GündemManşet

Kilyos’ta bu mu insanlık dedirten olay!

büyükbaş-hayvanlar-telef-kilyos-kurbanlık-sariyer-1

_ayrac

İlgili Makaleler

İstanbul’da Kuzey çevre otoyolunu kullananlar, Kilyos mevkinde insanlık dışı bir olayla karşılaştı.

_ayrac

Kuzey çevre otoyolunun kenarında, kurban pazarında satılmak için İstanbul’a getirilen 3 büyükbaş hayvan ölüsünün, atıldığı görüldü. Sevk sırasında havasızlık ya da susuzluktan öldüğü düşünülen kurbanlık hayvanları buraya kimin ya da kimlerin bıraktığı bilinmiyor.

2 GÜNDÜR YOL KENARINDALAR

Telef olan hayvanların 2 gündür yol kenarında olduğunu ve şişip kokmaya başladığı söyleyen yol işçisi Kazım Elbir, ”Küpelerini de çıkarmışlar ki kimlikleri belli olmasın” diye konuştu. Hayvanların çevre köylerden otoyol kenarına gelmesi imkansız. Çünkü otoyol boyunca doğal hayatı korumak için yapılmış yüksek çitler bulunuyor. Herhangi bir çarpma emaresi de taşımayan hayvanların kamyon kasasına bağlandıkları ipler de onlar gibi yol kenarına atılmış.

büyükbaş-hayvanlar-telef-kilyos-kurbanlık-sariyer-2

KAMYONLAR KURBANLIK TAŞIYOR

Bu sabah Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde yaşanan kazanın ardından köprüden geçmek için bekleyen kamyonlar arasında büyükbaş hayvan yüklü kamyonlar da görüntülere yansıdı. Önceki yıllarda Anadolu’dan Avrupa’ya geçişleri yasak olan büyükbaş hayvanların sevkine sadece 2 gün önce izin verildiği belirtildi. 3 Ağustos tarihli Resmi gazetede yayınlanan genelgede, “Trakya’ya yapılacak canlı hayvan sevklerinin, genelgede belirlenen kriterler çerçevesinde yapılacağı ve Avrupa yakası dahil İstanbul’a, 28 Ağustos 2016 Pazar gününden itibaren kurbanlık hayvan sevki yapılabileceği konusunda vatandaşlarımız aydınlatıldı” denildi.

CEZASI 526 TL

5199 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin (a) bendine göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak,
acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 526 TL idari para cezası uygulanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
>