GündemManşet

İstinye’deki son yeşil alanın katli İBB meclisinden geçti!

istinye2_ayracİstinye’de 18 yıl önce istanbul Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü tarafından, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan 49 yıllığına kiralanan ve üzerinde pek çok spor tesisi bulunan araziye hastane yapılacak._ayrac

İstinye’de kalan ender yeşilliklerden olan arazinin 150 bin metrekarelik kısmının 45 ve 49 yıllık kullanım hakkı 1997 ve 1998 tarihinde Spor Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokolle İstanbul Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü’ne verildi. Spor tesisleri ve koruluk bulunan arazi, mevcut planlarda Kentsel ve Bölgesel Büyük Spor Alanları olarak görülüyor. Sarıyer Geri görünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nda, Spor Tesisleri (ENKA) lejantında kalan planlama alanı, İstanbul Büşükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan düzenlemeyle Kentsel ve Bölgesel Büyük Spor Alanları kategorisinden “Spor Tesisleri Alanı”na alındı.

AK PARTİ’NİN OYLARIYLA GEÇTİ

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun tesislere 1 emsal yapılaşma şartları aşılmaması koşuluyla uygun görüş verdiği rapor, İBB Meclisi’nde AK Partili meclis üyelerinin oy çokluğuyla onaylandı.

CHP’DEN “ÖZEL ÜNİVERSİTE YAPILACAK” İDDİASI

İBB Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Sipahi, alanın kentsel spor olarak kalmasını isterken, CHP’li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, spor kulübüne tahsisli alanda Medical Park Hastaneleri’nin de sahibi olan Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta tarafından bir vakıf kurularak, özel bir üniversite yapılacağını ileri sürdü. AK Partili İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hadi Diler de müracaatın Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nden geldiğini belirterek, “Teklif ettikleri yere bir spor akademisi ve sporcuların hastalıklarıyla ilgili bir hastane yapımı planlanıyor” dedi.

SPOR TESİSLERİ VE MÜZE BULUNUYOR

Bir çok uluslararası müsabakaya da ev sahipliği yapan arazide şu an 3 adet tenis kortu, Yaban Hayvanları Müzesi, 3 adet trap-skeet atış poligonu, makine tesisatı, misafirhane binası, havalı silahlar atış poligonu ile lokal ve idari binalar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir