş ve bilim dünyasına geleceğin iyi insanlarını, kanaat önderlerini ve aydınlatanlarını kazandırmaktadır. Misyonumuz aydın yetiştirmek ve toplumu aydınlatmaktır. Okulumuzda bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik alanlarında eğitim ve araştırmayı 21. yüzyılın Üniversitesi anlayışı içinde birleştiriyoruz. Hedefimiz; yetiştireceği profesyonellerin, bilim insanları ve girişimcilerin, katılacakları ve kuracakları ulusal ve uluslararası değer yaratma ağları yoluyla, çok boyutlu sorunların anlaşılması ve çözüm geliştirilmesi aşamalarında ülkemizde ilk akla gelen vakıf üniversitesi olmak.

İnsanlar Işık Üniversitesi’ni neden tercih etsinler diye sorsam?

Okulumuz ülkemize eğitim ve araştırmayı bütünleşik düşündüren bir eğitim kurumu olarak fayda sağlamak istiyor. Eskiden üniversiteler için eğitim üniversitesi mi araştırma üniversitesi mi sorusu sorulurdu. Bu ikisini artık ayrı düşünmek kesinlikle mümkün değil. Çünkü öğrencilerimize önce öğrenin sonra araştırma geliştirme yaparsınız demek gibi bir seçenek yok. Öğrencilerin hepsi üretken, yaratıcı ve yapıcı olarak mezun olmak zorundadır. Üniversite olarak öğrencilerin üretkenliklerini destekleyip ortaya çıkartmamız gerekiyor.

Biz, bilimsel ve bilişsel düşünceye dayalı eğitim anlayışımızla her dalda 21. yüzyılın gerektirdiği donanımla nitelikli insan yetiştirirken; etik değerlerimizle, kurucu vakfımız Feyziye Mektepleri Vakfı’nın 130 yıldır yaptığı gibi, “iyi insan” yetiştiriyoruz. 21. yüzyılın nitelikli insanı, temelinde sağlam donanımlı, analitik, çok yönlü ve yenilikçi düşünen, ömür boyu öğrenici, küresel kalite standartlarında yerel katkı sağlayan, saygılı, duyarlı insandır.

prof-dr-sirin-tekinay-3

“ÖĞRENCİLER PUAN DEĞİLDİR”

Yeni eğitim öğretim dönemi başladı. Öğrencilerimize açılış konuşmamda hoş geldiniz derken söylediğim ilk şey, onları birer puan olarak görmediğimiz. Hepsi birer bütün insan. Başarılarını hiçbir zaman ne sınav giriş puanlarıyla ne de not ortalamalarıyla değerlendiremeyiz. Onları her yönleriyle ele alıyoruz. Öğrencilerin beyinlerini bölen sisteme karşıyız. Başarı Takip Sistemimiz var ve öğrencilerimizin başarılarının değişkenliğini izliyoruz. Öğrencinin not ortalaması düşüş gösteriyorsa akademik ve psikolojik danışmanlar, mezunlarımızdan mentorler devreye girer. Aynı zamanda başarı artışını da kutluyoruz.

Türkiye’de ilk defa Işık Üniversitesi’nin uyguladığı STEAM’den söz eder misiniz?

STEAM, dünya eğitim gündeminin en önemli kavramı. Science (Fen) ,Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik), Art (Sanat), Mathematics (Matematik) alanlarının baş harflerinden oluşuyor ve bu alanların birbiriyle bütünleştirilmesi anlamına geliyor. Bunu ülkemize ilk getiren üniversite biziz. Son on yıldır dünya çapında yayılan STEAM ile eğitim, mühendislikten güzel sanatlara, mimarlıktan yönetime, tasarıma önem veren çok-disiplinli bir anlayışa sahiptir. Işık Üniversitesi, STEAM ile girişimci, yenilikçi, yapıcı, yaratıcı özellikleriyle, dünya ile rekabet edebilir geleceğin iyi insanını yetiştiriyor.

“BİLİM HER ZAMAN MATEMATİĞE DAYALIDIR”

Bilim her zaman matematiğe dayalı olmak durumundadır. Sosyal bilimler ancak istatistik verilerle anlam bulur. Bilim ve matematik, sanatta da kendini gösterir. Bir ressam doğru malzemeleri (kimya – bilim olmadan) doğru oranlarda (matematik bilmeden) karıştırmazsa eseri yüzyıllar boyunca aynı şekilde kalamaz. Resmin içinde kullandığı ışık kaynaklarının, nesneler üzerindeki düşümünü (fizik – bilim olmadan) doğru yansıtmadan istediği etkiyi yakalayamaz. Perspektif kurallarını, geometriyi, oranlamayı bilmeden (matematik olmadan) derinlik hissini veremez. Dolayısıyla tüm disiplinler birbirinden en etkin şekilde faydalanmalıdır. STEAM de bugün en öne çıkan yaklaşımdır.

prof-dr-sirin-tekinay-2

“BİR ŞEYİN TEK’İ OLMAK İSTEMİYORUZ”

Peki STEAM’a hazır mıyız?

Öğrenciler bunu başta kabullendi. Biz öğrencilerimizden hiçbir şeyi kısıtlamadık. Buyurun size laboratuvar dedik. İş fikri nasıl geliştirilir, pazar araştırması nasıl yapılır, insan kaynağı nasıl yönetilir, sosyal ve dijital medya nedir gibi eğitimler verdik ve onları projenizi yapın diye bıraktık. Öğrencilerimiz bizi başarılarıyla yine etkiledi. Gece gündüz boyu kampüste çalıştılar. Laboratuvarda saatlerce çalışıp uyuya kalanlar oldu. Kendi projeleri olunca severek çalışıyorlar, araştırma yapıyorlar. Ben eğitimde ezber bilgileri hiçbir zaman benimsemedim. Öğrenciler proje-bazlı eğitim görüyor; araştırmayı kendileri yapıp sonuca kendileri varıyor. Bu sistem bizim öncülüğümüzle diğer üniversitelere örnek olacak. Bir şeyin ilki olmaktan gurur duyabiliriz ama teki olmayı asla istemiyoruz. Biz eğitim kurumuyuz ve bütün iyi şeyleri yaymamız lazım ki herkes faydalansın.

T-BİÇİMİ EĞİTİM

Işık Üniversitesi’nde T biçimi mezun yetiştirmek istiyorsunuz. Bu tam olarak nedir?

Biz üniversite olarak her bir öğrencimizi üzerine titreyip özen göstererek, başarılı olmaya yönelik destekleyerek mezun etmeye çalışıyoruz. T harfinin dik tarafı; kendi alanında derinlemesine uzmanlaşmış mezun demek iken harfin bir de yatay tarafı var ki o da; diğer alanlarla kendi okuduğu alanın ilişkisini kurabilen mezun anlamına geliyor. Örneğin bir mühendis, bir sanatçıyla otomotiv tasarımı yapabileyim şeklinde düşünüp ortak çalışma yapabilir. Malzeme bilimi bilmiyorum ama bundan anlayan biriyle ortak iş yapayım diye düşünüp çalışabilir. Kısaca takım çalışması yapabileyim diğer disiplinlerden faydalanabileyim anlayışı var. Birlik olunca da birçok alanda çözüm bulunuyor. Kampüs üniversitesi olmak bu anlayışı destekliyor.

prof-dr-sirin-tekinay-1

“İYİ İNSAN” YETİŞTİRİYORLAR

Yüksek Öğretimde yeni trendleri takip eden bir eğitim kurumusunuz. Bunda sizin payınız çok büyük. Başarınızı neye bağlıyorsunuz?

Yükseköğretimde uluslararası trendleri takip eden bir grup idealist kimseden biri olmaktan mutluyum. Avrupa Mühendislik Dekanları Konseyi (European Engineering Deans Council – EEDC) üyesiyim, Avrupa Bilim ve Teknoloji Komisyonu (EC) danışmanı ve hakemiyim.  Avrupa Mühendislik Eğitimi Forum’unun (Societe Europeenne pour la Formation des Ingenieurs) ve Dünya Mühendislik Dekanları Konseyi’nin (Global Engineering Deans Council – GEDC) seçimle görevlendirilmiş yönetim kurullarında üyeyim. Üniversitede yaptığımız şeylerin hiçbirini tek başıma yapmadım. Öğrencilerimiz meraklı ve istekli. Ülkeme iyi ki dönmüşüm diye düşünüyorum. ABD’de Türk öğrenciler her zaman örnek gösteriliyor. Öğrencilerimiz bizi yurt dışında da güzel temsil ediyor. Oradaki üniversiteler Türk öğrenci sayısının artmasını istiyor. Öğrencilerimizi dünya sahnesine mezun ediyoruz. Hepsiyle gurur duyuyorum. Biz hep birlikte güçleniyoruz. Feyziye Mektepleri’nin “iyi insan” yetiştirmek misyonu var ve biz de Işık Üniversitesi olarak 21. yüzyıla yakışır çapta eğitim ve öğrenim modeli sergiliyoruz. Eğitim anlayışımızda öğrenci odaklıyız. Bizim öğrencilerimiz üniversitemizin yönetiminde söz sahibidir. Öğrencilerimizin seçtikleri temsilciler ve oluşturdukları Öğrenci Konseyi ile yönetim kademelerinde yer almalarını, demokratik değerleri özümsemelerini sağlayan bir etken olarak değerlendiriyor ve destekliyoruz.

“BİLGİYE VE TEKNOLOJİYE ERİŞİM DEMOKRATİKLEŞMELİ”

Türkiye’deki eğitim sistemini nasıl buluyorsunuz?

Şu andaki sistem, tek kelimeyle kötü. Üniversiteye giriş sistemi değişmeli. Teknoloji ve bilgiye erişim kolaylaşmalı demokratikleşmelidir diye düşünüyorum. Günden güne üniversite sayısı artıyor. Talep belirleniyor ve kapasite açılıyor ama maalesef kervan yolda düzülür anlayışıyla gidiliyor. Bu anlayışla hareket edildiğinden çarpık bir sistem oluşuyor. Planlama yapılırken altını doldurmak gerekir. Bazen planlamalar yıllar sürer. Çok sayıda üniversite olsun ama alt yapısız ve yeterli kadronun olmadığı üniversite olmasın istiyorum.

“GELECEKTEN UMUTLUYUM”

Bir yüksek eğitim kurumu olarak sanatı yaymak da istiyoruz. Öğrencilerimizin “neden?” sorusunu soran, araştıran ve birikimli bireyler olmaları için çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl 1001 mezun verdik; toplamda 7000 mezunumuz var. Öğrencilerimizin vizyonu olan bireyler olarak mezun olduklarını görünce çok mutlu oluyorum. Geleceğe dair çok umutluyum. Gençlerimiz bana umut ve güç veriyor.

 

sirin3

ŞİRİN TEKİNAY KİMDİR?

Işık Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şirin Tekinay Amerika Birleşik Devletleri’nde 20 yıllık bir kariyerden sonra 2008 yılında Türkiye’nin ilk Araştırma ve Teknoloji’den sorumlu Rektör Yardımcısı olarak ülkeye döndü. Tekinay, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığı yaptı. New Jersey Institute of Technology’de süresiz kadro kazanan Tekinay, 2005- 2009 yıllarında ABD Ulusal Bilim Kuruluşu (National Science Foundation, NSF)’nda Program Direktörlüğü yaptı. Şirin Tekinay, Haberleşme Programı’nın yanı sıra 750 M Dolar bütçeli, çok disiplinli bir yeni program kurdu ve yönetti. Tekinay, Doktora derecesini George Mason University’den, Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nden aldı.

Tekinay’ın dokuz patenti ve çok sayıda yayını bulunmakta. Mezun ettiği 6 doktora öğrencisi ve 30’a yakın yüksek lisans öğrencisi endüstride ve üniversitelerde görevler aldı. Ağ bilimi, mobil ağlar, sensör ağları ve şehir problemleri ilgi alanlarındandır. Prof. Dr. Şirin Tekinay Türkiye’nin ilk FabLab’ini ve ilk Şehir Mühendisliği Araştırma Laboratuvarı ile Yüksek Lisans Programı’nı kurdu. Tekinay, Avrupa Mühendislik Dekanları Konseyi (European Engineering Deans Council – EEDC) üyesidir, Avrupa Bilim ve Teknoloji Komisyonu (EC) danışmanı ve hakemidir. Avrupa Mühendislik Eğitimi Forumu (Societe Europeenne pour la Formation des Ingenieurs)’nun ve Dünya Mühendislik Dekanları Konseyi (Global Engineering Deans Council – GEDC) seçimle görevlendirilmiş yönetim kurullarında üyedir.

olay-gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir