GündemManşet

İstanbul’un en koyu trafik çilesi: MASLAK!

Maslak trafiği

_ayrac

İş dünyasının yatırım gözdesi olan Maslak’ın ardı ardına yükselen binalarıyla beraber çilesi de artıyor. İstanbul’da bulunan pek çok büyük şirketin merkez ofislerinin bulunduğu Maslak’ta artan işçi nüfusu, iş çıkış saatlerinde tüm İstanbul trafiğini kilitliyor._ayrac

Her gün mesai saati başlangıcında ve bitişinde Maslak’taki dev binalarında boşalan işçileri almaya gelen yüzlerce servis aracı, İstanbul’daki ana arterlerden Büyükdere Caddesi’ndeki trafiği kilitliyor. 3 şeritli cadde, işçi servislerinin üzerine park etmesiyle 2 şeride düşüyor. Yer yer tek şeride düştüğü de oluyor.

BÜYÜKDERE’DEN ÇIKMAK 1.5 SAAT

Gündüz saatlerinde 07.00’da işçileri bırakarak ayrılan servisler pek trafiğe neden olmasa da, 17.00’daki mesai bitiminde gelecek işçileri Büyükdere üzerine park ederek beklemeleriyle trafiği adeta içinden çıkılmaz bir işkenceye sürüklüyor. Kimi zaman Büyükdere’den geçerek, Mecidiyeköy’e ulaşmak 1,5 saati buluyor.

DURUMDAN KİMSE MEMNUN DEĞİL

Trafik- Maslak (3)

Trafiğin çile dönüştüğü Maslak’ta durumdan kimse memnun değil; servis şoförleri, servislerde taşınana işçiler, toplu taşıma araçlarını kullanan yolcular, Büyükderey’i kullanmak zorunda olan sürücüler istemeye istemeye her gün bu çileyi çekiyor.

Defalarca kere çeşitli çözümlerin uygulandığı Büyükdere’deki trafik çilesini, büyük şirketlerin çalışanlarının kademeli olarak mesailerini bitirmeleri de engellemiyor. Trafik çilesi, günlük rutinini yaşayanlar kadar acil müdahale ekiplerini de zora sokuyor. İş çıkış saatlerinde çıkışı olmayan bir arenaya dönen Büyükdere’den geçerek, her hangi bir acil müdahalede bulunmak pek mümkün gözükmüyor.

DEVASA BİNALARIN OTOPARK SORUNU

Trafik- Maslak (2)

Trafik polislerinin özellikle mesai bitimlerinde cadde üzerinde servis şoförlerine cezalar yağdırması da trafiği rahatlatmıyor. Bünyelerinde yüzlerce çalışan bulunduran şirketlerin ve dışarıdan bakıldığında lüks devasa yapılar izlenimi veren binaların, işçi servisleri için park yeri tahsis etmemiş olmaları problemin en büyük parçası. Çalışanları, şirketlerinin önünden ya da yakınından almak isteyen servis şoförleri, bu park alanı açığını kamusal alan statüsünde olan Büyükdere Caddesi’ni işgal ederek çözmeye çalışıyor. Trafik cezaları ise şu anlık bu keşmekeşi engelleyebilecek boyutta değil.

ÇÖZEN KAHRAMAN OLACAK

Çözüm ise şimdilik, Maslak’ta bulunan her şirketin bünyesinde bulundurduğu işçi sayısı kadar servis araçlarına, trafik yaratmayacak bekleme alanı tahsis etmesi olarak gözüküyor.  Ayrıca İstanbullunun yaşam süresinden çalan bu çileye son verecek kamu görevlisinin, İstanbul için kahramana dönüşeceği de kesin.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler