GündemManşet

İTÜ HOCALARINDAN DEPREM AÇIKLAMASI

deprem

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

Akıllı Belediyecilik Zirvesi kapsamında düzenlenen ‘Afet Yönetimi’ oturumunda İTÜ hocaları depremle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. “Marmara Denizi kıyısında birden fazla merkez yıkılacak”, “Nüfusun yüzde 10’u şehirlerin yüzde 30’u yok olacak” ve “ Kimse anında üniformalı yardım ekiplerinin geleceğini sanmasın” tüyler ürperten başlıklardan bazıları.

Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nin ikinci gününde afet yönetimi ve Marmara faylarının deprem potansiyeli konuşuldu.  Afet yönetimi (İklim Risk Yönetimi) oturumunda, İstanbul Teknik Üniversitesi profesörleri sunumlarıyla deprem öncesi ve sonrasına ilişkin önemli bilgiler verirken yapılması gereken hazırlıklar ele alındı. Profesörlerin yaptığı konuşmalar, dinleyen herkesin tüylerini ürpertti.

deprem1

AT KUYRUĞU ÖRGÜ FAY SİSTEMİ

İşte zirvede konuşulan konulardan öne çıkan açıklamalar:  

Prof. Dr. Cenk Yaltırak: “Marmara Bölgesi‘ndeki fay tek bir fay değil. Üç ana kol var. ‘Tek fay’ ya da ‘çek ayır parçalı fay’ değil, ‘at kuyruğu örgü fay sistemi’ dediğimiz bir yapı söz konusu. Güneydeki hat İmralı Adası-Tuzla, hemen üzerinde yer alan hat Bandırma-Behramkale istikametinde uzanıyor.

Asıl hat Kuzey Anadolu Fay Hattı dediğimiz ve Marmara Denizi’nden geçen hat. Bu hatta yerin 25 kilometre altında yılda 19 milimetrelik bir hareket söz konusu. Bu faylar denizin tabanında çukurlar ve sırtlar meydana getiriyorlar. Dolayısıyla her biri bir diğerini tetikliyor. Aynı yerde arka arkaya depremler oluyor ve bütün depremler Doğu’ya doğru göç ediyor. Bir domino etkisi söz konusu. Bütün bunlar tek bir hat olmadığının en büyük kanıtları”

depremm

İNSANLARIN YÜZDE 10’U YOK OLACAK

“Bu depremlerin yüzde 87’si kuzey, yüzde 8’i güney, yüzde 5’i orta kolun geçtiği alanları etkileyen depremlerdir. Bahsi geçen deprem meydana geldiği takdirde Marmara Denizi’nde kıyısı olan yerlerde birden fazla merkezi yıkacaktır”

“1509’da meydana gelen Kıyamet-i Suğra’nın (Küçük Kıyamet) aynısı meydana gelecek. Nüfusun yüzde 10’u ve şehirlerin yüzde 30’u yok olacak”

Prof. Dr. Alper İlki: “Yönetmeliğe uygun hareket edilmesi şart ama bunun için yönetmeliğin tam olması şart. Şu an 200 sayfalık yönetmelik var ve güncellendiğinde 500 sayfa olacak. Güncellenen yönetmeliğe uyulması halinde alınabilecek en büyük önlem alınmış olacak” dedi.

depremmm

KİMSE ÜNİFORMALI YARDIM EKİBİ BEKLEMESİN

Prof. Dr. Handan Türkoğlu: ”Depremde zararı azaltmak için planlar yapılmalı açık alan ve teçhizat açığı giderilmeli ve halk mümkün olduğu kadar eğitilmeli”

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: ”Deprem olduktan sonra hayatta kalan kimse anında üniformalı yardım ekiplerinin geleceğini sanmasın. Depremde öncelikli olarak her koyun kendi bacağından asılır. Yangın çıktıysa söndürebilmeliyiz, kanama varsa durdurabilmeliyiz, ne kadar bilgiliyiz? Her ailenin bir afet planı ve sigortası olmalı. Afet durumunda yapılması gerekenler refleks olmalı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir