GündemManşet

İstanbul’daki su baskınlarını önlemek için 5 su tüneli yapılacak! Tünellerden ikisi Çayırbaşı ve Rumeli Kavağı’nda yapılacak!

su-tuneli1

_ayracİstanbul’da su baskınlarını ve erozyonu önleyerek bina yıkımlarının önüne geçmeyi planlayan 5 su tüneli projesi hayata geçiriliyor. İstanbul’un değişik ilçelerinde inşa edilen tünellerin 2017 yılının Haziran ayından tamamlanması planlanıyor. Bu tünellerden ikisi Çayırbaşı ve Rumeli Kavağı‘nda yapılacak.

_ayrac

Alt yapı çalışmalarına destek olmak amacıyla 2013 yılının Haziran ayında atık su tünelleri inşa edilmeye başlandı. Bu tünellerin Eyüp İslambey’de, Ortaköy’de, Sarıyer Çayırbaşı- Rumelikavağı’nda ve Beykoz’da yapımı devam ediyor. İslambey’de yağmursuyu tonozunu Eyüp mezarlık altından Haliç’e ulaştırmayı amaçlayan tünel, Eyüp Sultan ve çevresinin atık su ve yağmursuyu problemlerini çözerek su baskınlarını önlemek için yapılıyor. Ayrıca İslambey Deresi de bu iş kapsamında ıslah ediliyor. Çayırbaşı Mahallesi içinden geçen Kozdere Tünel’i ise mevcut dere kesitini koruyarak bina yıkımını önlemeyi amaçlıyor.

TÜNELLER 2017’DE TAMAMLANACAK

Ortaköy Deresi’nin tünel vasıtasıyla deplase ederek Boğaz’a aktarmanın amaçlandığı belirtilirken, Rumelikavağı’ndaki tünel, meydana gelen sel baskınlarını tünel vasıtasıyla önlemek ve yağmur suyunu Boğaz’a aktarmayı amaçlıyor. Beykoz Tüneli’nde ise, Mehmet Yavuz Caddesi ve bağlantılı sokakların dar olması ve altyapı yoğunluğu nedeniyle yağmursuyu hatlarının tünel vasıtasıyla toplanarak Boğaz’a aktarılması planlandı. 5 tünel 4 Haziran 2017 tarihinde bitirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir