GündemManşet

Kilyos Muhtarı Turgut Serdarlı SARIYER OLAY’a konuştu… “Gönül mesaim 7/24”

Kumköy diğer adıyla Kilyos… Sarıyer’in turistik mahallesi Kilyos’un Deniz Kuvvetleri’nden emekli muhtarı Turgut Serdarlı ile semtin sorunlarını ve çalışmalarını konuştuk. Haftanın belirli günlerinde bir radyoda DJ’lik yapan Serdarlı,“Benim içim mesai 8.30 değildir, benim gönül mesaim 7/24. Mahallem için çalışmanın saati, mesaisi olmaz” diye konuştu.

NEVRA YERLİKAYA/ SARIYER OLAY

Kumköy, halk arasında bilinen adıyla Kilyos… Yalnızca İstanbulluların değil Türkiye’nin de yakından tanıdığı ve sevdiği turistik bir bölge. Her sene turist akınına uğrayan Kilyos, günden güne gelişen bir mahalle…
Sarıyer’in giderek gelişen ve büyüyen mahallesi Kilyos’un, Deniz Kuvvetleri’nden Kıdemli Yüzbaşı rütbesiyle emekli olan muhtarı Turgut Serdarlı ile semtini ve sorunları konuştuk. Mütevazı kişiliğiyle ve mahallesine olan sevgisiyle bilinen Muhtar Serdarlı, SARIYER OLAY’a birbirinden önemli açıklamalar yaptı.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1948 yılında İstanbul Feriköy’de doğdum. Baba tarafından dedem Sinop, anne tarafından ise kökümüz Trakya’ya dayanır. Kısacası çok eski bir İstanbullu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Evliyim, 1 oğlum var. 3 torunum var. Şişli, Osmanbey, Pangaltı, Nişantaşı, Kurtuluş, Harbiye, Taksim çocuğuyum, gençliğim hep buralarda geçti. İlkokulu İstanbul Kurtuluş, Ortaokulu Şişli Talat Paşa – Beş Çınar Okulu’nda okudum. Derken askeri okul ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde buldum kendimi. 14 yıl yüzer birlik gemilerde, diğer kalan 11 yılımı da Deniz Kuvvetleri’nin çeşitli kara birliklerinde hizmet vererek 6 yıl yıpranmayla birlikte 31 yıl üzerinden Deniz Kıdemli Yüzbaşı rütbesiyle emekli oldum. Her Salı 22.00 – 24.00 arası Radio TANGOİTU internet radyosunda 60’lı yılların müziklerini çalıyorum DJ’ lik yapıyorum. Adamo, Nat King Cole, Frank Sinatra, Elvis Presley, Anita Franklin, Dean Martin, cha – cha, mambo, rumba vs. gibi müzikleri çalıyorum. Mustafa Kemal Atatürk diye bir sorunuz varsa; cevabım, o da benim yaşam felsefemdir derim.

Ne kadar zamandır Kilyos Muhtarlığı’nı yürütüyorsunuz?

30 Mart 2014 tarihindeki yerel seçimlerde muhtar seçildim. Mazbatalarımızın geç onaylanması nedeniyle 11 Nisan 2014’te muhtarlık görevini teslim aldım. 2 yıl 8 aydır muhtarlık görevini yürütüyorum. Bu ilk dönemim.
Uzun yıllar süren kıdemli yüzbaşı görevinden sonra muhtarlık yapmayı nasıl tarif edersiniz?
Muhtar, demokrasinin temel taşıdır. Seçimle gelir ve seçimle gider. Hangi düşünceden, hangi kesimden, hangi görüşten olursa olsun benim için fark etmiyor. Çünkü ben herkesin muhtarıyım. Bunun aksini dahi düşünmek istemiyorum. Aksi halde görevimi doğru yapmış sayılmam, rahatsızlık duyarım. Aynaya baktığımda kendime karşı yüzümün kızarmamasını isterim, haksızlığı asla kabul edemediğim bir yapıya sahibim. Herkes hata yapabilir, kimse mükemmel değildir, hata yapmamak için özen gösterilmelidir. Muhtarlığımın ilk senesinde Belediye Başkanımız, başkan yardımcılarına yapmış olduğum teklifte Kilyos’ta kaydı olan, kaydı olmayıp evi olan, evi olmayıp kirada olan halkımızın ücretsiz plaja girmeleri için teklifte bulundum, bu teklif uygun karşılandı ve halkımız o sene ücretsiz plaja girdiler.

“YEŞİL VE MAVİNİN BULUŞTUĞU YERDİR KİLYOS”

Kilyos’u birkaç cümle ile değerlendirmenizi istesem neler söylersiniz?

Karadeniz kıyısındaki İstanbul’un en şirin mahallelerinden biridir. Gün batımı bir başka güzeldir Kilyos’ ta. Yeşil ve mavinin huzur içinde buluştuğu yerdir Kilyos.

Peki Kilyos’ un genel olarak problemleri neler?

Köyümüzün belirli problemleri var. Plaja akan kanalizasyonun ıslah edilmesi gerekiyor. Kapatılan, diğer bir deyişle (söndürülen) Kilyos Kalesi ve Jandarma Karakolu’nun bir an önce onarılıp faal hale getirilmesi gerekmektedir. Yazın fiziki emniyeti olmayan bu yerlerde gençlerin kötü alışkanlıklarda bulundukları duyumları alınmaktadır. Halk da bu durumdan son derece rahatsız olduklarını dile getirmektedirler.

MOBESE ACİL İHTİYAÇ

Uskumruköy ve Zekeriyaköy’den başlayan, Kilyos Baykent’te denize dökülen, ayrıca yeni yapılan 3. Köprünün çevre yollarının suları da Kilyos deresine bağlanması ile çevredeki kontrollü ve kontrolsüz atık suların bu dereye akıtılması nedeniyle burada mutlaka bir dere ıslahı yapılmadır, ayrıca derenin deniz yönündeki çıkışına ise bir arıtma tesisinin yapılması gerekir. Kilyos’ta kapatılan jandarma karakolu bölgemizi emniyet açısından zafiyete uğratmıştır. Acilen meydanlara, kavşaklara, sapaklara mobese konulması gerekmektedir. Bunun dışında, araçların aşırı hız nedeniyle halkın acilen talep ettiği beton, asfalt hız kesicilerin yerine Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) uygulaması getirilmelidir. Beton ve asfalt engeller; itfaiye, ambulans, yere alçak olan lüks arabalar ve emniyet biriminin takiplerinde zorluklar çıkarmaktadır. Bu nedenle EDS sistemine geçilmelidir. Halkın yararlanabileceği bir sosyal tesis olmaması nedeniyle de belediyemize ait Kilyos Sosyal Tesisleri’nin halka açılarak hizmet sunması gerekmektedir.

Kilyos’un çözülemeyen bir diğer sorunu da 112 Acil Servis ihtiyacı. Bu konuda hangi aşamaya gelindi?
Bu anlamda gerekli bütün müracaatları yaptık. Personel atanması yapıldığında hayata geçirileceği yetkililerce söylendiyse de, bu aşamada 112 Acil’in Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü’ne verilmiş olduğunu yine yetkililerden öğrenilmiştir. Bu servisin yetersiz olduğu değerlendirilerek, Kilyos’un nüfusunun yazın 2 katına çıkması nedeniyle söz konusu servisin Kilyos’a da tahsis edilmesi önem arz etmektedir. Bu eksiğin giderilmesi için başvurular yapmaya devam edeceğiz.

Kilyos’u diğer ilçelerden ayıran temel özellikler neler?

Kilyos, doğal güzelliklerinin yanında temiz havası, tarihsel dokusu olan önemli ve şirin bir mahalledir. Kalesi, su terazileri, tahlisiyesi ve koruganları (kazomat) tarihsel dokusunun en önemli özellikleridir.

NÜFUS YAZIN İKİ KAT ARTIYOR

Kilyos yazın nasıl oluyor?

2015 verilerine göre Kilyos’un nüfusu 3 bin 117’dir. Yaz aylarında söz konusu nüfus yaklaşık 2 katına çıkmaktadır. Bu nüfus artışı yazlıkçılar ve günübirlik ziyaretçiler tarafından sağlanmaktadır.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ DİNAMİZM KAZANDIRACAK

Yakın zamanda Kilyos ‘ta yaşanan değişimler var. Bunlar hakkında bilgi verir misiniz?

En önemli değişiklik olarak kabul ettiğim; 30 Mart 2014 tarihinde köy statüsünden mahalle statüsüne geçilerek Kilyos Muhtarlığı’nın tüzel kişiliği kalmamıştır. Bu nedenle muhtarlığımıza bağlı olan; plaj, Ağlamış Dede Mezarlığı, otoparklar, kafeterya, çay bahçeleri, merkez Pazar yerindeki dükkanlar, Pazar tahtalarından alınan kiralar ve kirada olan bazı yerler, olduğu gibi ilgili birimlere devredilince muhtarlığın bu değerlere yetkisi kalmamıştır. En belirgin diğer değişiklik de Boğaz (Yavuz Sultan Selim) Köprüsü çevre yollarının Kilyos’a bağlanmasıdır. Bu bağlantı Kilyos’a yeni bir dinamizm kazandıracaktır.

KİLYOS’UN İHTİYAÇLARI FAZLA

Kilyos için neler yapılmalı diye sorsam Kilyos Muhtarı olarak neler söylersiniz?

Görevim süresince gördüklerim ve yapılan talepleri bir araya topladığımızda Sarıyer Belediyesi’ne ait sosyal tesislerin Kilyos halkına da açılması gerekiyor diyebilirim. Genel olarak plajların ücretsiz olarak halka açılması, ancak içerideki hizmetlerden yararlandıkları takdirde belirli bir ücret ödemesi sağlanabilir. Kilyos’a Semt Evi veya Yaşam Evi yapılması da gerekiyor. Halkımızın spor salonu ihtiyacı da var. Kilyos’ta bir taksi durağına da ihtiyaç var. Eski kale ve karakol binasının da onarılarak Kilyos turizmine, halka kazandırılması gerekiyor.

Peki “muhtarlık” mesleğine özgü sorunlarınız var mı ?

Sorunlar var. 30 Mart 2014 tarihinden itibaren 6360 sayılı yasa gereği köy statüsünden çıkarılıp mahalleye dönüştürülen yerleşkemizin bazı sakinleri tarafından hala köy statüsünde varsayılarak eskiden olduğu gibi tüm hizmetlerin muhtarlık tarafından yürütülmesi beklenmektedir. Halbuki, bu yasa ile muhtarlık alt yapı hizmetleri ilgili makamlara intikal etmiştir. Ayrıca mahallemiz sakinlerine gelen tebligatlarda teslimat sorunları yaşanmaktadır. Postanesi olan mahallelerin tebligatları postaneye, postanesi olmayanların da muhtarlıklara teslim edilmesi şeklinde uygulamanın düzeltilmesi gerekmektedir.

Bundan sonra Kilyos’u neler bekliyor, sizin arzu ettiğiniz şeyler neler?

Kilyosumuz’un hak ettiği yerde olması için çalışmaya devam edeceğiz. Bu anlamda yenilikler de olacak. Eski muhtarlığın yerine Sarıyer Belediyesi’nce öğrencilere ücretsiz eğitim yeri (SAGEM) için çalışmalar devam ediyor. Sarıyer Belediyesi’nce onarımı devam eden Kilyos Stadı’nın onarım işlemleri bittiğinde lig maçları sahamızda oynanacak. Sarıyer Belediyesi’nce plana alınan ücretsiz kablosuz internet erişimi uygun görülen yere monte edilecektir.

Son olarak şunu söylemek isterim; genel olarak problem ve ihtiyaçlarımızdan bahsetmeye çalıştım. Ama tabi ki tam değil. Bugüne kadar yapılanlardan da bahsetmek isterdim ama daha fazla detaya girmedim. 08:30 – 17:00 saatleri resmi çalışma saatleridir. Ancak; gönül mesaim 7/24 ve herkese kapım açıktır. Halkımız hangi saatte olursa olsun arayabilirler. Ben de onlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Muhtarlığımıza uğradıklarında yukarıda bahsettiğim konular hakkında detaylı bilgi vermeye çalışırım. Çünkü ben onlar için buradayım. Oyunu kuralına göre oynadığınızda, akşam yattığınızda 10 dakikada uyuyorsanız, sabah uyandığınızda da kafanıza takılan bir mevzuat yoksa, işte sağlıklı ve verimli iş yapmanın yegane ilacı bu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir