GündemManşet

Maden Muhtarı Mehmet Gümüş, SARIYER OLAY’a konuştu…

mehmet-gumus1-4 _ayrac
“Sarıyer’in en huzurlu mahallesiyiz”

Sarıyer’in yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi Maden’de 3 dönemdir muhtarlık yapan Mehmet Gümüş, gazetemizin sorularını yanıtladı. Deneyimli Muhtar Gümüş; “Bizim mahallemize polis girmez çünkü Sarıyer’in en huzurlu mahallesiyiz” diye konuştu.

_ayrac

NEVRA YERLİKAYA/ ÖZEL HABER/ SARIYER OLAY

Mehmet Gümüş, Maden Mahallesi’nin üçüncü dönemdir muhtarlığını yapıyor. Yardımsever ve güler yüzlü kişiliğiyle mahallelinin sempatisini kazanan Gümüş aslen Rizeli. Özel bir bankadan emekli olan Gümüş evli ve üç çocuk babası. Uzun yıllar Sarıyer belediye meclis üyeliği ve encümenlik yapan Gümüş 2004 yılından beri Maden Mahallesi Muhtarlığı yapıyor. İstanbul’un incisi Sarıyer’in “en huzurlu mahallesi” olarak bilinen Maden Mahallesi Muhtarı Mehmet Gümüş, gazetemizin Haber Müdürü Nevra Yerlikaya’ya özel açıklamalarda bulundu.

Öncelikle Maden Mahallesi’nden söz edelim. Üç dönemdir muhtarlık yaptığınız mahalleyi nasıl tanımlarsınız?

Maden, oldukça kozmopolit bir mahalle. İlçedeki diğer 38 mahalle arasında en geniş alana sahip olan mahallemiz 4 bin kilometrekare alana sahip. Ve bu alan içinde enteresan yerleşim var. Bir kısım çok zengin iken bir kısım tam tersi. Genel olarak çok huzurlu bir mahalle burası. Mahallemize polis girmez. Çünkü asayiş sorunu yaşamıyoruz.
Bölgede birçok mahallede imar sorunu yaşanıyor. Maden’de bu anlamda durum nedir ?
Mahallemiz çok geniş bir alandan oluşuyor. Bu alan da öngörünüm ve geri görünüm alan olarak ikiye ayrılıyor. 50 senedir yaşanan en büyük sorun mülkiyet sorunu. Her gelen söz veriyor. Seçildikten sonra da sözünü tutmuyor. Burada hazine ve vakıf arazileri fazla. Öngörünüm alanı Büyükşehir’in yetkisinde ancak geri görünüm öyle değil.

Boğaz Yasası değişmeli

mehmet-gumus1-2

Maden Mahallesi’nin bir kısmı SİT alanı. Mevcut Boğaz Yasası da belli alanların imara açılmasını engelliyor. Bu yasa derhal değişmelidir. SİT alanı ve öngörünüm alanında kalan yerlerde nüfus günden güne azalıyor. Çünkü insanlar evlerinde tadilat yapamıyor, evlerini büyütemiyor. Boğaz Yasası engel olduğundan dolayı insanlar yerleşim alanı yaratamıyor ve göç etmek zorunda kalıyor. Boğaz Yasası değişmeli ve belli alanlar artık imara açılmalıdır. İmar sorunumuz artık çözülmelidir. BU anlamda merkezi hükümet etkili. Şikayet etmeye devam ediyoruz.

“Sarıyer Belediyesi her derdimize deva”

Maden Mahallesi’nin Kars Mahallesi olarak bilinen kısımlarında son yıllarda müthiş değişimler yaşandı. Bundan söz eder misiniz?

Dereiçi olarak bilinen bu alanda on sene önce yaşam şartları çok kötüydü. Kanal yoktu dolayısıyla insanlar içme suyu bulamıyordu. Elektrik ve doğal gaz yoktu. Sarıyer Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç sayesinde bütün sorunlar çözüldü. Başkan sayesinde mahallede elektrik direkleri yenilendi, su sorunu çözüldü, evler tek tip boyandı, bütün çirkin görüntüler son buldu. Mahalleliler adına kendisine sonsuz teşekkür ediyorum. Kendisi bu bölgede “baba” olarak bilinir. Babamız sayesinde bütün dertlerimiz çözülüyor. Tek telefonla her sorunumuza koşuyorlar.

“Veterinerlik İşleri Müdürlüğü sorunumuza çözüm bulmalı”

mehmet-gumus1-5

Bölgede yaşanan sorunlar neler?

Mahallemizin birçok sorunu Sayın Belediye Başkanımız Şükrü Genç sayesinde çözüldü. Ancak bizim en büyük sıkıntımız sokak hayvanları. Vatandaşlar hayvanlardan şikayetçi. Hayvanlar aşılanıp, küpeleniyor ama yeniden sokağa salınıyor. Bölge ormanlık olduğundan hayvanlar buraya toplanıyor. Mahalleli bunu istemiyor. Veterinerlik İşleri Müdürlüğü’nün olaya el atması şart.

Maden Mahallesi Sarıyer’in en huzurlu mahallesi olarak biliniyor. Mahalle, bunu neye borçlu?

Mahallemizde 2 özel okul, 1 devlet lisesi, 1 ilköğretim okulu, 4 cami var. Çok geniş bir alandan oluşan mahallede insanlar birbirleriyle çok iyi anlaşır. Diğer mahallelerde yaşanan uyuşturucu, hırsızlık gibi kötü hadiseler burada yaşanmaz. Mahallemize polis binde bir girer. Çünkü asayiş sorunu yaşamıyoruz. Bu anlamda burada yaşamak çok rahattır.

mehmet-gumus1-6

Son olarak, Sarıyer’in en büyük mahallelerinden birinin muhtarı olarak beklentileriniz neler?

Maden Mahallesi için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Bundan sonra da böyle devam edecek. Sayın başkanımız Şükrü Genç nezdinde bütün birimlere teşekkür ediyorum. Sorunlarımızı beraber çözüyoruz. Ancak Boğaz Yasası’nın yaratmış olduğu sorunlar ve mahalleye 50 senedir yapışmış olan imar sorunu çözülmediği sürece biz mutlu olamayacağız. Yetkili kurumlardan bu anlamda yardım bekliyorum.

mehmet-gormez-sariyergazetesi1

Bir yorum

  1. tünelden kilyosa çıkan yunus emre cad..gibi trafik rezaletinden neden bahsetmiyorsun başkan..imar çıkalı 10 yılı geçti ama ne yollar genişledi ne niyazi x isimli kayıp ortak tan bir haber var? belediye duymazdan görmezden geliyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir